Kuria biskupia w Kielcach wydała dzisiaj w tej sprawie specjalny komunikat w sprawie wydarzeń, do których doszło 27 listopada 2022 r. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli. Dokument podpisał wikariusz generalny bp Andrzej Kaleta.
Wynika z niego, że biskup kielecki Jan Piotrowski 6 grudnia 2022 r. powołał komisję do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Komisja przesłuchała osoby, które miały wiedzę o wydarzeniu i podjęła decyzję o przewiezieniu vasculum z komunikantem z parafii Topola do tabernakulum w kaplicy znajdującej się w domu biskupim. Ten fakt miał miejsce 21 grudnia 2022 roku.
Następnie, w wyniku przeprowadzonego dochodzenia, Komisja 16 stycznia 2023 r., zdecydowała o oddaniu próbki komunikantu i wody znajdującej się w naczyńku do specjalistycznego badania. 17 marca 2023 r. materiał został przekazany do Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
W komunikacie napisano:
„Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego”.
Topola to niewielka parafia o charakterze rolniczym, licząca mniej niż tysiąc osób, położona w dekanacie skalbmierskim, w powiecie Kazimierza Wielka. Wydarzenie było szeroko komentowane w mediach. Tuż po zdarzeniu kuria w Kielcach wydała oświadczenie, podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej ks. Łukasza Zygmunta, w którym zalecano spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.