Reklama

Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina solą ziemi”, Krzeszów, 18 maja 2013

Nie ma przyszłości bez rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mediolanie w 2012 r. podczas VII Światowego Spotkania Rodzin Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał, że rodzina jest powołana, by stawać się obrazem Boga w świecie. Na pierwszej audiencji po powrocie z Mediolanu Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny. Rodzina potrzebuje wsparcia i należy czynić wszystko, by ukazywać wartość rodziny, która dziś jest znieważana i zagrożona.

Konieczna równowaga

Papież podkreślał, że rodzina, praca i święto to trzy wymiary naszej egzystencji, które muszą znaleźć właściwą równowagę. Zharmonizowanie czasu pracy z potrzebami rodziny, życia zawodowego z ojcostwem i macierzyństwem, pracy ze świętem - ma ważne znaczenie dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu. Niech zawsze na pierwszym miejscu będzie „być” przed logiką „mieć”: pierwsza z nich buduje, druga prowadzi do destrukcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Promocja rodziny

Reklama

W tej sytuacji Kościół nie może pozostać bezczynny. Jako odpowiedź na słowa Ojca Świętego i zaistniałą sytuację w świecie, a przede wszystkim w Polsce, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej postanowiło zorganizować 18 maja 2013 r. w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie Kongres Rodzin. Celami tego święta rodzin są: zawierzenie rodzin diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi, promocja życia rodzinnego, głębsze związanie rodziny z Bogiem, wyrażenie jedności rodzin diecezji legnickiej, wspólny apel o wsparcie rodziny i ukazanie, że rodzina jest drogą Kościoła.

Przygotowania do kongresu rozpoczęły się już 2 lata temu, gdy zainaugurowano regularne spotkania liderów grup pracujących z rodzinami w diecezji legnickiej. Wówczas zrodził się pomysł zorganizowania święta rodzin. Wyznaczono datę. Została założona strona internetowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej, wydano specjalny informator, Biskup Legnicki skierował do diecezjan list pasterski „Rodzina solą ziemi”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało cykl prelekcji na temat wartości rodziny, została zorganizowana konferencja „Poznaj prawdę o in vitro”, ulicami Legnicy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. To wszystko służy obronie wartości rodziny, a podsumowaniem będzie kongres „Rodzina solą ziemi”.

Każdemu zależy na szczęściu

Zapraszamy serdecznie wszystkie rodziny na spotkanie w Krzeszowie w sobotę 18 maja. Każdemu zależy na szczęściu, a trudno o szczęście bez rodziny. Dlatego nie pozostawajmy bierni, ale wszyscy razem powiedzmy w Krzeszowie: RODZINA JEST SOLĄ ZIEMI. Niech nie zabraknie nikogo.

Kongres rozpocznie się o godz. 10 prelekcją dr. Andrzeja Ładyżyńskiego z Wrocławia „Małżeństwo i rodzina - obrazy z życia świętych”. Po przerywniku muzycznym w wykonaniu chóru „Millennium” z Wałbrzycha i kapeli góralskiej „Janicki” z Czarnego Boru swoje świadectwo złoży aktor Dariusz Kowalski wraz z małżonką. O godz. 12 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, podczas której zostanie pobłogosławione małżeństwo, a po Komunii św. rodziny zostaną zawierzone Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi. Po Mszy św. będzie okazja do świętowania na pikniku rodzinnym. W tym czasie zaprezentują się ruchy i stowarzyszenia pracujące z rodzinami w diecezji legnickiej, będzie działał punkt informacji o naprotechnologii i naturalnym planowaniu rodziny. Koncertować będzie kapela góralska. Dzieci będą miały możliwość zabawy na specjalnie dla nich przygotowanym placu. Na scenie występować będzie grupa akrobatyczna „Ocelot”. Po radosnym spotkaniu udamy się do bazyliki, by o godz. 15 modlić się przed Najświętszym Sakramentem Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie nastąpi godzina świadectw, które złożą małżeństwa zaangażowane w ruchy: Domowy Kościół, Ruch Szensztacki, Ekipy Notre Dame, Spotkania Małżeńskie. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert gwiazdy kongresu - Eleni. Szczegółowy plan zamieszczony jest na stronie: www.drdl.diecezja.legnica.pl.

Planowana jest także internetowa transmisja na żywo z przebiegu kongresu na stronach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: www.niedziela.pl.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu

2025-02-21 08:23

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

PAP/Szymon Pulcyn

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie - wynika z informacji PAP. Przebywa na badaniach kontrolnych - powiedziała w piątek rano posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko.

W czwartek wieczorem rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział Onetowi, że Kaczyński przebywa w szpitalu na rutynowych, wcześniej zaplanowanych badaniach.
CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia krytykuje „niezdrową atmosferę” wokół stanu zdrowia papieża

2025-02-21 15:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

abp Vincenzo Paglia

niezdrowa atmosfera

PAP/EPA

Poliklinika Gemelli

Poliklinika Gemelli

Prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia skrytykował alarmistyczne spekulacje na temat stanu zdrowia papieża Franciszka i panujący klimat prekonklawe, które tworzą „niezdrową atmosferę”.

W rozmowie z ACI Prensa włoski hierarcha przyznał, że „mamy prawo martwić się” tym, że 88-letni papież ma obustronne zapalenie płuc i od 14 lutego przebywa w szpitalu. „Sytuacja jest z pewnością delikatna”, ale nawet w trosce o stan zdrowia Franciszka nie powinno się przekraczać pewnych granic. Tymczasem spekulacje wokół stanu zdrowia papieża tworzą „niezdrową atmosferę”.
CZYTAJ DALEJ

Rozum czy emocje?

2025-02-21 17:29

[ TEMATY ]

Zielona Góra

kobieta pragnieniem Boga

ks. Rafał Witkowski

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 21 lutego odbyło się kolejne spotkanie dla kobiet z cyklu „Kobieta pragnieniem Boga”.

– Życie wymaga od nas, żeby w każdej jego przestrzeni podejmować decyzje. Właśnie dzisiaj wokół tych decyzji chcemy się skupić w kluczu integracji człowieka, czyli nie tylko jego psychiki, ale także duchowości. Będzie więc trochę z psychologii, a trochę z duchowości – mówi Anna Kobylińska, która poprowadziła konferencję „Rozum czy emocje? Kobiece rozterki wokół podejmowania decyzji”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję