Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: najważniejszym darem od Jezusa jest to, kim jestem!

2025-03-01 14:29

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Najważniejszym darem od Jezusa jest to, kim jestem. I najważniejszym w tym jest to, że mogę być kimś od nowa, że mogę się na nowo narodzić - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas obchodów 10-lecia Seminarium 35+.

W Łodzi odbyły się uroczystości związane z 10-leciem erygowania Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Pierwszym punktem było spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym, na którym obecni byli: kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, rektor Seminarium 35+, ks. dr Józef Morawa, ojciec duchowny i pierwszy rektor Seminarium 35+, bp Zbigniew Wołkowicz, ojciec duchowny w latach 2019-2020, bp Damian Bryl, biskup diecezji kaliskiej oraz bp Andrzej Siemieniewski, bp legnicki, a także klerycy, wykładowcy oraz zaproszeni goście. Spotkanie było okazją do przybliżenia historii powstania i funkcjonowania Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie w katedrze łódzkiej kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, w czasie której homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. Na wstępie do liturgii arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej przekazał na ręce ks. Sławomira Szczyrby relikwie św. Jana Pawła II, patrona Seminarium 35+. - Jest dla mnie wielką radością, że wasze seminarium rozpoczęło działalność w Krakowie, a dzisiaj, dzięki pasterzowi Kościoła Łódzkiego, kontynuuje swoją ważną działalność w tutejszym Kościele - powiedział kard. Dziwisz i dodał: - Kościół w naszej Ojczyźnie potrzebuje nowych robotników w winnicy Pańskiej, stad nasza radość i nadzieje związane z seminarium, za którego dziesięć lat istnienia dziękujemy dziś Bogu. Dziękujemy ks. Kardynałowi, ks. Rektorowi oraz wszystkim profesorom i formatorom za ich wkład w to dzieło.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii o błogosławieniu dzieci przez Jezusa, wskazując na zasadę formacyjną dla uczniów. – Ta zasada brzmi: „Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”. Pomyślałem, że samo to, że Pan Bóg daje tę zasadę w jubileusz seminarium jest albo prowokacją, albo jednak ważnym przesłaniem. Tak, to jest zasada formacyjna na każdym etapie życia – przed kapłaństwem i w kapłaństwie. To nie jest tylko zasada dla tych, którzy są bardzo młodzi i przygotowują się do święceń – podkreślił kard. Ryś.

Metropolita łódzki powiedział także o przyjmowaniu Królestwa Bożego na sposób dziecięcy, to znaczy jako dar. – W nas jest takie poczucie, że już nigdy nie będziemy jak dzieci, bo się zestarzeliśmy. Mamy poczucie, które było w Nikodemie, gdy rozmawiał z Jezusem. Jezus powiedział mu, że musimy się na nowo narodzić! Najważniejszym darem, jaki otrzymujemy od Jezusa, nie jest to, co mogę robić, co dostałem. Najważniejszym darem od Jezusa jest to, kim jestem. I najważniejszym w tym jest to, że mogę być kimś od nowa, że mogę się na nowo narodzić – powiedział kard. Ryś.

Reklama

Na zakończenie homilii łódzki pasterz powiedział o przyjmowaniu darów na sposób dziecięcy. – Przyjąć na sposób dziecięcy, to znaczy w zabawie, w radości – wyjaśnił i dodał: - Czy cieszy cię kapłaństwo, celibat, modlitwa, ubóstwo, posłuszeństwo? (…) Kiedy przeżywamy wiarę, Królestwo Boga w naszym życiu, kapłaństwie jako dzieci Boże, to przeżywamy je z radością i w radości – podsumował kard. Ryś, życząc każdemu dziecięctwa Bożego w formacji życia.

Dekretem Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 listopada 2014 roku erygowano Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie, które w 2019 roku przeniesiono do Łodzi.


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kleszcz: w Adwent zapalajcie serca do uczynków!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Chcemy zapalić światło miłości, a nie tylko świece adwentowe. Zapalajcie swoje serca do dobrych uczynków – mówił bp Piotr Kleszcz na łódzkiej Retkini.
CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Rodziny: Wiara ma znaczenie dla młodych ludzi

2025-03-01 06:49

[ TEMATY ]

rodzina

KEP

BP KEP

Spotkanie Rady KEP ds. Rodziny (Warszawa, 28.02.2025 r.)

Spotkanie Rady KEP ds. Rodziny (Warszawa, 28.02.2025 r.)

Kondycja współczesnej młodzieży była głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, która obradowała 28 lutego br. w Sekretariacie KEP w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla.

Podczas obrad poruszone zostały tematy związane z duszpasterstwem rodzin i z szeroko pojętą troską o rodzinę. „W tym roku pochylaliśmy się zwłaszcza nad propozycją nowego przedmiotu, który pojawił się w zamierzeniach Ministerstwa Edukacji Narodowej czyli Edukacją Zdrowotną, a także mówiliśmy o młodym pokoleniu: co zrobić, aby wesprzeć marzenia młodych ludzi o tym, że chcą mieć rodzinę” - wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny abp Wiesław Śmigiel. „Chcielibyśmy zmotywować młodych i przekazać im, że szczęście jest w rodzinie, w małżeństwie i również w przekazywaniu życia. Dzieci mogą dać szczęście” - mówił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Wołodymyr Zełenski powinien wrócić do stołu negocjacyjnego

2025-03-01 17:14

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Wołodymyr Zełenski

PAP/EPA/SHAWN THEW

Nie widzę innej siły na świecie poza Stanami Zjednoczonymi, które byłyby w stanie zatrzymać rosyjską agresję; możliwości USA są nieporównywalne z żadnymi innymi - ocenił prezydent Andrzej Duda w sobotę przed wylotem do Chicago. Według niego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powinien wrócić do stołu rozmów.

Prezydent, który w sobotę leci do Stanów Zjednoczonych, by spotkać się z Polonią i wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przekazał dziennikarzom, że w jego ocenie od chwili ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r. nikt nie jest w stanie zatrzymać tej agresji. Dodał, że prezydent USA Donald Trump podjął taką próbę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję