W niedzielę 17 listopada ósmy raz obchodzony będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. Dyrektor Caritasu Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski poinformował, że w Łodzi obchody tego święta potrwają niemal przez cały tydzień i rozpoczną się we wtorek 12 listopada. Pozwoli to organizatorom skupić się na różnych aspektach ubóstwa i formach wsparcia.
"W tegorocznym orędziu papież pisze, że modlitwa osoby ubogiej jest szczególnie miła Bogu. Mówi też, że tak naprawdę każdy z nas jest osobą ubogą, bo ubóstwo to nie tylko brak materialny, ale wiele innych sytuacji życiowych. Nikt nie może być z tego powodu wykluczony. Przed Bogiem wszyscy jesteśmy równi, a modlitwa jest przestrzenią, która może być dla nas wszystkich wspólna" – wyjaśnił Kopytowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jego zdaniem Światowy Dzień Ubogich to dobra okazja do wysyłania bliźnim nawet drobnych gestów życzliwości i zainteresowania, które – gdy się skumulują – pozwolą "pchnąć świat we właściwym kierunku".
Odpowiadając na apel papieża łódzkie organizacje pomocowe przygotowały wydarzenia adresowane do mieszkańców Łodzi. We wtorek w Kinie Charlie podopieczni tych organizacji obejrzą film "Teściowie 2", a następnie spotkają się z Adamem Woronowiczem. Spotkanie zakończy się wspólnym posiłkiem
Reklama
W środę w godz. 11.00-18.00 w namiocie przy zbiegu ul. Piotrkowskiej i św. Stanisława Kostki odbędzie się cykl spotkań ze specjalistami współpracującymi z Wydziałem Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Dyrektor łódzkiego MOPS Piotr Kowalski podał, że na początek przewidziano możliwość skonsultowania się z pracownikami socjalnymi, streetworkerami i prawnikami. O godz. 13.00 zaplanowano wspólny posiłek, o godz. 15.00 spotkania z terapeutami uzależnień. Z kolei o godz. 17.00 zaprezentowana zostanie tegoroczna edycja poradnika dla osób w kryzysie bezdomności: "Gdzie zjeść, spać, umyć się, utrzymać wsparcie specjalisty w Łodzi".
"W tym dniu będziemy starali się zapewnić dostęp do jak najszerszej informacji na temat pomocy nie tylko samym osobom potrzebującym, ale także wszystkim tym, którzy chcieliby kogoś wesprzeć, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, gdzie się zwrócić" – wyjaśnił Kowalski.