Reklama

Niedziela Lubelska

Caritas. W trosce o chorych

Caritas Archidiecezji Lubelskiej posiada szereg działań i miejsc, które ułatwiają ludziom mierzyć się z bólem, lękiem, cierpieniem, trudami choroby, czy nawet śmiercią – mówi Gabriela Samorańska.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku, Światowy Dzień Chorego lubelska Caritas spędzi z osobami chorymi, zmagającymi się z cierpieniem. W ramach obchodów, pracownicy CAL już odwiedzili pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie oraz oddziałów dziecięcego i młodzieżowego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, przekazując niemal 500 paczek z upominkami.

We wtorek, 11 lutego, w archikatedrze lubelskiej odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego, w programie Msza św. z obrzędem namaszczenia chorych (godz. 11.00) oraz nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Choroba nie wybiera. Może dotknąć każdego z nas, dziecko, osobę dorosłą, osobę starszą, nie patrzy na status materialny, jakość życia, czy nasze życiowe plany i marzenia. Co więcej, przychodzi niezapowiedzianie i nagle, zmieniając lub rujnując często wszystko, co spotyka na życiowej drodze człowieka, a wraz z nią przychodzi cierpienie, z którym trzeba się zmierzyć. Niekiedy nie jesteśmy w stanie sami, czy nawet z pomocą bliskich sobie z tym poradzić. W obliczu tych problemów, ostoją i wsparciem mogą stać się organizacje pomocowe jak np. Caritas, której misją jest służba wszystkim osobom w potrzebie. Caritas Archidiecezji Lubelskiej posiada szereg działań i miejsc, które ułatwiają ludziom mierzyć się z bólem, lękiem, cierpieniem, trudami choroby, czy nawet śmiercią – mówi Gabriela Samorańska, pracownik Działu Rozwoju Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego znajduje się w głównej siedzibie Caritas w Lublinie i funkcjonuje w ramach pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami w dostępie do sprzętu rehabilitacyjnego. Sprzęt, którym dysponuje wypożyczalnia to: specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, chodziki, koncentratory tlenu, kule. Do wypożyczalni można przekazywać używany sprzęt rehabilitacyjny w stanie pozwalającym na jego dalsze używanie.

CENTRUM CHARYTATYWNE CARITAS W KRASNYMSTAWIE – HOSPICJUM DOMOWE

Reklama

W Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie Caritas prowadzi Hospicjum Domowe, które obejmuje opieką chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, przebywających w swoich domach, w środowisku, które znają i gdzie czują się najlepiej. Zespół hospicjum otacza jednocześnie opieką rodzinę chorego w trudnym okresie choroby, jak też osierocenia. Aktualnie opieką Hospicjum Domowego jest objętych 9 pacjentów. Do hospicjum domowego kwalifikują się chorzy z zaawansowaną i postępującą chorobą nowotworową, wymagający systematycznej opieki, która koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu optymalnej jakości życia. Opiekę nad chorym w domu sprawuje zespół pracowników medycznych (lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog). Lekarz odwiedza chorego dwa razy w miesiącu. Pielęgniarki natomiast spotykają się z chorym częściej, w razie potrzeby nawet codziennie, wykonując zabiegi medyczne, doradzając rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych czy wyjaśniając sposób podawania leków. Chorzy objęci opieką mają możliwość kontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką przez całą dobę. Opieka w Hospicjum Domowym Caritas realizowana jest w oparciu o podstawowe zasady opieki paliatywnej i hospicyjnej: poszanowanie autonomii (wolności wyboru) i godności osoby oraz dążenie do poprawy jakości życia przy akceptacji nieuchronności śmierci.

OŚRODEK REHABILITACJI

W Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie działa Ośrodek Rehabilitacji, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządu ruchu o podłożu ortopedycznym, reumatologicznym i neurologicznym, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wspieramy pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, prowadzimy indywidualną terapię dla kobiet po mastektomii. Gwarancją wysokiego poziomu usług jest doskonale wyszkolony personel, który oferuje pacjentom swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie. Rehabilitanci wykonują zabiegi z zakresu fizykoterapii (laser, UD, prądy DD, prądy interferencyjne, prądy Tens, prądy Trauberta, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, DKF, Terapuls, ultrafonoforeza, sollux, PMNCz, krioterapia), zabiegi z zakresu kinezyterapii (kinesiologytaping, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oddechowe, pionizacja, ćwiczenia ogólnousprawniające, indywidualna praca z pacjentem), masaż klasyczny, masaż limfatyczny, masaż wirowy kończyn.

KLUB AMAZONEK – WSPARCIE PAŃ PO MASTEKTOMII

Reklama

W Centrum Charytatywnym Caritas działa Klub Amazonek, gdzie spotykają się panie, które połączyła choroba - rak piersi. Łączy je trudna walka, ale również chęć pomocy innym. Chorobie nowotworowej towarzyszy zawsze lęk i wiele obaw, ale to również czas na nowe, inne życie. W ramach spotkań panie biorą udział w różnorodnych zajęciach i warsztatach, m.in. z psychologiem i dietetykiem. Amazonki potrafią docenić to, co jest w życiu naprawdę ważne. Korzystają w Caritas z porad psychologa, dietetyka, masażu limfatycznego i ćwiczeń z rehabilitantem. Do klubu należy 25 pań, które spotykają się 2 razy w tygodniu.

WARSZTAT TERPAII ZAJĘCIOWEJ W CHEŁMIE

Warsztat realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności. Są one niezbędne do prowadzenia przez osobę z niepełnosprawnościami niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości. Zajęcia w jedenastu pracowniach prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Aż 60 podopiecznym towarzyszy psycholog i rehabilitant. W ramach WTZ beneficjenci biorą udział w imprezach integracyjnych, sportowych oraz przeglądach artystycznych.

WCZASOREKOLEKCJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W DĄBROWICY

Reklama

Od 1993 roku w „Domu Spotkania” w Dąbrowicy organizowane są 10-dniowe turnusy wczasorekolekcji. Rekolekcje połączone z wypoczynkiem to wyjątkowa forma spotkań dla osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami oraz wolontariuszy. Dla wielu z nich turnus jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku, a Dąbrowica staje się domem, za którym tęsknią i do którego wracają z wielką radością. Podczas wczasorekolekcji wolontariusze towarzyszą osobom niepełnosprawnym, dbając o to, by każdy uczestnik był odpowiednio zaopiekowany. Wolontariuszami są w większości studenci różnych kierunków, a także alumni z lubelskiego seminarium duchownego. Ich pomoc polega na pielęgnacji, karmieniu, a przede wszystkim na budowaniu przyjaźni z Jezusem i drugim człowiekiem.

JAK WSPIERAĆ PODOPIECZNYCH CARITAS?

Przekazując 1,5% swojego podatku (KRS 0000204819). To drobny gest, który może wiele zdziałać! – To jedna z form wsparcia naszej Caritas. Przekazując 1,5% podatku przychodzicie z pomocą osobom, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. To m.in. nasi bezdomni, rodziny w kryzysie, ofiary powodzi czy pożarów. Dzięki temu nasi wolontariusze mogą iść z pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Tylko w ubiegłym roku mogliśmy dotrzeć do wielu osób w potrzebie. To tysiące wydanych ciepłych posiłków, tysiące paczek żywnościowych, to wiele osób, które dzięki takiemu wsparciu mogły powrócić do normalnego życia. 1,5% podatku może naprawdę zmienić życie drugiego człowieka. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS 0000204819 – mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Więcej na www.lublin.caritas.pl 


2025-02-09 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drzwi miłosierdzia

Czas Wielkiego Postu powinien być dla nas czasem prawdziwego nawrócenia. Zostaliśmy do tego wezwani w Środę Popielcową, kiedy to przez obrzęd posypania głów popiołem Kościół przypomniał nam o naszej przemijalności i wezwał nas do wiary w Ewangelię.

Wyrazem nawrócenia i sakramentalnym znakiem powrotu do Boga jest spowiedź św. Ważność, godziwość i owocność spowiedzi uwarunkowana jest aktami penitenta i kapłańskim rozgrzeszeniem. Aktami penitenta są: żal za grzechy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. Przy czym należy pamiętać, że żal za grzechy jest nierozerwalnie związany z mocnym postanowieniem poprawy i powinien być poprzedzony rachunkiem sumienia. Ponadto, jak każdy sakrament, spowiedź św. powinna być związana ze słuchaniem słowa Bożego. Słowo Boże z dzisiejszej Liturgii wprowadza nas w głębię miłosierdzia Bożego i tajemnicy pojednania, a przez to może właściwie usposobić nas do dobrego przeżycia sakramentu pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z Lovanium na ważne stanowisko

2025-03-25 11:25

[ TEMATY ]

teologia

Belgia

profesor

kontrowersje

Bénédicte Lemmelijn

Adobe Stock

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Papież Franciszek powołuje kolejne kobiety na ważne stanowiska w Watykanie. Kontrowersyjna belgijska profesor teologii, 56-letnia Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie. Poinformowało o tym biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wraz z trzema kolegami z Hiszpanii, Konga i Chorwacji została członkiem rady doradczej ds. naukowych watykańskiej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych (Avepro).

Agencja monitoruje działalność około 250 uniwersytetów i wydziałów katolickich na całym świecie i stara się przyczyniać do zwiększenia ich efektywności ekonomicznej i jakości nauczania poprzez współpracę i wymianę. Członkowie Rady Doradczej ds. Naukowych są mianowani na okres pięciu lat.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Władysław Jagustyn uhonorowany statuetką „Miłosiernego Samarytanina”

2025-03-30 17:35

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Ks. Władysław Jagustyn z bp. Janem Wątrobą

Ks. Władysław Jagustyn  z bp. Janem Wątrobą

Prosząc Księdza Biskupa o wręczenie statuetki – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała przytoczył słowa śp. ks. prof. Andrzeja Garbarza, który z okazji 20-lecia rzeszowskiej Caritas – wspominając ks. Władysława Jagustyna – tak napisał: „Ksiądz prałat Władysław Jagustyn jest osobą powszechnie znaną w Rzeszowie i diecezji. Ten niezwykle aktywny i gorliwy kapłan od lat, można powiedzieć od zawsze, zajmuje się działalnością charytatywną” („Świadectwo mocy miłości”, Rzeszów 2012). Rozwijając tę myśl – ks. Potyrała powiedział: „Ks. prałat Władysław Jagustyn od 1992 r. był wicedyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Współpracując z ks. prał. Stanisławem Słowikiem od początku był zatroskany o ewangeliczny profil działalności Caritas, o formację pracowników i wolontariuszy; o rekolekcje, spotkania formacyjne. Brał też udział w codziennych działaniach Caritas. W szczególny sposób angażował się w pomoc dzieciom polonijnym, zwłaszcza na Ukrainie, w organizację zimowisk i kolonii wakacyjnych dla dzieci z ubogich rodzin; dla ofiar kataklizmów w Polsce i za granicą, zwłaszcza podczas powodzi. Będąc duszpasterzem rzemieślników – włączał także ich w służbę i pomoc biednym, głodnym, bezdomnym, potrzebującym… Czy to jako ojciec duchowny kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, czy podczas Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, czy w duszpasterstwie parafialnym – zawsze przypominał, że trzeba mieć miłosierne oczy, uszy, ręce, serce… Nigdy nie brał za to wynagrodzenia; czynił to wszystko jako wolontariusz – z serca, dla biednych…

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję