Reklama

Sztuka

Ocalanie perełek Hebdowa trwa

Remonty hebdowskiego sanktuarium z cudowną figurą Matki Bożej Hebdowskiej z ok. 1400 r. trwają od końca lat 80. XX wieku, ale sporego tempa nabrały w ostatnich latach, dzięki m.in. wsparciu małopolskiego konserwatora zabytków. Nawa główna i boczne odzyskują dawny blask, 6 bocznych ołtarzy także jest odnowionych, a w dalszej części świątyni – o charakterystycznym wystroju bazylikowym – trwają prace konserwatorskie. I wciąż pojawia się coś nowego...

Czasami jest to problem podwójnych malowideł, np. pod dwoma medalionami widać inne postaci, w zasadzie ważniejsze od tych „wierzchnich”... Odkryto zacheuszka z 1678 r. (z czasu konsekracji) – powinno ich być 12. Konserwator zabytków postulował działania mające na celu odsłonięcie górnych malowideł świątyni, co przy 18-metrowej wysokości nawy jest dość karkołomnym przedsięwzięciem, ale – jak mówi ks. prob. Józef Ostręga – „dzięki temu pojawiają się ładne sprawy”, np. piękny krucyfiks z Matką Bożą i św. Janem czy aniołowie z papieską tiarą i mitrą. A w starszej części kościoła doszukano się czterech różnych warstw powstałych podczas 800 lat istnienia.

Reklama

W prawej nawie – fresk sióstr norbertanek męczenniczek, które poniosły śmierć podczas tatarskiego najazdu na Witów w 1241 r. Jedna z nich uchodziła za świętą – to Monika w medalionie, obok opat norbertański – także z palmą męczeństwa. W pobliżu – okazały marmurowy nagrobek opata Melchiora Olszewskiego, który w młodości był sekretarzem króla Zygmunta Augusta. Nagrobek wybudowano prawdopodobnie za życia dostojnika. Spod warstw malatury, spod folii okrywającej w znacznej części kościół na światło dzienne wydobywane są wciąż nowe perełki wspaniałej architektury hebdowskiego sanktuarium.

Wkrótce okazja, aby obejrzeć je na własne oczy i pokłonić się Matce Bożej w cudownej figurze. 8 grudnia o godz. 12. odbędzie się już dziewiąty „Dzień Pielgrzyma”. Nawiązuje on do dnia 8 grudnia 2004 r., w którym sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej otrzymało od Ojca Świętego Jana Pawła II piuskę i różaniec święty. – W tym dniu gromadzą się w sanktuarium strażacy z Małopolski i liczni pielgrzymi; trwamy w modlitwach o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Ks. inf. Jerzy Bryła, który będzie przewodniczył liturgii, w tym roku obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich .Zostanie też poświęcona kopia figury Matki Bożej Hebdowskiej wykonana z drzewa lipowego, przystosowana do niesienia w procesji – zapowiada i zaprasza do sanktuarium ks. Józef Ostręga, proboszcz.

Leżący na krańcach diecezji kieleckiej, ponorbertański, gotycko-barokowy zespół kościelno- klasztorny fundowany w 1160 r. przez norbertanów, usytuowany malowniczo na wzgórzu – w zakolu Wisły, należy do najcenniejszych pomników architektury gotyckiej i barokowej w Małopolsce. Obecnie w obrębie zabudowań klasztorno-kościelnych mieści się pijarskie Centrum Wiara i Kultura (z bogatą ofertą duszpasterską) oraz hotel św. Norberta.

Reklama

W historii kościół był rozbudowywany w l. 1649-1722. Nawę główną wraz z bocznymi zakończono chórem, dobudowano dwie wieże – wtedy kościół przybrał kształt trójnawowej bazyliki.

Zobacz galerię zdjęć

2012-12-05 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia ratuje mury obronne

W Strzegomiu, na terenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła trwają prace konserwatorskie i budowlane przy pozostałościach średniowiecznych miejskich murów obronnych z XIII wieku. W dawnych czasach mury miejskie otaczały cały Strzegom aż trzema pierścieniami, a niektóre jego partie sięgały nawet 9 metrów wysokości – co często przytaczają autorzy opracowań na temat historii miasta. Mury były budowane z warstwowo ułożonego kamienia – łączonego zaprawą wapienną z piaskiem ilastym z dodatkiem niezlasowanego wapna. Stopniowa ich rozbiórka rozpoczęła się po wojnie trzydziestoletniej.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję