Reklama

Niedziela Małopolska

Susza w duszy

Niedziela małopolska 39/2012

GRAZIAKO/NIEDZIELA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnich dniach media podniosły alarm - Małopolsce grozi susza. Zapewne niektórzy doświadczyli braku wody w studni czy zniszczonych plonów. Kiedy śpiewamy suplikacje: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas, Panie” - błagamy Boga o uratowanie nas od klęsk żywiołowych. Jeśliby jednak spojrzeć na glebę naszych serc - zapytajmy, czy także im nie grozi duchowa susza. Czy będąc w stanie grzechu, z dala od Bożej łaski - wołamy o pomoc, o ratunek?


Grzech oddziela nas od miłosiernych ramion Ojca. Tworzy w naszych duszach szczeliny, pęknięcia, utrudniające łączność z Bogiem. Niszczy wiarę w to, że On nas kocha i pragnie, byśmy wrócili do Niego. Trudno przyzywać Boga na pomoc, gdy jest się daleko. Jednak to właśnie z głębokości psalmista wołał: „Panie, wysłuchaj głosu mego”! Jak więc wrócić?


Dla serc stęsknionych za Bogiem już niedługo nadarzy się okazja do powrotu, nowa szansa odnowy tej najważniejszej z relacji - wielka ewangelizacja Krakowa. Pragniemy pisać o tym wydarzeniu dużo i często, na różne sposoby. To dla wszystkich krakowian wielka możliwość osobistego doświadczenia Jezusa. Zaangażowany całym sercem w to wydarzenie bp Grzegorz Ryś na stronie poświęconej ewangelizacji Krakowa napisał: „Jestem przekonany, że nikomu z nas Pan nie pozwoli odejść bez doświadczenia Jego bliskiej, mocnej i wielkiej obecności: w Słowie, w znakach, we wspólnej modlitwie, w konkretnym wyrazie miłości, w uwielbieniu, w nawróceniu, w uzdrowieniu”.


Ewangelizacja odbędzie się w dniach 19-21 października na stadionie Cracovii i w sanktuarium w Łagiewnikach. Od wielu miesięcy wspólnoty działające w naszej archidiecezji przygotowują się do tego ważnego wydarzenia. Kiedy piszę te słowa, trwa nieustanna modlitwa o owoce ewangelizacji, a równocześnie modlitwa pokutna za miasto Kraków. Wiele osób pości i ofiarowuje różne wyrzeczenia w intencji tej akcji, inni adorują Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.


Przed nami ważny czas. Warto o nim mówić, ogłaszać „na placach i ulicach”, że nasz Pan - Jezus Chrystus przychodzi nam na spotkanie. Każdy może na nie przyjść. Próbujmy nie zamykać serc, módlmy się o wiarę - wszak ewangelizacja odbywać się będzie już w ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary. Zachęcajmy zagubionych i oziębłych w wierze, przypominajmy zapominalskim, zabierzmy ze sobą osamotnionych. Chrystus chce przyjść do naszych oschłych serc i ożywić je wodą ze źródła wody żywej. Już dziś włączmy się modlitwą w to wydarzenie, wołając: „Jak ożywczy deszcz, Duchu Święty, przyjdź”!


Więcej informacji o ewangelizacji Krakowa na stronie: www.blizejmocniejwiecej.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opiekun” podbija świat. Polski film o św. Józefie w kinach w USA

2026-04-23 16:11

[ TEMATY ]

film

Stany Zjednoczone

Rafael

Materiały prasowe

"Opiekun", reż. Dariusz Regucki. W rolach głównych: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Oliwier Kaftanowicz. W kinach od 24 lutego

Opiekun, reż. Dariusz Regucki. W rolach głównych: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Oliwier Kaftanowicz. W kinach od 24 lutego

Polski film „Opiekun” w reżyserii Dariusza Reguckiego odnosi międzynarodowe sukcesy, trafiając do kin w kilkunastu krajach na świecie. Produkcja, która miała swoją premierę w Polsce 24 lutego 2023 roku, zdobywa coraz większe uznanie zagranicznej publiczności. Po sukcesie w Ameryce Południowej film kontynuuje międzynarodową ekspansję – trafił już do kin w 14 krajach, a już dzisiaj można go oglądać w Stanach Zjednoczonych

Szczególnym osiągnięciem jest wynik filmu w Brazylii, gdzie po premierze 12 marca 2026 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce box office’u, a w pierwszy weekend awansował do Top 4. Sukces ten potwierdza rosnące zainteresowanie widzów historią inspirowaną postacią św. Józefa – patrona rodzin i opiekuna Świętej Rodziny. Od 23 kwietnia film można oglądać w kinach w USA.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia jest pokarmem drogi i realnym udziałem w życiu Chrystusa

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe.Stock

Szaweł idzie do Damaszku z listami od arcykapłana. Chce pojmać uczniów Jezusa i sprowadzić ich do Jerozolimy. Łukasz nazywa chrześcijaństwo „Drogą”. To jedna z najstarszych nazw Kościoła. Mówi nie tylko o nauce, ale o stylu życia i kierunku, w którym idzie człowiek. Na drodze do Damaszku Szaweł zostaje zatrzymany przez światło z nieba. Upada na ziemię i słyszy powtórzone imię: „Szawle, Szawle”. Tak w Biblii brzmią chwile powołania. Jezus pyta: „Dlaczego Mnie prześladujesz?”. To zdanie odsłania jedność Pana z Kościołem. Cios wymierzony w uczniów dotyka samego Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty "In Uniate" z wyjątkowym koncertem

2026-04-24 22:08

Magdalena Lewandowska

Chór warsztatowy - rok 2024

Chór warsztatowy - rok 2024

Po raz pierwszy we Wrocławiu odbędą się warsztaty muzyki liturgicznej “In Unitate”. Od 8 do 10 maja scholistki i scholiści związani z dominikańskimi duszpasterstwami akademickimi z całej Polski spotkają się, by wspólnie pracować nad repertuarem, formacją i budowaniem jedności. Centralnym punktem wydarzenia będzie sobotni koncert o godz. 20 w kościele św. Wojciecha, na który organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Warsztaty potrwają trzy dni. Uczestnicy rozpoczną w piątek intensywne próby repertuaru, które będą kontynuowane przez sobotę. W programie znajdzie się także konferencja jednego z ojców dominikanów, a kulminacyjnym punktem będzie koncert w sobotę, 9 maja o godz. 20 w kościele św. Wojciecha. Niedziela będzie czasem przygotowania do uroczystej Mszy świętej o godz. 12.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję