Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Wezwani do dawania świadectwa

Podczas audiencji generalnej 13 czerwca br. Benedykt XVI kontynuował rozważania na temat modlitwy w Listach św. Pawła. Powiedział m.in.: - W świecie, który podpowiada, aby ufać jedynie ludzkim możliwościom, chrześcijanie są wezwani do odkrywania siły modlitwy i świadczenia o niej. Kiedy otwieramy się na Boga, On działa w nas i przez nas odnawia świat, bo jedynie wówczas, gdy damy się porwać miłości Jezusa, będziemy zdolni stawić czoło każdej przeciwności, jak św. Paweł będziemy pewni, że możemy wszystko w Chrystusie, który nas umacnia. Benedykt XVI skierował słowa pozdrowienia do uczestników odbywającego się w Dublinie 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego pod hasłem: „Komunia z Chrystusem oraz między nami”, zaznaczając, że „jest on bezcenną okazją, aby podkreślić centralne miejsce Eucharystii w życiu Kościoła”.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Mówimy „nie” kulturze, w której kłamstwo przedstawia siebie pod pozorem prawdy i oszczerstw, przeciwstawiamy się kulturze, która zmierza jedynie do dobrobytu materialnego i zaprzecza Bogu.
Z przemówienia na otwarcie kongresu duszpasterskiego diecezji rzymskiej, 11 czerwca 2012 r.

Witam serdecznie obecnych na tej audiencji pielgrzymów polskich. Dzisiaj w liturgii wspominamy św. Antoniego z Padwy, doktora Kościoła. Był on wybitnym kaznodzieją, teologiem, spowiednikiem, orędownikiem ubogich i cierpiących. Swoim życiem, a szczególnie żarliwym apostolstwem, uczy nas ewangelicznej gorliwości. Jego wstawiennictwu zawierzam wasze intencje i pielgrzymowanie do grobów świętych Apostołów. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 13 czerwca 2012 r.

Radio Watykańskie

Nowy etap dziejów

Już od 1 lipca br. Radio Watykańskie nie będzie nadawało na falach krótkich i średnich na większą część Europy oraz do Ameryk. Informując o tym, papieska rozgłośnia zaznacza, że rozpoczyna się obecnie nowy okres jej dziejów, przechodząc do nowych strategii przekazu. Nie oznacza to zaniku transmisji, ale wprowadzenie nowych technik przekazu - za pomocą satelity czy też internetu. Wchodząc na stronę: www.radiovaticana.va, można ściągnąć w dowolnym punkcie świata wybrany program. Ograniczenie transmisji radiowej będzie dotyczyć niemal połowy czasu emisji. Nadal na falach krótkich i średnich nadawane będą audycje do Afryki, na Bliski Wschód, do Azji oraz krajów ubogich czy przeżywających trudności. Jednocześnie przypomniano, że transmisje międzynarodowe (realizowane w ponad 40 językach i emitowane do 80 krajów świata) miały ogromne znaczenie w dziejach najnowszych Kościoła, zwłaszcza w Europie, wspierając narody podczas wojen i totalitarnego ucisku.

Nowy Wydział Dykasterii

„Kultura i sport”

Sport, który stał się znaczącym zjawiskiem kulturowym, potrzebuje oczyszczenia, aby nie uległ degeneracji - powiedział 14 czerwca przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi podczas prezentacji nowego wydziału tej dykasterii - „Kultura i sport”. Podobna sekcja „Kościół i sport” istnieje już od 2004 r. w Papieskiej Radzie ds. Świeckich.
Celem nowej struktury ma być zdefiniowanie kierunków kulturowego podejścia do zjawiska sportu, dostrzegając w nim uprzywilejowaną przestrzeń dialogu między Kościołem, kulturą a środowiskiem młodzieży oraz nowy areopag spotkania wierzących i niewierzących w duchu „Dziedzińca pogan”. Chodzi o uważne przyjrzenie się, jakie wartości niesie ze sobą sport. Taka jest zresztą misja Papieskiej Rady, zgodnie z zasadą: zrozumieć, aby ewangelizować. Kultury bowiem nie można ewangelizować z zewnątrz, a jedynie od wewnątrz każdego zjawiska kulturowego. Dlatego zanim zacznie się mówić do środowiska sportu, trzeba spróbować je najpierw zrozumieć. Z tego względu - według kard. Ravasiego - nowy wydział będzie nie tylko mówił do świata sportu, ale również będzie w Kościele echem jego aspiracji, poszukując tym samym nowych dróg dialogu kulturowego.

Na blogach piszą

Człowiek to największy kapitał. Szkoda tylko, że nie dla Polaków. Trzeba być wyjątkowo ślepym, na którą to przypadłość nasze elity cierpią od lat, aby nie widzieć, że dzieci już dzisiaj (sic!) tworzą miejsca pracy. Dokładnie tak! Ta karkołomna teza jest bardzo prosta do udowodnienia. Chociażby analizując sytuację w szkołach. Kogo będą uczyli nauczyciele, jeśli nie będzie dzieci? Na kim będą zarabiały wydawnictwa, skoro nikt nie będzie kupował podręczników, nie mówiąc o innych książkach? Jak będą funkcjonowały inne gałęzie przemysłu (pamiętam to określenie z poprzedniego systemu, nie wiem, czy teraz nadal ta nomenklatura obowiązuje), gdy nie będzie młodych?
Pio13

Jadę do pracy. Zdziwienie. W obrębie Dworca Śródmieście ustawiono kosze na śmieci! Ludzie!!! Nigdy w życiu tam nie widziałam koszów na śmieci! Europa do nas zawitała!
Ciekawe, czy zostaną po Euro... czy znowu będą się walały sterty śmieci. Świetlówki wkręcili nowe. Jest jasno i czysto. Ciekawe, czy zdejmą po Euro?
Widzę sprzątaczy. Czysto w miarę jak na Warszawę.
To wcześniej nie można było tego zrobić? Co nam zostanie z Euro?
Akin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące przeciwników aborcji na Marszu dla Życia

2025-09-21 12:51

[ TEMATY ]

Niemcy

marsz dla życia

zrzut ekranu YT

Ok. 7000 osób wzięło udział w 21. „Marszu dla życia”, który odbył się 20 września jednocześnie w Berlinie i Kolonii. Ogólnokrajowa manifestacja Federalnego Stowarzyszenia Prawa do Życia (BVL) jest jednym z najważniejszych wydarzeń ruchu na rzecz ochrony życia. Chrześcijanie różnych wyznań dali wyraźny sygnał na rzecz ochrony życia ludzkiego - od narodzin do naturalnej śmierci.

W Berlinie marsz rozpoczął się w tym roku po raz pierwszy na placu przed dworcem głównym, a nie jak zwykle przy Bramie Brandenburskiej. Wśród uczestników byli biskup Regensburga Rudolf Voderholzer, biskup pomocniczy Berlina Matthias Heinrich, a także liczni księża, siostry zakonne i inni przedstawiciele Kościoła. Według danych organizatorów przez stolicę przeszło około 4000 osób. W Kolonii w pokojowej demonstracji wzięło udział około 3000 osób. W tym samym czasie w Zurychu odbył się pierwszy „Marsz dla Życia” w Szwajcarii.
CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas przestrogą

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 10-13

Niedziela, 21 września. Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Deklaracja z Astany: dialog otwiera drogę do pokoju i rozwoju

2025-09-22 06:57

[ TEMATY ]

Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych

Materiały prasowe

Delegaci na VIII Kongres w Astanie

Delegaci na VIII Kongres w Astanie

Uczestnicy VIII Kongresu Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych w Astanie (Kazachstan) na zakończenie obrad przyjęli „Deklarację pokoju”. Podkreślili w niej, że „w obliczu narastających konfliktów dialog otwiera drogę do pokoju i rozwoju, fundamentu przetrwania ludzkości”. Zadeklarowali swoje zaangażowanie na płaszczyźnie pogłębiania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego jako ważnego narzędzia w dążeniu do pokoju, stabilności społecznej i globalnej współpracy.

Przywódcy religijni uznali, że ich misją jest „pełnienie roli przewodników moralnych we współczesnych społeczeństwach, wskazywanie problemów, promowanie zaufania i sprawiedliwych rozwiązań, a także wspieranie budowania pokoju i konstruktywnego dialogu na szczeblu regionalnym i globalnym”. Zwrócili się z apelem do rządów, organizacji międzynarodowych i społecznych, przywódców religijnych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, o aktywne promowanie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego jako fundamentu jedności ludzkiej, o zachęcanie do tolerancji, poszanowania praw człowieka i pokojowego współistnienia oraz odrzucania mowy nienawiści i przemocy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję