Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski: w Unii Europejskiej już dawno o Panu Bogu zapomniano

- Miłość Boga i człowieka, której symbolem jest Chrystusowy krzyż, potrafi jeszcze bardziej wzmóc poczucie odpowiedzialności za siebie, za los młodzieży i dzieci całego polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski na zakończenie 45. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskupa i wszystkich pątników krakowskiej pielgrzymki na Jasnej Górze powitał przeor, o. Samuel Pacholski OSPPE. Podziękował za trud pielgrzymowania i publiczne świadectwo wiary. – Niech czas pielgrzymowania i czas Eucharystii sprawowanej tu na Jasnej Górze przyniesie błogosławione owoce w Waszym życiu. Niech ten czas umocni Was do dawania świadectwa wiary w środowiskach, w których żyjecie, uczycie się, studiujecie, pracujecie. Obyście się zawsze jawili jako źródła światła w świecie, w tym świecie, który odrzuca Boga i Jego moralną naukę. Niech Wasze życie, drodzy pielgrzymi, będzie zawsze pełne Bożego pokoju, niech będzie błogosławione – życzył o. Pacholski.

– Przynajmniej połowę z Was witałem osobiście, kiedyście przybywali do naszej Matki i Królowej, kończąc swój pielgrzymi trud, każdemu starałem się powiedzieć „szczęść Boże” i „dziękuję” za to świadectwo Waszej wiary – mówił na początku Mszy św. metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że na rozpoczęcie pielgrzymki mówił o 3 górach: Taborze, Wawelu i Jasnej Górze. Zaznaczył, że dzisiejsza liturgia słowa zwraca uwagę na 2 kolejne – Synaj i Kalwarię. Ta pierwsza jest miejscem, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga Dekalog, a pierwsze czytanie jest komentarzem do 3 pierwszych i najważniejszych przykazań, które wskazują, jaką postawę człowiek wobec Boga ma zachowywać. Na Kalwarii z kolei człowiek otrzymał od Boga wzór miłości ofiarnej, do końca – jak ma miłować i Boga, i bliźniego.

Metropolita krakowski przywołał przykład św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), która w krzyżu odnalazła moc do przezwyciężenia największego poniżenia, jakie spotkało ją w obozie koncentracyjnym. – Wierna Chrystusowi i Jego krzyżowi zwyciężyła. Jej śmierć otwarła jej drogę do nieba – mówił arcybiskup, zaznaczając, że to doświadczenie jest przedłużeniem doświadczenia Najświętszej Maryi Panny, która na Kalwarii wraz z Chrystusem „stała się jednym wielkim znakiem sprzeciwu dla złości, okrucieństwa i bezwzględności tego świata”.

Metropolita podkreślił, że przyjęcie Chrystusowej nauki o krzyżu, zgodnie z którą każdy Jego uczeń ma brać swój krzyż i Go naśladować, oznacza stawienie Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu. Zaznaczył, że na tym fundamencie powstała chrześcijańska Europa, której nieszczęście zaczęło się w oświeceniu, które postanowiło wyłączyć Boga poza nawias człowieczej codzienności. – Nieszczęśliwy świat bez Boga, bo natura boi się próżni. Jeśli w sercu człowieka nie ma miejsca dla Boga, to w tę próżnię wchodzi zły duch, książę tego świata, w miejsce prawdy – kłamstwo, w miejsce miłości – nienawiść, w miejsce dobroci – przemoc, w miejsce pokoju – wojny – wyliczał arcybiskup, wskazując na systemy totalitarne XX wieku.

Reklama

Przywołał fragment Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes: „Stworzenie bez Stworzyciela zanika”. – Nie chodzi tutaj o jakieś czysto fizyczne zniknięcie, ale o to, że znika jego istota człowieczeństwa, on już nie jest w pełni człowiekiem. Bo wartości moralne bez Boga tracą swój fundament. Po co kochać, po co się poświęcać, po co być uczciwym, po co być wiernym w małżeństwie, po co mówić prawdę, kiedy bez Boga to wszystko może być bardzo łatwo zrelatywizowane – mówił metropolita. – Bez wiary nie ma w nas żadnej wewnętrznej spójności i stąd wewnętrzne zagubienie i brak jakiegoś zakotwiczenia w trwałych wartościach. I bez wiary także nie ma poczucia wspólnoty – dodawał zaznaczając, że współczesna szkoła proponuje model nauczania bez wiary, bez trwałych wartości, bez odpowiedzialności. Podkreślił, że „edukacja narodowa, w duchu prawdziwych wartości jest tak ważna, jak bezpieczeństwo militarne, energetyczne czy żywnościowe”. – Bez właściwej edukacji, bez właściwego wychowania człowiek traci swoją tożsamość – zauważył, wskazując na ograniczanie w szkole lekcji historii, polskiego i religii.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że 22 listopada 2023 roku Parlament Europejski podjął rezolucję w sprawie tak zwanych zmian Traktatów Europejskich, orzekając, że edukacja ma być jedną z kompetencji udzielonych Unii Europejskiej, przejmując je od poszczególnych państw narodowych. Zaznaczył równocześnie, że w Unii „już dawno o Panu Bogu zapomniano”, tam „żyje się tak, jakby Pana Boga nie było”. – Świat bez Boga. Świat bez Chrystusowego krzyża. Świat w gruncie rzeczy skazany na powolne obumieranie, na zniknięcie. Świat bez Boga zginie. Tak jak człowiek bez Boga zanika – mówił abp Marek Jędraszewski.

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że o tych niebezpieczeństwach, które stoją przed polskim narodem mówi z wielkim zatroskaniem i przyjęciem, ale także z wiarą, że „miłość Boga i człowieka, której symbolem jest Chrystusowy krzyż, potrafi jeszcze bardziej wzmóc poczucie odpowiedzialności za siebie, za własne dzieci, za dzieci bliskich, sąsiadów, za los młodzieży i dzieci całego polskiego narodu”.

– Musimy odkrywać ciągle naszą najgłębszą tendencję ducha i serca, że każda i każdy z nas jesteśmy skierowani do Boga i że to, co czasem doświadczamy, te nasze niepokoje serca będą zawsze, ale znajdą swoje ukojenie wtedy, kiedy te nasze serca,zmagające się o wierność dla Boga, ostatecznie w Bogu będą mogły znaleźć swoje odpocznienie – mówił metropolita krakowski, nawiązując do św. Augustyna. – Odkrywać prawdę o sobie jako skierowanych do Boga. Odkrywać w sobie tę prawdę, by nie zanikło w nas nasze człowieczeństwo w jej prawdziwym szlachetnym kształcie. Odkrywać to stając na Apelu przy Matce Bożej i powtarzać te słowa, które także dzisiaj na zakończenie tej pielgrzymki powiemy: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!” – zakończył.

Przed błogosławieństwem arcybiskupowi, przewodnikom i pielgrzymom podziękował ks. Jacek Pierwoła – główny koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

2025-08-12 07:45

Oceń: +23 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

3. rocznica kanonicznego objęcia archidiecezji krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego

Dziś mijają dokładnie trzy lata od kanonicznego objęcia Archidiecezji Krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego. 28 stycznia 2017 r. w katedrze na Wawelu odbył się ingres nowego metropolity krakowskiego.

Po odczytaniu bulli papieskiej, abp Salvatore Pennacchio wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem przekazali abp. Markowi Jędraszewskiemu pastorał. Następnie nuncjusz papieski odprowadził nowego metropolitę do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na niedzielę: "Znienawidziłam Jezusa" - szokujące świadectwo

2025-10-03 10:12

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

„Jezus zajął moje miejsce.” - Jak cztery słowa potrafią otworzyć serce na łaskę? W tym odcinku biorę Was w trzy krótkie, ale potężne historie: od zwięzłej Ewangelii, przez drogę od nienawiści do miłości, aż po świadectwo wybitnego lekarza, który widział cuda i mówi wprost: wiara nie przeszkadza nauce—ona nadaje jej sens.

Jeśli szukasz odpowiedzi, nadziei albo „iskry” do modlitwy—tu ją znajdziesz.
CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia, tak dla rodziny!

2025-10-05 20:47

Magdalena Lewandowska

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Kilkaset osób wzięło udział we Wrocławiu w Marszu dla życia i rodziny, w tym roku pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”.

Marsz rozpoczął się Eucharystią w Bazylice Garnizonowej, a po niej na wrocławskim Rynku można było wysłuchać świadectw rodzin, które doświadczyły cudu przy narodzinach swoich dzieci. – U mojego syna Tomka na bardzo wczesnym etapie ciąży zostało zdiagnozowane wodogłowie. Diagnozy były coraz gorsze. Nie wiedzieliśmy nawet, czy przeżyje poród. Kiedy się urodził, jego mózg miał zaledwie 1 cm, a teraz ma 6 lat, chodzi, mówi, rozwija się. Jest tutaj ze mną – opowiadał Michał Zyznarski. Tłumaczył, że Tomek jest uzdrawiany przez Boga stopniowo, a każdy dzień jest dla rodziny cudem: – Diagnozy i rekomendacje od lekarzy nie były krzepiące, ale aborcja, którą nam proponowano, nie wchodziła w grę. Nie byliśmy i nadal nie jesteśmy w tym sami. Mamy przyjaciół i wspaniałych lekarzy wokół siebie. I dzisiaj świadczymy, że życie jest cudem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję