Reklama

Niedziela Kielecka

Dzieci w „strajku żywności”

Niedziela kielecka 46/2012, str. 8

[ TEMATY ]

dzieci

żywność

korowód

T. D.

Korowód dziecięcy przeszedł ul. Sienkiewicza

Korowód dziecięcy przeszedł ul. Sienkiewicza

W barwnym korowodzie - w kostiumach, czapeczkach, z transparentami, emblematami i przeróżnymi gadżetami związanymi z produktami żywnościowymi, ok. 200 dzieci przemaszerowało ulicami Kielc, aby w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem (17 października) zwrócić uwagę na problem nieposzanowania żywności. W ramach obchodów znalazły się także: seminarium naukowe zorganizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, spotkania w miejscach upamiętnienia ofiar bezdomności i nędzy oraz Msza św.

Tzw. „strajk żywności” z udziałem ok. 200 dzieci, wolontariuszy, pracowników Caritas i MOPR rozpoczęty na pl. Artystów wzbudzał spore zainteresowanie i niekiedy skrajne emocje - od aprobaty po lekceważenie. - To dobry pomysł. Wiele polskich rodzin, szczególnie matek dokonuje cudów gospodarności, a inni nie mają oporów przy wyrzucaniu chleba, wędlin, owoców - mówi Wincenty Opara. Spacerowicz z ul. Planty zauważa, że problemem w Polsce jest chemizowana żywność i „paradoksy w dystrybucji pokarmów”, a pomysł strajku mu się nie podoba. - Większość ludzi nie marnuje żywności, ale gdy ta zakupiona w sklepie psuje się na drugi dzień, to co robić? - pyta.

Reklama

„Strajkujące” dzieci z pięciu szkół podstawowych i świetlic Caritas oraz MOPR przygotowały transparenty promujące poszanowanie żywności, np. z hasłami: „Gdy jedzenie się marnuje, wiele dzieci wciąż głoduje”, „Nie marnuj chleba, dużo go potrzeba”, „Dziś marnujesz, jutro głodujesz”. Korowód przeszedł ul. Sienkiewicza. - Chcemy zwrócić uwagę na problem i zachęcić do rozsądku w gospodarowaniu żywnością. Wiele produktów, nawet przeterminowanych, może trafić np. do schroniska dla bezdomnych zwierząt” - mówi z kolei Agata Szrek, opiekunka ze świetlicy „Czyste serce”, prowadzonej przez MOPR.

W tym roku tematem przewodnim „strajku żywności” było racjonalne wykorzystywanie mięsa i wędlin. W Polsce 30 proc.konsumentów przyznaje się do marnowania produktów żywnościowych. W raporcie ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreśla się, że marnotrawstwo żywności to problem krajów wysokorozwiniętych. Średnio w Europie i Ameryce Północnej przeciętny obywatel wyrzuca do kosza od 95 do 115 kg jedzenia w skali roku. Natomiast w krajach Afryki Subsaharyjskiej 6-11 kg.

Uczestnicy kieleckiego happeningu rozdając kielczanom ulotki, doszli do odsłoniętej w 2007 r. Płyty Praw Człowieka przy ul. Sienkiewicza, a potem do brzozowego krzyża przy dworcu PKP, który symbolizuje zmarłych bezdomnych. Tam odmówiono modlitwę w ich intencji. Spotkanie zakończyła Msza św. w kaplicy Domu Parafialnego przy ul. Urzędniczej 3, koncelebrowana przez księży z Caritas: Stanisława Słowika i Krzysztofa Banasika oraz ks. Andrzeja Drapałę, prezesa stowarzyszenia i fundacji „Nadzieja Rodzinie”, który wygłosił homilię. Odbyło się także spotkanie integracyjne w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Reklama

Kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem przygotowały: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Caritas Diecezji Kieleckiej, ATD „Czwarty Świat”, Kielecki Bank Żywności, Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Ten dzień jest obchodzony na świecie po raz 25, w Polsce - od 2007 r., z inicjatywy Ruchu ATD „Czwarty Świat”, który swoje polskie struktury zakładał najpierw w Kielcach.

* * *

Twórcą Ruchu był ks. Józef Wrzesiński (1917-1988) - syn Polaka i Hiszpanki, który wychowywał się w skrajnym ubóstwie. W 1957 r. z wieloma rodzinami odrzuconymi przez społeczeństwo założył ponadwyznaniowy Ruch ATD „Czwarty Świat”, a w1987 r. opublikował głośny raport „Skrajne ubóstwo, a niestabilność ekonomiczno-społeczna”

Z jego inicjatywy 17 października 1987 r. w Paryżu odsłonięto płytę dla uczczenia ofiar nędzy. Dało to początek obchodom Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Nędzy, który od 1992 r. decyzją ONZ obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Dzień ten jest znakiem solidarności z najuboższym na całym świecie i ma na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności podjęcia działań zmierzających do likwidacji ubóstwa.

„Tam, gdzie ludzie skazani są na życie w nędzy, prawa człowieka są łamane” - uważał ks. Józef Wrzesiński.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi bardziej potrzebują świadectwa niż słów

[ TEMATY ]

papież

młodzi

dzieci

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

By przekazać współczesnym dzieciom i młodzieży wiarę i dopomóc im w doświadczeniu prawdy i miłości dorośli powinni raczej dawać im przykłady, niż wiele słów – powiedział Franciszek podczas Mszy św. w Domu Świętej Marty. Wzięła w niej udział duża grupa dzieci i młodzieży jednej z rzymskich parafii.

Jak donosi Radio Watykańskie ławki kaplicy w Domu Świętej Marty były dziś w znacznej mierze zapełnione dziećmi i młodzieżą. Redaktor Alessandro de Carolis określił wręcz dzisiejszą papieską Eucharystię mianem Światowych Dni Młodzieży w miniaturze. Po początkowej nieśmiałości gości Ojca Świętego zamieniła się ona w tętniącą życiem sesję pytań i odpowiedzi. Franciszek zamienił się w katechetę a jednocześnie formatora katechetów. Zauważył, że można odnieść wrażenie, iż dzisiejsze spotkanie stało się Mszą św. dla dzieci, a więc okazją do spojrzenia ku obietnicy, ku światu, który nadejdzie. Jednocześnie trzeba się zastanowić, co pokolenie dzisiejsze pozostawi temu, które nadejdzie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w kajakarstwie – Borowska i Łubniewski dwukrotnie na podium

2021-09-19 16:09

[ TEMATY ]

medal

kajakarstwo

PAP

Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski zdobyli po dwa medale mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Kopenhadze. Łącznie sześć polskich osad stanęło na podium.

Niedzielną sesją finałową regat udanie otworzyła Borowska, która w swojej koronnej konkurencji - jedynce na 200 m - była trzecia. Kanadyjkarka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wyprzedziła na mecie Ukrainkę Liudmiłę Luzan, z którą w Tokio przegrała brązowy medal.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję