Tegorocznym gościem była Diana Paulińska, psycholog, seksuolog i logoterapeuta, prowadząca na Facebooku profil Czystość dla Małżeństwa. Dzień wcześniej uczestniczyła w spotkaniu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, które poprzedziła Msza święta w intencji i dobrą żonę i dobrego męża.
Diana Paulińska zapytana o to, jak w dzisiejszych czasach rozmawiać o czystości, odpowiada: - Przede wszystkim, jeśli chcemy podjąć tematykę czystości przedmałżeńskiej, warto pamiętać o tym, żeby w tej drodze nie było lęku. Żeby to nie było tak, że nie chcemy współżyć, bo boimy się Boga, grzechu, piekła, tylko np. dlatego, że chcemy budować naszą relację w inny sposób: chcemy rozwijać komunikację, chcemy poznawać siebie przed ślubem tak, jak najbardziej się da, po to, żeby wejść w to małżeństwo świadomie. A z perspektywy chrześcijańskiej to jest przestrzeń, w którą wchodzimy do końca życia. W związku z tym warto stawiać na te rzeczy, które są o wiele bardziej stałe, niż seksualność, która na pewno się zmieni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wszystko to wiąże się z budowaniem stałej relacji. I można zadać pytanie, czy dziś młody człowiek ma skąd czerpać takie wzorce? – Badania pokazują, że jedynie 20 procent z nas dowiedziało się o współżyciu z domu, więc to jest bardzo słaby wynik. Często nasi rodzice nie byli otwarci, by rozmawiać na tematy seksualne, dlatego ten przykład nie zawsze idzie z domu. Ale mam poczucie, że jest coraz więcej takich inicjatyw, jak choćby dzisiejsza Debata Walentynkowa, i miejsc, w których młodzi ludzie mogą zapytać, porozmawiać otwarcie i znajdować odpowiedzi – podkreśla Diana Paulińska.
Temat debaty brzmiał: „Wiara, seks i świat - jak to połączyć?". – Teoretycznie wydaje się nam, że nie jest to możliwe do połączenia, bo perspektywa wiary mówi nam o pewnego rodzaju wstrzemięźliwości, są pewne zakazy, a z drugiej strony psychologia mówi, że powinniśmy iść za ciałem. Natomiast moje doświadczenie jest takie, że jesteśmy w stanie to wszystko połączyć i zachować zdrowie psychiczne. Ważne, żeby nie iść w tym za lękiem, ale za tym, co jest pozytywne w budowaniu relacji. Do pójścia taką drogą ku czystości przedmałżeńskiej zachęcam – mówi gość spotkania. – Widzę, że młodzież licznie przychodzi, kiedy pojawiają się takie tematy. To pokazuje, że takich spotkań jest relatywnie mało, trzeba ich więcej. Ja swoje spotkania prowadzę w taki sposób, że odpowiadam na pytania otwarcie, nie używam półsłówek. Również w Kościele mówimy teraz coraz więcej o seksualności.
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że trwanie w czystości przedmałżeńskiej może być trudne. – Rzeczywiście presja społeczna jest silna. Niemodnym jest nie mieszkać ze sobą przed ślubem, niemodnym jest nie uprawiać seksu. Natomiast ostatecznie jeśli mamy dobre, silne argumenty i fundament wiary, a także relację z Panem Bogiem, to jesteśmy w stanie jako ludzie zachować czystość – mówi Diana Paulińska.
O idei Debat Walentynkowych organizowanych przez Koło Akademickie KSM przeczytacie w papierowym wydaniu Niedzieli (numer z 11 lutego 2024).