Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski po przyjęciu kleryków z Afryki: stawiamy sobie pytanie o stan powołań

„Wszyscy stawiamy sobie pytanie o stan powołań kapłańskich, nie tylko w naszej diecezji, ale także w Polsce i na świecie” - napisał w słowie do kapłanów diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski, odnosząc się do faktu przyjęcia do seminarium kieleckiego, kleryków z Afryki.

2024-01-26 20:09

[ TEMATY ]

klerycy

Afryka

bp Jan Piotrowski

By. Mivielk Perez/flickr.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejni klerycy z Afryki trafiają do kieleckiego seminarium. „Zaproszenie na studia do naszego Seminarium kleryków z Kościołów misyjnych, wcześniej z Republiki Środkowoafrykańskiej, a tym razem z Angoli, to odpowiedź na prośbę biskupów z tych krajów o możliwość studiowania w kieleckim Seminarium” - wyjaśnia biskup kielecki Jan Piotrowski.

Jak podkreśla, klerycy z Afryki kontynuują w Kielcach już rozpoczętą formację intelektualną i duchową, a po ukończeniu studiów - „powrócą do własnych diecezji w Afryce, aby służyć ludowi Bożemu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„My, jako Kościół diecezji kieleckiej, pragniemy pomóc w realizacji tego wspólnego dzieła. Ta pomoc jest niejako naszą wdzięczną odpowiedzią za wsparcie, które otrzymaliśmy” - pisze bp Piotrowski.

Reklama

Przypomina, że kapłani diecezji kieleckiej sami korzystali i korzystają z podobnej pomocy. W ciągu ostatnich 50 lat ponad 60. księży otrzymało stypendia na studia zagraniczne, zaś służące temu stypendia to „najczęściej ofiary ludzi dobrej woli z Europy i Stanów Zjednoczonych, którym leży na sercu sprawa powołań i wykształconych kapłanów”.

Biskup kielecki prosi o troskę kapłańską w kwestii powołań i modlitwę w tej intencji oraz o zrozumienie owoców pomocy kierowanej wobec Kościoła w Afryce.

„Jednocześnie, proszę Was, drodzy Bracia Kapłani, o modlitwę w intencji powołań w naszej diecezji. Natomiast wysiłek, jaki podejmujemy na rzecz Kościoła w Afryce, będzie także owocny i dla kieleckiego Kościoła” - podkreśla bp Piotrowski.

Pod koniec 2022 do kieleckiej uczelni zostało przyjętych dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej. W minionym tygodniu do Kielc przybyło sześciu kleryków z trzech angolskich diecezji. W przyszłym tygodniu ma dołączyć dwóch kolejnych z innego regionu.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski na niedzielę Świętej Rodziny: Boże przykazania są światu obojętne

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

„Obojętne są światu Boże Przykazania, a szczególnie piąte - Nie zabijaj! Niestety świat na tym nie poprzestaje i uderza w chrześcijańską antropologię, która jest podstawą małżeństwa i rodziny - tych dwóch instytucji chcianych i kochanych przez Boga miłością Oblubieńczą” - pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w słowie do diecezjan. Tekst będzie odczytany w kościołach 31 grudnia, w niedzielę Świętej Rodziny.

W swoich rozważaniach bp Piotrowski podkreśla, że człowiek został on stworzony na obraz i podobieństwo Boże. „Ta prawda nie została unicestwiona nawet w chwili grzechu pierworodnego, kiedy pierwsi rodzice żyjąc w stanie pierwotnej szczęśliwości, ulegając podstępnej pokusie szatana, wypowiedzieli nieposłuszeństwo Bogu, swojemu Stwórcy” - przypomina duchowny. Zauważa też, że „Boża troska o człowieka nigdy nie ustała, a jej głosicielami byli prorocy Pierwszego Przymierza, aż po św. Jana Chrzciciela”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: świętość człowieka wyraża się przede wszystkim przez miłość

2024-02-19 20:58

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Prawdziwa miłość wyraża się nie tylko w unikaniu wyrządzania krzywdy bliźniemu, ale w czynieniu dobra, w spieszeniu z bezinteresowną pomocą, w okazywaniu braterskiej życzliwości - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Stanisława na krakowskim Dąbiu.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Dąbiu w Krakowie świętuje 40-lecie erygowania. Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował ks. Stefanowi Mazgajowi, pierwszemu proboszczowi, kamień węgielny pochodzący z grobu św. Piotra. W 1984 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Aktualny proboszcz ks. Paweł Gawron przypomniał, że 12 lat temu, gdy przychodził do parafii na Dąbiu, usłyszał od ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz, że to „wybrany kościół - trudny i wymagający, ale lud wierny i oddany". Dziś wobec metropolity seniora potwierdził te słowa.

CZYTAJ DALEJ

„Powołany 2": Film trafi do kin 1 marca

2024-02-21 12:44

[ TEMATY ]

„Powołany 2"

PAP/Marcin Obara

Przedpremierowy pokaz filmu

Przedpremierowy pokaz filmu

„Mam nadzieję, że film pokaże ludziom namiastkę tego, co możemy otrzymać w Bogu” - powiedziała Klaudia Tołłoczko, która dzieli się swoim świadectwem w filmie "Powołany 2". Przedpremierowy pokaz w Złotych Tarasach zgromadził wczoraj blisko 800 osób.

Nowy film Jana Sobierajskiego to kontynuacja obrazu, który prawie dwa lata temu miał swoją premierę na YouTube. Teraz powraca na wielkim ekranie. Twórcy wyrażają nadzieję, że trafi do jak najszerszej publiczności. Jakub Dmochowski, odtwórca głównej roli wierzy, że nie będzie to kolejny materiał przekonujący przekonanych, ale dotrze również do osób, którym postawi pytania i skłoni do weryfikacji przekonań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję