Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ruszył Ruch Czystych Serc w naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa 16 młodych ludzi z Bielska-Białej, Kóz, Pisarzowic, Bestiwny, Andrychowa i Brzezinki wzięła udział w spotkaniu inaugurującym działalność Ruchu Czystych Serc

W sobotę 22 września młodzież pragnąca żyć czystością i promować jej wartość uczestniczyła w pierwszym spotkaniu RCS w naszej diecezji, które odbyło się w klasztorze sióstr Serafitek w Hałcnowie. Na program złożyły się m.in. ustalenie priorytetów i pracy grupy na najbliższy czas, podział obowiązków organizacyjnych, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Sebastian Rucki z wydziału katechetycznego kurii.
W homilii kapłan podkreślił, że młodzi, którzy chcą przyłączyć się do ruchu promującego czystość w swoim życiu, chcą płynąć pod prąd niszczącym i niewłaściwym odcieniom współczesnej kultury.
Pomysłodawczynią pierwszego spotkania RCS jest serafitka s. Bonawentura. – Młodzi mają prawo zobaczyć piękno życia oraz jego trud. Uważam, że powinniśmy im w tym pomóc, dać konkretne narzędzia, wsparcie, stąd pomysł na Ruch Czystych Serc – powiedziała s. Bonawentura. – Prowadząc rekolekcje dla dziewcząt, katechezy w różnych szkołach, spotykając się z młodymi przy różnych okazjach zauważyłam, że tematy związane z miłością, płciowością, odpowiedzialnością za drugą osobę, powołaniem chłopaka, dziewczyny, budowaniem więzi – są przyjmowane przez młodzież z wielką uwagą. Chętnie słuchają, zadają mnóstwo pytań, chcą rozmawiać – tłumaczy zakonnica. Jej zdaniem współczesna kultura próbuje narzucić młodzieży pewien styl, który niekoniecznie zgadza się z tym, czego chce Bóg. – Rozpadające się małżeństwa, wolne związki, naruszanie godności życia ludzkiego, pornografia i inne uzależnienia to tendencje, które martwią nie tylko nas, dorosłych, ale także naszą młodzież – podsumowuje inicjatorka spotkań RCS.
Początki Ruchu Czystych Serc to rok 1995, kiedy we wszystkich numerach czasopisma „Miłujcie się” zachęcano młodych ludzi do złożenia zobowiązania rezygnacji ze współżycia płciowego aż do ślubu. Wcześniej na łamach gazety zaczęły pojawiać się artykuły obnażające demoralizację, a jednocześnie ukazujące piękno miłości. Pojawiały się również wskazówki, w jaki sposób wyzwolić się od wszelkiego rodzaju uzależnień. Podkreślano ważność wiary, konieczność codziennej modlitwy, systematyczne przystępowanie do sakramentu pokuty oraz częstą Komunię św.
– Do RCS może wstąpić każdy młody człowiek chcący podjąć w swoim życiu drogę czystego życia w ścisłej łączności z Chrystusem. To właściwie jedyny warunek – szczera wola oddania swego serca Jezusowi, aby mógł je leczyć, oczyszczać i czynić zdolnym do miłości – tłumaczy s. Bonawentura.
Spotkania RCS w naszej diecezji odbywać się będą raz w miesiącu. Planowane jest także uruchomienie internetowej strony informującej o działaniach podejmowanych przez młodych należących do ruchu. Więcej informacji można uzyskać u s. Bonawentury, tel. 508-824-188, s_bonaventura@vp.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Harmonia dwóch serc

Światowe reflektory są dziś skierowane na małżeństwo! I wydobywają to, co w nim najcenniejsze.

Tradycyjnie w drugą niedzielę lutego obchodzimy Światowy Dzień Małżeństwa. W Polsce jest to wciąż mało znane święto, któremu w 1993 r. pobłogosławił św. Jan Paweł II, aby nadać ważnym sprawom odpowiednią rangę. To szansa na małżeński update (aktualizację – przyp. red.) – mój, twój, nasz. Bezsprzecznie małżeństwo jest wartością ważną społecznie. Stąd papieskie zaproszenie i światowe wow! Ale czy z potencjałem zdolnym zainspirować, przyciągnąć uwagę i zaprosić współczesnych małżonków do aktualizacji osobistego „my”? Tyle akcji i działań promujących małżeństwo, a rzeczywistość nie chce być inna niż ta, którą dobrze znamy. Wiemy, że nie jest tak kolorowa, „jak żeśmy się spodziewali”. Papieskie błogosławieństwo wskazuje na ważną dla nas prawdę, że małżeństwo wpisane jest w życie. Ma swoje odsłony – te radosne, ale też te trudne. Dziś wiwaty, jutro pytania bez odpowiedzi. I marzenia o szczęściu, które zgubiły się po drodze bez względu na metrykę pielgrzymów. Hm... Czy jest coś dobrego w tych naszych małżeńskich Nazaretach? Jak odkurzyć rutynę, aby poczuć sens, a może na odwrót? Jak złapać sens, aby doświadczyć radości z naszego „my”? Dzisiaj iskry idą w świat, niosąc światło, które oświetla małżeńskie drogi i ciemne zaułki naszych utknięć. Wszyscy spragnieni, poszukujący wsparcia, odpowiedzi i ci, którzy mają się źle, niech przyjdą do źródła. Jest nadzieja. Wszyscy są zaproszeni.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Prace Nikifora w Muzeum Archidiecezjalnym

2026-06-25 11:58

Maciej Rajfur

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim otwarto wyjątkową wystawę prac Nikifora Krynickiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców malarstwa naiwnego w Polsce i na świecie. Ekspozycję „Nikifor – fenomen samorodnego talentu” uroczyście zainaugurował metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił, że sztuka Nikifora wciąż prowokuje do pytań o granice między twórczością a odrzuceniem społecznym

Witając gości, ks. Łukasz Piłat podkreślił znaczenie przemian, jakie przeszło Muzeum Archidiecezjalne: –  Dzięki wielkim staraniom księdza arcybiskupa Józefa te budynki, w których się znajdujemy, bo muzeum to jest kilka budynków z różnych epok czasowych. Doświadczyły one wielkiego remontu, przebudowy i rozbudowy, co nabrało takiego blasku, można powiedzieć, już na wysokich standardach europejskich - zaznaczył ks. Piłat, dodając: -  Znalazło się też miejsce na tę wystawę wyjątkową. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję