Reklama

Niedziela Przemyska

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji przemyskiej

W Archidiecezji Przemyskiej tegoroczne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się w sobotę, 1 lutego 2025 r. Z racji trwającego w Kościele Roku Świętego miały one miały charakter pielgrzymki do kościołów jubileuszowych w Przemyślu i Miejscu Piastowym.

2025-02-03 09:59

Marian Boczar

Modlitwa odbyła się w kościele św. Józefa

Modlitwa odbyła się w kościele św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PRZEMYŚL

Uroczystej Eucharystii w Sanktuarium św. Józefa w Przemyślu przewodniczył abp Adam Szal. Rozpoczynając Eucharystię metropolita przemyski zwrócił uwagę, że modlitwa przypisana na ten dzień jest drogowskazem dla każdego, „aby nasze serca były czyste i pojętne, abyśmy wiernie zachowując Boże przykazania miłowali Boga ponad wszystko i troskliwie zaradzali potrzebom braci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odniósł się także do trwającej w archidiecezji przemyskiej peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Serce Maryi, Serce Jezusa i Serce św. Józefa łączy coś wspaniałego: miłość. Prośmy o tę miłość, o to abyśmy byli wierni przykazaniu miłości Boga i bliźniego – powiedział.

Hierarcha zachęcał również do modlitwy o nowe liczne, święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, bo „ciągle aktualne są słowa Pana Jezusa: „żniwo wielkie, robotników mało”.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Piotr Baraniewicz, oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu. Życzył osobom konsekrowanym, aby nigdy nie brakło im serca, które jest współczujące, obiektywne i przepełnione miłością. Przestrzegał natomiast, by nie przysłaniali innym blasku Chrystusa. A może się tak dziać – jak wyjaśniał – przez stawianie siebie w centrum.

Reklama

Omawiając dokument Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Nowe wino w nowych bukłakach”, kaznodzieja wskazywał, że „blask Chrystusa zostaje przysłonięty, gdyż brakuje radykalnej nowości przebaczania grzechów”.

– Brakuje przyjęcia osoby w jej tajemnicy cierpienia i jej błądzenia, bo nowość destabilizuje tych, którzy powtarzają wyuczone schematy i nie wytrzymują napięcia, bo są wyschnięci wewnątrz, bo unikają wezwania do nawrócenia serca. Bo zapomnieli o profetycznym i charyzmatycznym pójściu za Chrystusem. Bo nie wyruszają na serio w duchową podróż. Dlatego blask Chrystusa w kościele jest przysłonięty – mówił.

– Potrzebujemy takich dni jak dzisiejszy, aby Słowo Boże nas dotykało, aby Słowo Boże nas przemieniało, aby to nowe wino było wlewane w nowe bukłaki. Abyśmy zaczęli patrzeć spojrzeniem Jezusa – podkreślił.

MIEJSCE PIASTOWE

Natomiast w Miejscu Piastowym uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, który wygłosił także homilię do osób życia konsekrowanego tak licznie zgromadzonych w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Hierarcha mówił, że „wierzyć to znaczy nawiązać głęboką, osobistą więź z naszym Stwórcą i odkupicielem w mocy Ducha Świętego i uczynić tę więź fundamentem całego życia”. – Myślę, że to jest najpiękniejsza definicja wiary, jaką znalazłem. Czyli przyjąć to, co Pan Bóg mówi, a przede wszystkim przyjąć Tego, przez którego przemówi – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Bp Jamrozek zachęcał wszystkie siostry zakonne, braci i ojców zakonnych, aby zawsze i wszędzie emanować swoją wiarą. – Dzielimy się tą wiarą, a więc dajemy świadectwo o Chrystusie i głosimy, że On jest jedynym Zbawicielem – zaznaczył.

Hierarcha przytoczył też statystykę dotyczącą osób życia konsekrowanego w naszym kraju. – W Polsce jest prawie 15 500 sióstr zakonnych. Ale wiecie ile jest w nowicjacie albo w tym w postulacie? W nowicjacie jest tylko 69 sióstr, a 66 jest w postulacie. Jest 581 profesek czasowych. Pozostałe siostry są już po ślubach wieczystych. Stąd trzeba też naszej modlitwy, naszego zaangażowania, żeby uprosić te nowe powołania. Może jest to czas próby, ale też jestem przekonany, że też się odrodzi życie zakonne, że będzie więcej powołania kapłańskich – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Na zakończenie homilii hierarcha podziękował osobom życia konsekrowanego za świadectwo wiary i gorliwą posługę w archidiecezji przemyskiej. – Chcę wam podziękować za wasze zaangażowanie, trud, za świadectwo wiary i też idźmy drogą ufności z świadomością, że Pan nam towarzyszy, On nas prowadzi i będzie to czynił – przekonywał.

– Powierzajmy Panu te nasze drogi. Idźmy z wielkim zaufaniem, że On będzie nas przeprowadzał nawet przez największe trudności i kiedyś dojdziemy do spotkania z Nim tam po drugiej stronie. Niech Boża łaska i błogosławieństwo na tej drodze nam wszystkim towarzyszą – życzył bp Jamrozek.

Reklama

W archidiecezji przemyskiej funkcjonuje 12 zgromadzeń zakonnych męskich i 26 żeńskich, które skupiają około tysiąca osób. Wśród zakonów męskich najwięcej placówek prowadzi Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów (ojcowie bernardyni) oraz Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (księża michalici). Natomiast wśród żeńskich – Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (służebniczki starowiejskie).

