Reklama

Głos z Torunia

Nowy (K)Rok z Jezusem

Z ks. dr. Arturem Szymczykiem, koordynatorem ŚDM rejonu toruńskiego, o przygotowaniach do ŚDM i peregrynacji symboli ŚDM w diecezji toruńskiej rozmawiają Marianna Mucha i Daria Neumann

Niedziela toruńska 49/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Diecezjalne Centrum ŚDM

Ks. dr Artur Szymczyk z Marianną Muchą (z prawej) i Darią Neumann

Ks. dr Artur Szymczyk z Marianną Muchą (z prawej) i Darią Neumann

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARIANNA MUCHA: – Jak wyglądają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji?

KS. DR ARTUR SZYMCZYK: – Od 2014 r. trwają w diecezji toruńskiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 r. W przygotowania od początku czynnie włączają się księża reprezentujący Caritas naszej diecezji, ponieważ motto ŚDM „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7) ściśle wiąże się z misją Caritas.

DARIA NEUMANN: – ŚDM to nie tylko spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie, lecz także Dni w Diecezjach odbywające się na terenie całej Polski. Jakie jest zainteresowanie grup zagranicznych pobytem w naszej diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W 16 miastach planujemy przyjąć uczestników ŚDM z zagranicy. Na chwilę obecną zainteresowanie przyjazdem do naszej diecezji wyraziła młodzież z 9 krajów (Chiny, Kanada, Francja, Włochy, Zambia, Wielka Brytania, Gabon, Filipiny, Liban).

M.M.: – Czym na co dzień zajmuje się toruńskie Centrum ŚDM?

– Biuro ŚDM naszej diecezji znajduje się obecnie w Toruńskim Centrum Caritas. Centrum ŚDM jest odpowiedzialne m.in. za kontakt z grupami zagranicznych pielgrzymów, którzy zamierzają przyjechać do naszej diecezji, zajmuje się rejestracją młodzieży z diecezji, która chce wziąć udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, organizuje wydarzenia przygotowujące do ŚDM (w tym także Diecezjalne Dni Młodzieży). Centrum diecezjalne koordynuje również prace 16 Lokalnych Centrów Światowych Dni Młodzieży, w których cyklicznie odbywają się spotkania formacyjne młodych, takie jak: Wieczory Chwały, WWW (Wąbrzeskie Wieczory Wielbienia), BMW (Brodnica Może Wielbić) i inne.

Reklama

D.N.: – Jak młodzież z diecezji może włączyć się w przygotowania do ŚDM?

– W ramach przygotowań duszpasterskich do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji proponujemy dwie akcje – „Naturalnie miłosierni” oraz „Toruńska czuwa” (Modlitwa chorych za ŚDM – Projekt L4).

D.N.: – Akcja „Naturalnie miłosierni” nawiązuje do uczynków miłosiernych. Na czym dokładnie polega i kto może się w nią włączyć?

– Akcja „Naturalnie miłosierni” ma na celu zachęcenie młodych ludzi do realizacji zaproszenia papieża Franciszka do pełnienia dzieł miłosierdzia. Inspiracją do działania jest ogłoszony 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia oraz hasło Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni…” (Mt 5, 7). Mamy nadzieję, że wolontariat stanie się naturalnym sposobem na wykorzystanie potencjału dobroci drzemiącego w ludziach młodych. W projekt ten mogą włączyć się wolontariusze indywidualni, grupy, wspólnoty, wypełniając deklarację pomocy. Informacje o proponowanych akcjach znajdują się na naszej stronie www.sdm2016.torun.pl.

M.M.: – Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, lecz także wydarzenie mające ogromne znaczenie dla umocnienia ludzi młodych w wierze, wymagające modlitwy. Stąd nazwa drugiej akcji: „Toruńska czuwa”?

– Tak, „Toruńska czuwa” to projekt realizowany już w wielu miejscach naszej diecezji. Polega na organizacji cyklicznych czuwań i spotkań modlitewnych młodzieży, ale także na modlitwie za ŚDM podczas katechezy we wspólnocie czy indywidualnie. Proponujemy również ogólnopolski Projekt L4, który, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy chorych. Jest kontynuacją działań św. Jana Pawła II, który przed każdym ważnym wydarzeniem swego pontyfikatu prosił o modlitwę osoby chore. Prosimy o powielanie Listu do Chorych, który można znaleźć na naszej stronie: www.sdm2016.torun.pl i przekazywanie go chorym w każdym wieku z prośbą o modlitwę i ofiarowanie cierpienia w intencji ŚDM. W każdym liście znajduje się deklaracja, którą chorzy mogą wypełnić i odesłać osobiście lub za pośrednictwem duszpasterzy do Biura ŚDM w Toruniu (biuro@sdm2016.torun.pl). W ten sposób nazwiska wszystkich biorących udział w projekcie znajdą się w Księdze Modlitwy, którą przekażemy Ojcu Świętemu Franciszkowi w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

D.N.: – Trwają przygotowania do peregrynacji symboli ŚDM. Jaki jest cel tego wydarzenia?

– Podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły setki krajów świata, zbierały na modlitwie ludzi w różnym wieku, a w dniach od 27 grudnia do 9 stycznia 2016 r. zagoszczą w miastach naszej diecezji. Młodzi ludzie nieprzerwanie od 1984 r. niosą symbole do sanktuariów, parafii i miejsc wydarzeń religijnych, tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa wiary.

M.M.: – Symbole ŚDM będą w Toruniu na przełomie roku. Jak będzie przebiegała noc sylwestrowa?

– Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży odbywa się na terenie całej Polski od 2014 r. W naszej diecezji jej termin przypada właśnie na przełomie roku. Powitanie symboli będzie miało miejsce w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu 27 grudnia o godz. 15. Punktem kulminacyjnym pobytu symboli ŚDM w diecezji toruńskiej będzie czuwanie sylwestrowe – Sylwestrowy Maraton Chwały – Nowy (K)Rok z Jezusem. Spotkanie odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszone są wszystkie wspólnoty z całej diecezji. W programie: modlitwa uwielbienia, czuwanie przy krzyżu ze śpiewami Taizé, Msza św. o północy oraz zabawa taneczna dla młodzieży.
Symbole ŚDM będą także obecne podczas Orszaku Trzech Króli w Toruniu 6 stycznia. W międzyczasie symbole odwiedzą poszczególne parafie diecezji. Będzie to szczególny czas dla nas wszystkich.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele nic nie jest owocne, jeśli brak Maryi!

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 10-11

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum o. Stefano Cecchina OFM

Abp Henryk Hoser i o. Stefano Cecchin OFM

Abp Henryk Hoser i o. Stefano Cecchin OFM

27 lipca 1946 r. Zakon Braci Mniejszych powołał do życia „Commissio Marialis franciscana” – Franciszkańską Komisję Mariologiczną, a jej siedzibą został franciszkański Papieski Uniwersytet Antonianum w Rzymie. Zadaniem komisji miało być koordynowanie wszystkich działań zakonu związanych z przygotowaniami do uroczystych obchodów setnej rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Na przewodniczącego komisji został wybrany chorwacki teolog o. Carlo Balić OFM.
29 kwietnia 1947 r., podczas pierwszego Kongresu Mariologicznego Braci Mniejszych we Włoszech, została utworzona Akademia Maryjna. Ten pierwszy kongres był poświęcony dogmatowi o Wniebowzięciu Maryi i był to pierwszy z cyklu kongresów asumpcjonistycznych, które odbyły się w następnych latach: Lizbona – 1947, Madryt – 1947, Montreal – 1948, Buenos Aires – 1948, Le Puy-en-Velay – 1949, USA – 1950.
Dzięki doświadczeniom tych konferencji o. Balić dostrzegł potrzebę koordynacji badań mariologicznych, dlatego dążył do przekształcenia Akademii Maryjnej w miejsce spotkania wszystkich mariologów świata. W 1950 r. Akademia zorganizowała Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Rzymie. W uznaniu kompetecji i zasług Akademii papież Jan XXIII w liście apostolskim motu proprio„Maiora in dies” nadał jej tytuł „Papieska”, stąd jej obecna nazwa: Papieska Międzynarodowa Akademia Mariologiczna (po włosku: Pontificia Academia Mariana Internationalis – PAMI). Głównymi zadaniami PAMI są koordynowanie pracy innych akademii i stowarzyszeń maryjnych, które istnieją na całym świecie, oraz organizowanie międzynarodowych kongresów mariologicznych i maryjnych. 31 maja 2017 r. papież Franciszek mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej – o. Stefano Cecchina OFM – włoskiego franciszkanina, profesora mariologii, członka Włoskiego Interdyscyplinarnego Towarzystwa Mariologicznego oraz członka honorowego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Wcześniej był przez trzy kadencje sekretarzem PAMI. Należy zauważyć, że jest on pierwszym przewodniczącym PAMI o tak wysokich kwalifikacjach zawodowych w dziedzinie mariologii.
Spotkałem się z o. Cecchinem w siedzibie PAMI, na Papieskim Uniwersytecie Antonianum, by porozmawiać o działalności Akademii pod jego przewodnictwem.

Włodzimierz Rędzioch: – Dlaczego jest tak ważne dla każdego wierzącego, by znać dobrze Maryję, Matkę Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję