Reklama

Wysokie odznaczenie kościelne dla Leszka Mądzika

Wybitny scenograf i reżyser teatralny, założyciel Sceny Plastycznej KUL zostanie odznaczony 27 listopada na tej uczelni Krzyżem Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice" w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

[ TEMATY ]

odznaczenia

www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpocznie się 27 listopada o godz. 18.00 w auli im. Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieczór będzie połączony z wernisażem prac prof. Leszka Mądzika pt. "Faktura czasu".

Prof. Leszek Mądzik związany jest ze środowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od lat 60., od czasów studenckich. W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, w ramach której był autorem piętnastu spektakli. Jest ponadto autorem kilkunastu scenografii w teatrach w Polsce, Portugalii, Francji i Niemczech. Leszek Mądzik to także wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, a także laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Medalu Gloria Artis, wyróżnienia specjalnego Totus). O swojej twórczości pisze: „Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć – oto co zaludnia przestrzeń spektakli”.

Krzyż Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice" przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Ustanowiony został przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Krzyż, obok odznaczenia honorowego "Benemerenti", jest szóstym rangą co do starszeństwa wśród odznaczeń watykańskich.

2014-11-17 20:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużony dla Ziemi Działdowskiej

W 25. roku istnienia diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński, został odznaczony honorowym tytułem Osobowość Powiatu Działdowskiego. Tytuł ten przyznawany jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju regionu

Uroczystość wręczenia bp. Andrzejowi honorowego tytułu odbyła się 18 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie. W uroczystości udział wzięli posłowie i senatorowie, m.in. senator Bogusława Orzechowska i poseł Andrzej Kobylarz oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wszystkich szczebli, kapłani i mieszkańcy powiatu działdowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Birma: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7

2025-03-28 09:55

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Birma

PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Bangkok, Tajlandia

Bangkok, Tajlandia

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 i głębokości 10 km nawiedziło w piątek środkową Birmę – podała agencja AFP, powołując się na amerykańską służbę geologiczną USGS. Wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, Indiach i Chinach.

Epicentrum znajdowało się ok. 17,2 km od miasta Mandalaj, drugiego co do wielkości w Birmie, które liczy około 1,5 mln mieszkańców.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie na Dworcu

2025-03-29 08:42

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas konferencji Ks. Radeckiego

Podczas konferencji Ks. Radeckiego

Kaplica na Dworcu Głównym PKP jest miejscem, gdzie odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. W Roku Jubileuszowym jest to miejsce, które otrzymało miano kaplicy jubileuszowej. To ważne, zwłaszcza dla tych, którzy ją odwiedzają i mogą dostąpić łaski.

W czasie Wielkiego Postu istnieje także możliwość spowiedzi świętej, codziennie przez wszystkie dni między 20:00 a 22:00. Dodatkowo w dniach 6-9 kwietnia odbywać się będą nauki rekolekcyjne prowadzone przez biskupa Antoniego Długosza, biskupa seniora archidiecezji częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję