Znalezisko ma prawie 300 lat i pochodzi z 1726 r. Jest najstarsze nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jego odkrycia dokonano w ub. r. podczas prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych przy zwieńczeniu wieży kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Kapsuła składa się z czterech paczek pochodzących z lat: 1726, 1786, 1884 i 1914. Najstarsza, w formie szkatuły wykonanej z blachy miedzianej, zawierała dokumenty, pochodzące z XVIII i XIX wieku. Do niej dołączona była mniejsza szkatułka, w której znajdowały się owinięte w niemiecką gazetę monety pochodzące również z tego okresu. Prezentacji kapsuły i jej zawartości dokonano podczas konferencji prasowej 31 stycznia we wschowskim muzeum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
W Muzeum Ziemi Wschowskiej 31 stycznia zaprezentowano najstarszą na świecie kapsułę czasu
W czasie konferencji proboszcz wschowskiej fary ks. Dariusz Ludwikowski, w obecności lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Barbary Bielinis-Kopeć, przekazał kapsułę czasu i jej zawartość Muzeum Ziemi Wschowskiej, którego dyrektorem jest Damian Małecki.
Dokumenty z kapsuły czasu zostały już przetłumaczone. W tym roku zostaną poddane konserwacji i udostępnione. Planuje się też wydanie publikacji z pełną treścią wszystkich pism.