Reklama

Ojczyzna to nasza Matka

Niedziela sosnowiecka 48/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W różnych zakątkach diecezji sosnowieckiej uroczyście obchodzono 82. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W intencji Ojczyzny we wszystkich kościołach odprawiano Msze św. Uroczystościom towarzyszyły patriotyczne przemówienia i refleksje nad przeszłością i przyszłością naszego kraju. Odbywały się parady wojskowe, oddawano salwy honorowe. Pod pomnikami poległych za wolność i niepodległość składano wiązanki kwiatów. Z tej też okazji przygotowano wiele spotkań, wystaw czy misteriów.

Kwiaty, znicze, koncerty...

Wyjątkowo uroczysty charakter miały obchody Święta Niepodległości w niektórych miejscowościach naszej diecezji. I tak np. w Czeladzi przed pomnikiem "Czeladzianom poległym o wolność i niepodległość Ojczyzny" harcerze zaciągnęli wartę honorową. W Będzinie pod pomnikami: " Poległym za wolną Polskę" oraz "Bojownikom o wolność" kombatanci złożyli kwiaty. Bogaty program obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano w Sosnowcu. W Klubie im. Jana Kiepury koncertował światowej sławy skrzypek Vadim Brodski. Z kolei w Muzeum Miejskim prof. Jan Walczak opowiadał o wydarzeniach 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim. Natomiast w kościele pw. św. Andrzeja w Olkuszu pod płytą Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze. Po południu zaś w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury można było posłuchać muzyki poważnej.

Jak co roku - w Krzywopłotach

Już tradycyjnie dzień później, 12 listopada w Krzywopłotach koło Olkusza miała miejsce uroczystość ku czci legionistów, którzy stracili tutaj życie w walkach z Rosjanami podczas I wojny światowej. W dniach 16-19 listopada 1914 r. rozegrała się tam bitwa.

Dzisiaj na tym miejscu wznosi się 7-metrowy kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile 46 poległych legionistów. Ozdobiony jest symbolami legionowymi i nazwiskami niektórych z nich. Pochowany tu jest m.in. Stanisław Paderewski - krewny słynnego pianisty i polityka. Pomnik powstał z inspiracji Józefa Piłsudskiego w 1920 r.

Uroczystościom upamiętniającym poległych przewodniczył ordynariusz sosnowiecki bp Adam Śmigielski SDB, który przy mogile legionistów odprawił Mszę św. polową oraz wygłosił homilię. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wojewodów śląskiego i małopolskiego, władze gminne i powiatowe z całej okolicy.

Pasterz Kościoła sosnowieckiego wspominał tych, którzy za to, byśmy dzisiaj byli wolni, 86 lat temu oddali swoje życie w walce pod Krzywopłotami. Przypomniał też słowa, którymi kierowali się legioniści: "Bóg, Honor, Ojczyzna". "Bóg to słowo czasem dla nas niewygodne, ale każdy z nas musi uczciwie przyznać, że nasz byt narodowy zbudowany jest na tym mocnym fundamencie, jakim jest wiara. Azylem prawdziwej wolności, także w czasach 123-letniego zniewolenia, był Kościół. Dzisiaj nie możemy być gorsi od tych, którzy tutaj zginęli. Musimy budować Polskę Trzeciego Tysiąclecia na mocnym fundamencie wiary" - nauczał Kaznodzieja.

Uroczystości w Krzywopłotach zakończył Apel Poległych i złożenie wieńców na mogile legionistów. Ich dopełnieniem była uroczysta akademia przygotowana przez młodzież w miejscowej Szkole Podstawowej.

Szwedzi, Kościuszko, Piłsudski w fatimskim sanktuarium

Wyjątkowo uroczysty charakter miały obchody Święta Niepodległości w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Na Mszy św. za Ojczyznę zgromadzili się duchowni, wierni parafianie oraz zaproszeni goście.

Porywające i mocno patriotyczne Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie, ks. prał. Jan Niezgoda. Zwrócił uwagę na rolę Kościoła katolickiego w czasach zniewolenia, kiedy to sam prześladowany czynił bardzo wiele dla utrzymania polskości, polskiej kultury, ducha i świadomości narodu. Przypomniał historię obchodów rocznicy Święta Niepodległości. Ubolewał, że tradycja świętowania zaniknęła na skutek objęcia władzy przez komunistów. Ksiądz Prałat w słowach homilii określił, co to jest Polska? Padły piękne i wzruszające określenia: "Ojczyzna to język, to umiłowana mowa polska. Ojczyzna to muzyka polska. Ojczyzna to malarstwo polskie. Ojczyzna to nasza biało-czerwona flaga narodowa. Ojczyzna to nasza Matka, bardzo stara i czcigodna, która wiele wycierpiała, wylała sporo łez i krwi, ale to szlachetna Matka. Zawsze się dźwigała i zawsze miała wolę życia" .

Kaznodzieja ukazał też nasz polski (wątpliwy czasami) katolicyzm. "Wszyscy mienimy się katolikami. Jednak bardzo często w naszym szarym, codziennym życiu tego nie widać. Nie widać, że jesteśmy po stronie Boga, Kościoła, wiary, po stronie prawdziwego dobra Ojczyzny" . Wskazał też na czujność Polaków, aby nie zaprzepaścić tej spuścizny, za którą ginęli nasi praojcowie.

Po zakończeniu Eucharystii niezwykle wymowny pełen refleksji nad Polską i wolnością, wykład wygłosił poseł Czesław Ryszka. Głęboko zatroskany o przyszłość naszego kraju uświadamiał zgromadzonym, że człowiek bez Ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni, dom bez fundamentów, jak twarz bez wyrazu. Wspoominając sytuację sprzed 123 lat nawiązał do czasów współczesnych. Wskazał wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu codziennym: "Dzisiaj podobnie doczekaliśmy wolności, ale położenie Polski wymaga wielkich czynów i ofiary, aby bowiem przetrwać, musimy budować Polskę silną Bogiem i rodziną, twórczą kulturowo, mocną gospodarczo, świadomą swojej historycznej roli wyznaczonej przez Opatrzność".

To jednak nie koniec patriotycznych akcentów przewidzianych na ten świąteczny dzień. Aby tradycji stało się zadość, głos zabrała młodzież parafii skupiona wokół Ruchu Światło-Życie. Po raz 15. w historii tej wspólnoty wystawia przepiękne Misterium patriotyczno-religijne, zainicjowane przez tutejszy Oddział Akcji Katolickiej. Zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. W centrum kościoła pojawia się armata, na chórze - klasztor jasnogórski. Pojawiają się Szwedzi. Rozpoczyna się obrona Jasnej Góry. Później - I i II rozbiór Polski, zaprzysiężenie Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku. III rozbiór Polski. Całkowite zniewolenie. Znika mapa naszego kraju. Odczuwa się pustkę, smak niewoli. Dalej Józef Piłsudski nawołuje do walki o wolność. Symboliczne zrzucenie jarzma niewoli. Polska odzyskuje niepodległość. Następnie naszym oczom ukazuje się współczesny świat - zniewolony przez narkotyki, alkohol, technikę. Pojawia się refleksja: wcześniej Polska zniewolona była przez wroga zewnętrznego, dzisiaj zniewolony jest jej duch. Pojawiają się Drzwi Jubileuszowe, przez które młodzi aktorzy przechodzą do wolności. Przed tronem Matki Bożej Fatimskiej modlą się słowami Ojca Świętego. Misterium kończy optymistyczna piosenka o nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję