Zaćma dotyczy wyłącznie osób starszych. Czy to prawda?
Gdy pacjent choruje na kataraktę, zaczyna obserwować u siebie typowe dla zaćmy objawy. Osoby, które są najbardziej narażone na zachorowanie, to seniorzy. Mowa tutaj o zaćmie starczej, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki wynikającym z naturalnego procesu starzenia się organizmu i zaburzeń na tle metabolicznym.
Należy jednak zaznaczyć, że choroba ta wcale nie musi mieć związku z wiekiem pacjenta. Do jej rozwoju może dojść także w wyniku doświadczonych przez pacjentów urazów oka, a także stanów zapalnych błony naczyniowej. Zdarza się również, że jest ona skutkiem ubocznym leków przyjmowanych przez osoby przewlekle chore.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Większe prawdopodobieństwo zachorowania na kataraktę występuje także u pacjentów młodszych, u których zdiagnozowano krótkowzroczność. Choroba ta często towarzyszy też osobom z cukrzycą. Można zatem śmiało stwierdzić, że zaćma atakuje nie tylko osoby starsze, ale również młodych pacjentów z problemami zdrowotnymi i urazami mechanicznymi. Do rozwoju choroby dochodzi także u osób pracujących w trudnych i szkodliwych warunkach, a także borykających się z niedoczynnością tarczycy.
Czy zaćmę można leczyć na różne sposoby?
Reklama
Istnieje wiele teorii na temat leczenia zaćmy. Można spotkać się chociażby z przekonaniami, iż na zaćmę pomaga odpowiednia dieta, czy stosowanie kropli do oczu bądź innych środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że to schorzenie można leczyć wyłącznie zabiegowo. Jeśli chodzi o krople, nadają się jedynie do niwelowania niektórych objawów, jednak w żaden sposób nie wpływają na zmętniałą soczewkę.
Usunięcie zaćmy wymaga kwalifikacji medycznej opartej na przeprowadzonych badaniach i konsultacji z pacjentem. Metodą stosowana w usuwaniu katarakty jest operacja zaćmy. Istnieje szereg metod operowania tego schorzenia, które mogą być refundowane przez NFZ. Najczęściej mowa tutaj o chirurgii jednego dnia, czyli operacji, po której pacjent powraca do domu po kilku godzinach od przeprowadzenia całej procedury. Jest to zatem jedyny sposób na wyeliminowanie zaćmy i poprawę jakości życia.
Czy po operacji na zaćmę pacjent wciąż odczuwa skutki uboczne tego schorzenia?
Pacjenci chorujący na zaćmę mierzą się z wieloma objawami tej choroby na co dzień. Należy tutaj wymienić pogarszający się wzrok, zamglony, niewyraźny i rozmyty obraz, trudności z widzeniem w pomieszczeniach mocno oświetlonych, czy w otwartej przestrzeni, gdy pacjent napotyka na mocne źródło światła, trudności w rozpoznawaniu kolorów, a także podwójne widzenie. Wiele osób zastanawia się, czy po operacji na zaćmę również będzie doświadczać tych problemów, czy jednak jakość ich codziennego życia znacznie się polepszy.
Reklama
Po zakwalifikowaniu się do operacji pacjent jest poddawany leczeniu ambulatoryjnemu, które nie wymaga długotrwałego pobytu w klinice, ani nie wiąże się z uciążliwą rekonwalescencją. Do przeprowadzenia operacji stosowane są zaawansowane technologicznie metody, w tym metoda ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji trwająca kilkanaście minut. Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej jest procedurą wykonywaną raz na całe życie. Po jej wykonaniu pacjenci odzyskują zdolność ostrego widzenia i mogą jednocześnie liczyć na korektę wad wzroku dzięki wyborowi odpowiedniej soczewki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zaćmy najlepszym sposobem na zweryfikowanie pozyskanych informacji jest konsultacja z lekarzem podczas wizyty okulistycznej.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma
https://refundacjazacmy.pl/trzy-najwieksze-mity-na-temat-zacmy