Reklama

Niedziela Lubelska

Dla służby człowiekowi

Niedziela lubelska 51/2014, str. 3

[ TEMATY ]

akolita

Paweł Zawada

Podczas obrzędu ustanowienia nowych akolitów

Podczas obrzędu ustanowienia
nowych akolitów

W adwentową sobotę 6 grudnia na zakończenie dnia skupienia alumni IV roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przyjęli z rąk bp. Józefa Wróbla posługę akolitatu. Przyjęcie kolejnej posługi na drodze formacji seminaryjnej wiąże się z nowymi zadaniami, o których czytamy m.in. w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego: „Akolita jest ustanawiany po to, aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym” (nr 98). W tym roku posługę akolitatu przyjęli: Jakub Głowacki, Artur Grzywaczewski, Adrian Komorowski, Przemysław Lemieszek, Damian Matysiak, Karol Mazurek, Maciej Molicki, Kamil Spyt, Jan Tadyniewicz, Dawid Wąsala, Krzysztof Wicha, Mateusz Wójcik oraz Rafał Wójcik.

W słowie wprowadzenia do Liturgii ks. Marek Słomka, rektor seminarium, zaprosił do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Jana z Dukli, którego relikwie towarzyszyły seminaryjnej wspólnocie w przeżywanym dniu skupienia. Ksiądz Rektor szczególnej modlitwie polecił braci przyjmujących nową posługę. W homilii bp Józef Wróbel zauważył, że początkowo spokojny czas przygotowań do kapłaństwa mija, począwszy od lektoratu, przez akolitat, coraz bardziej wchodzimy w posługę właściwą Kościołowi posłanemu do człowieka. Zwrócił uwagę na głębokie zakorzenienie posługi w Tradycji Kościoła i jej praktyczne aspekty, które z perspektywy doświadczenia są istotne. – Akolici to ci, którzy w służbie ołtarza stanowią pomoc biskupom, prezbiterom i diakonom – mówił bp Wróbel. – Jednak obok służby ołtarza, zasadą służby akolity jest służba człowiekowi, który jest – jak mówił Jan Paweł II – drogą Kościoła. Waszym zadaniem jest iść przed Panem Jezusem i odpowiednio przygotować Mu miejsce, a pierwszą formą tego przygotowania jest świadectwo wobec wszystkich ludzi – podkreślił Ksiądz Biskup. W czasie obrzędu ustanowienia akolitów bp Wróbel modlił się w intencji przyjmujących posługę, aby wiernie spełniając służbę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom chleb życia wiecznego, stale wzrastali w wierze i miłości ku zbudowaniu Kościoła.

2014-12-19 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy ołtarzu Pana

Niedziela lubelska 52/2016, str. 2

[ TEMATY ]

seminarium

akolita

Marek Kuś

Alumni IV roku z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim

Alumni IV roku z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim

Akolita to słowo pochodzenia greckiego. Wyraz „akolouthos”, oznaczający „idącego za kimś”, stał się źródłosłowem do nazwy polskiej. Określenie odnosi się do posługi akolitów przy biskupach w pierwszych wiekach Kościoła, kiedy asystowali im podczas uroczystych celebracji, często idąc w procesjach tuż za pasterzami swoich Kościołów lokalnych. Akolici zajmowali się opieką nad najbardziej potrzebującymi, rozdzielali Komunię św. oraz dary zebrane w czasie zgromadzenia liturgicznego. Obecnie w Kościele łacińskim akolita jest jednym z posługujących w liturgii oraz poza nią. Kościół upoważnia akolitów w czasie sprawowania Najświętszej Ofiary do rozdzielania Komunii św., sprawowania pieczy nad naczyniami liturgicznymi, pomocy w przyjmowaniu darów, asystowania przy księgach liturgicznych oraz do właściwego przygotowywania ołtarza w celu sprawowania na nim świętych tajemnic. Poza liturgią zadaniem akolitów jest niesienie pomocy chorym przez udzielanie im Komunii, dbanie o potrzebujących oraz organizowanie adoracji Najświętszego Sakramentu we współpracy z duszpasterzami.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję