Kardynał Pietro Parolin
Irak potrzebuje rozwiązania politycznego
Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, powiedział, że „sytuacje kryzysowe winny być zakończone wolą polityczną wszystkich stron zaangażowanych w konflikt i z pomocą społeczności międzynarodowej. To jest jedyna droga, by konflikty, które trwają, nie poszły w zapomnienie, jak ma to miejsce w przypadku Syrii”. Odnosząc się z kolei do sytuacji w Iraku, podkreślił, że to, co dzieje się w tym rejonie, „leży naprawdę na sercu Papieżowi i Stolicy Apostolskiej”.
Watykański sekretarz stanu przypomniał, że sytuacja humanitarna w tym rejonie świata jest dramatyczna. Chodzi więc o to, by chrześcijanie najpierw otrzymali doraźną pomoc i wsparcie, a następnie mogli bezpiecznie wrócić do swoich wiosek i domów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W związku z sytuacją w Strefie Gazy kard. Parolin przypomniał, że dla papieża Franciszka modlitwa jest zawsze skuteczna, nawet wtedy, gdy nie od razu widać jej rezultaty. – Wszystko to, co służy woli umocnienia pokoju, jest użyteczne, w tym także modlitwa. Ona pomoże w tym wypadku w sytuacji, której nie da się od razu rozwiązać, ale w której można rozpocząć drogę idącą w dobrym kierunku – powiedział kard. Parolin.
Nigeria
Chrześcijanie uciekają przed ofensywą islamistów
Reklama
Tysiące chrześcijan ucieka z Nigerii przed islamistami. Na pograniczu tego kraju z Kamerunem koczuje ponad 30 tys. osób, które zbiegły przed atakiem Boko Haram. To fundamentalistyczne ugrupowanie ogłosiło zaprowadzenie islamskiego kalifatu także w północnej Nigerii.
Świadkowie mówią o ponad 60 osobach zabitych maczetami; w większości byli to chrześcijanie. Do dramatu doszło w mieście Kerawa. Islamiści zaczynają jednak przenikać także do Kamerunu i atakować tamtejsze wioski.
Niepokojące doniesienia napływają też z nigeryjskiego stanu Borno. Islamiści zdobyli tam miasto Bama, co otworzyło im drogę do podbicia stolicy tego stanu – Maiduguri.
* * *
Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II
Krótko
Wrześniowy kalendarz papieża Franciszka: 13 – wizyta w Redipuglii niedaleko Triestu na cmentarzu żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej; 14 – Msza św. w Watykanie z obrzędem zawarcia małżeństwa przez 20 par; 21 – wizyta apostolska w stolicy Albanii – Tiranie; 28 – spotkanie z osobami starszymi.
Do Moskwy dotarła 4 września kopia Całunu Turyńskiego, w ramach trwającej peregrynacji w moskiewskiej archidiecezji Matki Bożej. Wcześniej kopia Całunu Turyńskiego była w Sankt Petersburgu, Włodzimierzu i Suzdalu. Inicjatorem jest włoskie stowarzyszenie AMCOR – Przyjaciele Kościołów Wschodnich.
Francja zawiesiła dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francuski rząd podjął taką decyzję w związku z ostatnimi działaniami Moskwy na Ukrainie – poinformował prezydent François Hollande w przeddzień szczytu NATO w Walii. Wcześniej Paryż zapowiadał, że dokończy miliardową transakcję.
Abp Justin Welby, prymas Wspólnoty Anglikańskiej, przyjął w swojej londyńskiej siedzibie przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich Wielkiej Brytanii. Podczas ekumenicznej modlitwy przekazano wyrazy solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.
Raed Saleh, 36-letni syn uchodźców z Zachodniego Brzegu Jordanu, jest poważnym kandydatem na burmistrza Berlina. Gdyby wygrał wybory, byłby pierwszym burmistrzem o arabskich korzeniach w historii Niemiec.
Najwyższa Izba Kontroli została wybrana do przeprowadzenia kontroli w Międzynarodowej Radzie Audytorów NATO. To natowska instytucja kontrolująca wydatki na infrastrukturę.