Poza tym w archidiecezji przemyskiej kilkadziesiąt osób żyje w instytutach życia konsekrowanego oraz jako dziewice i wdowy konsekrowane.

Opracowanie: Łukasz Sztolf

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okulary wiary

2025-02-04 13:42

Niedziela Ogólnopolska 6/2025, str. 24

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Zadziwiająca jest zbieżność doświadczeń Izajasza, św. Pawła i św. Piotra w dzisiejszej Liturgii Słowa.

Pewnie nie będę daleki od prawdy, gdy powiem, że w mniejszym czy większym stopniu dotyczy to każdego z nas, sióstr i braci w wierze. Cała „trójka” – jeśli można się tak wyrazić – doświadcza niebywałego wręcz lęku, może nawet wstydu dlatego, że znalazła się w bezpośredniej bliskości świętego Boga, „sam na sam”, będąc ludźmi niedoskonałymi. Izajasz mówi: „Biada mi (...), jestem mężem o nieczystych wargach”, Paweł określa siebie dramatycznie mianem „poronionego płodu”, a Piotr wyznaje: „jestem człowiekiem grzesznym”. Izajasz pisze o wizji Boga Ojca, a Paweł i Piotr – o spotkaniu z Chrystusem. Paweł opisuje, co działo się po zmartwychwstaniu, a Piotr pisze o doczesności. Wszyscy są przerażeni. Chcą uciekać, ukryć się, wycofać, niemal zniknąć, trochę tak jak bojące się dzieci, zakrywające oczy rękoma i mówiące, że ich nie ma. Tymczasem Pan Bóg nie kwestionuje ich niedoskonałości, nie godzi się natomiast na sytuację zakładającą dezercję. Najpierw oczyszcza ich i usuwa lęk, daje im odczuć swą bliskość, a potem wyznacza misję do wykonania. Widząc majestat i moc Bożą, godzą się wykonać Jego wolę. Jeśli bazuje się na własnych możliwościach, zadania stawiane przez Boga są dla człowieka niewykonalne. Razem z Bogiem jednak, według Jego koncepcji, na Jego „rozkaz”, koniecznie w Jego obecności i mocy, jest to możliwe. Więcej – okaże się, że owoce przerastają nawet naszą wyobraźnię. Papież Benedykt XVI mawiał, że znakiem obecności Boga jest nadmiar, i podawał przykład cudu w Kanie Galilejskiej. Nie tylko ilość wina była cudem, ale także jego jakość! Tak też jest z owocami powołania. Gdyby się patrzyło z perspektywy świata, można by dojść do wniosku, że nie ma ono sensu, jest niepotrzebne, nieopłacalne, a dziś wręcz śmieszne. Lecz gdy zakładamy okulary wiary, widzimy je zupełnie inaczej, wypływamy na głębię. Mądrość polega na tym, aby pójść drogą wspomnianych mężów Bożych. Niemalże „stracić” wiarę w siebie, a uwierzyć głosowi powołania. Tak jest w historii świętych, a przypomnę z dumą, że pierwsi chrześcijanie nazywali siebie nie inaczej, jak właśnie świętymi. Mam tutaj na myśli powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale każde – małżeńskie, zawodowe czy społeczne. Misję powinni podejmować wszyscy: nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, lekarze. A my jak ognia boimy się zarówno słowa „powołanie”, jak również – a może jeszcze bardziej – słowa „służba”. Tymczasem logika chrzcielna mówi, że króluje ten, kto służy jak Chrystus. Właśnie wtedy człowiek jest do Niego najbardziej podobny i obficie błogosławiony. Nie kokietuję, po prostu opisuję liczne obserwacje. Gdy służymy, jesteśmy autentycznie piękni. Gotowość służby to cecha ludzi wolnych! Zbliżając się do Pana, odczuwamy zarówno radość, jak i coś w rodzaju trwogi. Bojaźń Boża polega na tym, że lękamy się głównie o siebie, że nie odpowiadamy adekwatnie na bezgraniczną miłość Bożą naszym oddaniem. Obyśmy mogli powiedzieć: dostrzegłem Cię, Panie, pokochałem i odpowiadam najlepiej, jak potrafię.
CZYTAJ DALEJ

USA: niedzielna frekwencja Mszy św. na poziomie sprzed COVID-u

2025-02-08 11:08

[ TEMATY ]

USA

Msza św.

BP KEP

Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID. Oznacza to, że tylko jedna czwarta katolików w USA regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii.

Według danych Uniwersytetu Georgetown niedzielna frekwencja na Mszy św. wzrosła do 24 proc. od ogłoszonego końca pandemii COVID-19 w maju 2023 roku. Wskaźnik ten utrzymał się do pierwszego tygodnia 2025 roku. W okresie pandemii frekwencja wynosiła średnio 15 proc. a wcześniej 24,4 proc.
CZYTAJ DALEJ

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof. Włodzimierza Fijałkowskiego

2025-02-08 18:04

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Narodowy Marsz Życia

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła wniosek do kard. Grzegorza Rysia w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego wybitnego obrońcy ludzkiego życia – Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego!

15 lutego 2003 r. zmarł prof. Włodzimierz Fijałkowski - ginekolog położnik, obrońca życia i twórca Szkoły Rodzenia. Promował ekologiczne metody ochrony zdrowia, zwłaszcza w dziedzinie prokreacji. Zajmował się naukowym wdrażaniem metod naturalnej regulacji poczęć, stworzył polską szkołę psychoprofilaktyki porodowej. Był autorem 26 książek naukowych i popularnonaukowych oraz 150 prac. Miał 85 lat.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję