Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Izrael

Wreszcie zmiana w ocenie Piusa XII?

Kontrowersyjny podpis pod zdjęciem Piusa XII w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie został zmodyfikowany. Jest to wynik międzynarodowych warsztatów, jakie odbyły się tam w 2009 r. nt. „Papież Pius XII i Holokaust - obecny stan badań” - wyjaśnia komunikat Instytutu z 1 lipca br.
Zamiast „Pius XII” podpis nosi obecnie tytuł „Watykan”. Usunięto m.in. zdanie mówiące, że zawarcie konkordatu z Niemcami w 1933 r. oznaczało uznanie przez Stolicę Apostolską „reżimu nazistowskiego i rasistowskiego”. Nie twierdzi się już, że w marcu 1939 r. nowo wybrany papież zrezygnował z publikacji „listu przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi, przygotowanego przez poprzednika”. Złagodzono oskarżenie, iż Pius XII milczał wobec zagłady, i dopisano cytat z jego przemówienia radiowego z 1942 r., w którym kilka miesięcy po jej rozpoczęciu mówił o setkach tysięcy niewinnych ludzi skazanych na śmierć z powodu narodowości lub pochodzenia. Choć brak publicznego protestu ze strony papieża w obliczu deportacji i eksterminacji Żydów nazwany został moralnym zaniedbaniem, to jednocześnie tekst przyznaje, że dzięki postawie neutralności Kościół mógł prowadzić tajną akcję ratunkową.

Kenia

Zamachy na kościoły

Reklama

Przynajmniej 10 osób zginęło, a wiele zostało rannych w dokonanych 1 lipca w Kenii dwóch zamachach bombowych. Do zamachów doszło w mieście Garissa na północy kraju. Ze znajdującej się tam bazy wojskowej wysyłane są operacje przeciwko celom terrorystów w sąsiedniej Somalii, powiązanych z siatką Al-Kaidy.
Kenia była wielokrotnie celem ataków terrorystycznych, odkąd kraj ten w październiku ub.r. skierował wojsko do walki z islamistyczną milicją Al-Shabaab.
Z doniesień agencyjnych wynika, że mężczyźni w hełmach szturmowych wrzucili ładunki wybuchowe do kościołów katolickiego oraz ewangelikalnego w mieście. Garissa odległa jest o 100 km od kenijskiego obozu uchodźców Dadaab, z którego niedawno uprowadzono czterech członków organizacji charytatywnej oraz ich kierowcę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ludzie

Książę Alois

Panujący w Liechtensteinie 43-letni książę Alois nadal będzie mógł bronić życia. Mieszkańcy Liechtensteinu nie zgodzili się, by stracił on prawo absolutnego weta. Książę zagroził, że zrezygnuje ze swoich obowiązków monarszych i wycofa się z życia politycznego, jeśli w wyniku inicjatywy obywatelskiej zostanie ograniczone jego prawo do wetowania kontrowersyjnych ustaw.
Rok temu, gdy zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych doprowadzili do referendum w sprawie legalizacji aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży oraz w przypadku dzieci niepełnosprawnych, książę jednoznacznie zapowiedział zawetowanie proaborcyjnego wyniku referendum. Nie było to konieczne, gdyż przeciwko proaborcyjnym zmianom opowiedziało się 52 proc. głosujących.
W obecnym referendum, zorganizowanym 1 lipca przez zwolenników ograniczenia władzy monarszej, za utrzymaniem prawa weta księcia głosowało ponad 76 proc. uczestników.

USA

Technologia dla życia

Działacze pro-life z Ohio chcą przekonywać kobiety w ciąży, że noszą w łonie ludzkie życie za pomocą kwadratowego matrycowego kodu kreskowego (QR Code), który po przeskanowaniu umożliwia obejrzenie na nowoczesnych telefonach komórkowych wielowymiarowego obrazu USG nienarodzonego dziecka.
Kobiety rozważające aborcję będą mogły np. zobaczyć na ekranie telefonu komórkowego niezwykle realistyczny obraz dziecka, na którym widać, jak się uśmiecha, płacze, ziewa, porusza paluszkami rąk i nóg czy zaciska powieki. Potrzebują do tego jedynie smartfona, za pomocą którego mogą skanować matrycowy kod w postaci nie większego niż znaczek pocztowy kwadracika. Kod taki może się znajdować w broszurach lub na plakatach pro-life.

Cudzysłów

Benedykt XVI z całą stanowczością dąży do oczyszczenia Kościoła, bo jest świadomy, że jego główne problemy wynikają ze słabości jego członków.
Prof. Giovanni Maria Vian, redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”

Krótko

Benedykt XVI przebywa na letnim wypoczynku w Castel Gandolfo. W lipcu odwołano środowe audiencje generalne. Spotkania z Ojcem Świętym odbywają się jedynie w niedziele na modlitwie „Anioł Pański”.

Jean Vanier - założyciel wspólnot Wiara i Światło oraz ośrodka L’Arche został nominowany do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Na całym świecie obecnie funkcjonuje ponad 2 tys. jego wspólnot, które służą ludziom niepełnosprawnym, biednym, zaniedbanym i samotnym.

Iran zagroził, że jeśli zostanie zaatakowany, to w ciągu kilku minut zniszczy bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i przystąpi do ataku na Izrael.

Kosowo stanie się we wrześniu w pełni niepodległym państwem. Dotychczas jego suwerenność uznało 86 rządów.

Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA. Przeciw zapisowi umożliwiającemu przekazywanie danych osobowych koncernom za nawet drobne naruszenie własności intelektualnej było 478 posłów, za - 39 posłów, od głosu wstrzymało się 165 posłów.

Enrique Pe?a Nieto został nowym prezydentem Meksyku. Razem z nim, po 12 latach, do władzy wróciła Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna.

Jaser Arafat, legendarny przywódca Palestyńczyków, mógł zostać otruty radioaktywnym polonem. Podejrzenie takie powzięto po zbadaniu ubrań Arafata, w których wykryto podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji.

Śledczy przeszukali dom byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. To część dochodzenia w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczej w 2007 r.

Japonia oficjalnie zaprotestowała w związku z wizytą rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa na jednej z Wysp Kurylskich. Rosja i Japonia od lat toczą o nie spór.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrusz na Jasną Górę. Terminy zapisów i spotkań

2026-07-21 16:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka świdnicka

piesza pielgrzymka diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Trwają zapisy na XXIII Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszą 1 sierpnia, aby po ośmiu dniach modlitwy i wspólnej drogi stanąć przed obliczem Czarnej Madonny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 1 sierpnia Mszą św. o godz. 8.00 w katedrze świdnickiej. Następnie pielgrzymi wyruszą na szlak prowadzący do jasnogórskiego sanktuarium. Do Częstochowy dotrą 8 sierpnia. Pielgrzymka to nie tylko wysiłek i przemierzane kilometry. To przede wszystkim czas rekolekcji w drodze, wspólnej modlitwy, słuchania słowa Bożego oraz budowania relacji. Każdy może zabrać ze sobą osobiste intencje, a także prośby tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na szlak. W poszczególnych rejonach diecezji zaplanowano zapisy i spotkania organizacyjne.
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. prof. Andrzej Szostek

2026-07-21 19:20

[ TEMATY ]

śmierć

KUL/Mat.prasowy

Śp. ks. prof. Andrzej Szostek

Śp. ks. prof. Andrzej Szostek

W dniu 21 lipca 2026 roku zmarł ks. prof. Andrzej Szostek MIC - informuje archidiecezja lubelska.

profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk
CZYTAJ DALEJ

ONZ: głód na świecie spada, ale…

2026-07-22 10:20

[ TEMATY ]

głód

Adobe Stock

W 2025 roku głód na świecie spadł trzeci rok z rzędu. Jednak poprawa sytuacji jest nadal niestabilna, nierównomiernie rozłożona i niewystarczająca, aby osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 roku.

Wynika to z raportu na temat stanu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia, opublikowanego we wtorek przez pięć wyspecjalizowanych agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP/FAO/IFAD/UNICEF/WHO). Raport stwierdza, że ​​w 2025 roku 7,8% światowej populacji cierpiało głód. Stanowi to spadek w porównaniu z 2024 rokiem (8,1%) i 2022 rokiem (8,6%) i potwierdza stałą, choć powolną, poprawę. Oznacza to, że w 2025 roku około 645 mln ludzi cierpiało głód - o prawie 14 mln mniej niż w 2024 roku i o 43 mln mniej niż w 2022 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję