Reklama

Niedziela Kielecka

Karczówka pamięta

Karczówka pamięta

2024-02-07 11:33

Dziar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kielce. Dlaczego górująca nad Kielcami Karczówka z pobernardyńskim klasztorem są tak ważne na mapie obchodów kolejnych rocznic powstania styczniowego w Kielcach i na Kielecczyźnie?

Mury klasztoru i zalesione miejsce oraz odwaga wspólnoty bernardynów skutecznie chroniły powstańców; tutaj spotykali się kurierzy, tutaj konstruowano plany ataków i leczono rannych w powstaniu, wreszcie chowano ich w zbiorowej mogile za cmentarnym murem. Karczówka zaangażowanie opłaciła najwyższą ceną – likwidacją klasztoru przez zaborcę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tę wątki zostały przypomniane podczas obchodów 161. rocznicy, zorganizowanych 21 stycznia. Złożyły się na nie: Msza św. w klasztornym kościele św. Karola Boromeusza, z udziałem uczestników marszów powstańczych i grup rekonstrukcyjnych oraz modlitwa i apel pamięci przy zbiorowej mogile za klasztornym murem.

Reklama

Do powstańczych dziejów Karczówki nawiązał w homilii ks. Stanisław Chabiński SAC.

Przypomniał walory Karczówki, ale i represje, których doświadczały Kielce i okolice w XIX w. oraz historię powstania związaną z Karczówką. – Z samych Kielc w pierwszym roku powstania przyłączyło się do niego 300 osób – mówił. – Wciąż żywa pamięć ludzka i wasza tak liczna dzisiaj obecność zaświadcza o pamięci – podkreślał. Za trwałość tej pamięci dziękował rektor, ks. Mariusz Zakrzewski SAC.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: biskup ranny w wybuchu

2024-02-20 20:54

[ TEMATY ]

biskup

Haiti

Episkopat Flickr

Wiceprzewodniczący konferencji episkopatu Haiti bp Pierre-André Dumas został ranny w wybuchu, do jakiego doszło w niedzielę w budynku, w którym przebywał w stołecznym Port-au-Prince. Stan zdrowia 61-letniego ordynariusza diecezji Anse-à-Veau i Miragoâne jest stabilny, poinformował zastępca sekretarza episkopatu ks. Jean-Rodney Brévil, nie podając szczegółów wydarzenia.

Haiti, jedno z najbiedniejszych państw świata, cierpi na chroniczny brak bezpieczeństwa. W 2023 roku w Haiti odnotowano prawie 5 tys. ofiar, co świadczy o wzroście przestępczości zorganizowanej w tym wyspiarskim państwie karaibskim. Według raportu ONZ, przedstawionego 23 stycznia, liczba zabójstw, aktów przemocy na tle seksualnym i uprowadzeń, w większości bezkarnych, wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 119,4 proc., a samych tylko porwań zwiększyła się z 1359 do 2490.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Główczyński: młodzi potrzebują lekcji religii, podczas których mogą porozmawiać o wartościach

2024-02-21 07:34

youtube.com/ksiadzzosiedla

Moim zdaniem lekcje religii i etyki są nie mniej istotne od innych przedmiotów; młodzi potrzebują lekcji, podczas których mogą porozmawiać o wartościach i duchowości - powiedział PAP katecheta ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla".

Zapytany o słowa minister edukacji Barbary Nowackiej, która zapowiedziała zmniejszenie liczby godzin lekcji religii w szkołach do jednej tygodniowo, ks. Główczyński zaznaczył, że "utrzymanie dwóch godzin katechezy byłoby optymalne".

CZYTAJ DALEJ

„Powołany 2": Film trafi do kin 1 marca

2024-02-21 12:44

[ TEMATY ]

„Powołany 2"

PAP/Marcin Obara

Przedpremierowy pokaz filmu

Przedpremierowy pokaz filmu

„Mam nadzieję, że film pokaże ludziom namiastkę tego, co możemy otrzymać w Bogu” - powiedziała Klaudia Tołłoczko, która dzieli się swoim świadectwem w filmie "Powołany 2". Przedpremierowy pokaz w Złotych Tarasach zgromadził wczoraj blisko 800 osób.

Nowy film Jana Sobierajskiego to kontynuacja obrazu, który prawie dwa lata temu miał swoją premierę na YouTube. Teraz powraca na wielkim ekranie. Twórcy wyrażają nadzieję, że trafi do jak najszerszej publiczności. Jakub Dmochowski, odtwórca głównej roli wierzy, że nie będzie to kolejny materiał przekonujący przekonanych, ale dotrze również do osób, którym postawi pytania i skłoni do weryfikacji przekonań.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję