Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk wprowadza diakonat stały w diecezji bydgoskiej

Biskup Krzysztof Włodarczyk wydał dekret wprowadzający diakonat stały w diecezji bydgoskiej. Jednocześnie powołał ośrodek katechumenalny. Biskup podkreślił jednocześnie, że „od czasu Soboru Watykańskiego II Kościół łaciński przywrócił diakonat jako właściwy i trwały stopień hierarchiczny (Konstytucja Lumen gentium, n. 29). Diakonat stały, który może być udzielany żonatym mężczyznom, stanowi znaczne wzbogacenie posłania Kościoła”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Już teraz zachęcam, aby mężczyźni, którzy rozeznają powołanie do diakonatu stałego wyrażali swoją gotowość do rozpoczęcia formacji, kontaktując się ze swoim Księdzem Proboszczem” - czytamy.

Biskup Włodarczyk zaznacza, że „czymś właściwym i pożytecznym jest to, by mężczyźni, którzy pełnią w Kościele prawdziwie posługę diakona, czy to w życiu liturgicznym i duszpasterskim, czy to w pracy społecznej i charytatywnej, byli umacniani przez obrzęd włożenia rąk przekazany tradycją apostolską i złączeni ściślej z ołtarzem, aby przez sakramentalną łaskę diakonatu mogli skuteczniej wykonywać swoją służbę (Dekret Ad gentes, n. 16)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podjął decyzję po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej. Jednocześnie powołał się na decyzję Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski nt. wprowadzenia diakonatu stałego z 20 czerwca 2001 roku.

Reklama

Sprawy związane z jego wdrożeniem powierzył Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej, powołując jednocześnie zespół regulaminowy diakonatu stałego, który zajmie się sprawami naboru i formacji kandydatów do święceń diakonatu. „Zespół ten kierować się będzie Wytycznymi dotyczącymi formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce, przyjętymi na 324. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w dniach 21-22 października 2003 roku i zatwierdzonymi przez Kongregację Wychowania Katolickiego dekretem z 22 stycznia 2004 roku (Prot. N. 125/2004/4)”.

Jednocześnie biskup zaznaczył, że po przygotowaniu i zatwierdzeniu regulaminu, osobnym dekretem powoła Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej. Wówczas rozpocznie się właściwy czas naboru kandydatów.

Dekret wszedł w życie 20 grudnia. Jego wyjaśnieniem będzie list pasterski, który zostanie odczytany 26 grudnia we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji bydgoskiej.

„Zdaję sobie sprawę, że święcenia diakonatu stałego nie są jeszcze mocno wyryte w świadomości Kościoła lokalnego, wszak dopiero kilka diecezji w Polsce prowadzi ośrodki przygotowujące kandydatów do święceń a wyświęconych na diakonów stałych w Polsce jest zaledwie 100 mężczyzn. W rzeczywistości Kościoła powszechnego jest to jednak naturalny stopień w hierarchii sakramentu święceń. Na świecie posługę tę pełni obecnie prawie 50 tysięcy mężczyzn, spośród których znaczna część to osoby żyjące w sakramentalnych związkach małżeńskich, pracujący zawodowo troskliwi ojcowie oraz dziadkowie, ci, którzy pozostali samotni i ślubowali celibat a także wdowcy” - pisze w liście biskup.

Zadaniem diakonów będzie m.in. udzielanie sakramentu chrztu, asystowanie przy zawieraniu związków małżeńskich, udzielanie Komunii Świętej, przewodniczenie nabożeństwom i modlitwie wiernych, sprawowanie błogosławieństw, przewodniczenie obrzędom pogrzebu, czytanie wiernym Pisma Świętego a także głoszenie homilii.

Reklama

W zespole regulaminowym dla wdrożenia diakonatu stałego w diecezji bydgoskiej znaleźli się: ks. infułat Mirosław Gogolik, ks. prałat Zenon Niemczyk, ks. oficjał Mateusz Nowak i ks. Karol Rawicz-Kostro. Biskup wydał osobne dekrety, ustanawiając radę ds. udzielania posług i święceń diakonatu oraz mianując spowiedników kandydatów do diakonatu stałego, a także posług lektoratu, akolitatu i katechistów diecezji bydgoskiej. - To dla młodej, bo dopiero dwudziestoletniej diecezji bydgoskiej, ważny dzień, w którym biskup bydgoski, kierując się troską duszpasterską oraz poczuciem „sensus fidei” („zmysłu wiary”) wprowadza diakonat stały, jako naturalny stopień w hierarchii sakramentu święceń - komentuje ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa dodaje, że „jest to odważna, ale jak ufa głęboko przemodlona decyzja, która jest potrzebna nie na użytek chwili i czasów, ale jako dar dany Kościołowi na wczoraj i jutro”.

- Diakonat stały, a nie tylko „przejściowy” w drodze do kapłaństwa, jest potrzebny, aby wspólnota mogła w pełni odzwierciedlać sakramentalność Kościoła. Jeśli ktoś pyta - po co nam diakoni stali - to najlepszą odpowiedzią jaką słyszałem i pod którą się podpisuję, jest ta udzielona przez kard. Grzegorza Rysia: „o to trzeba pytać Ducha Świętego, to On tak pomyślał Kościół”. I faktycznie, diakonat stały jest konieczny dla pełnego wymiaru życia wspólnoty Kościoła, a w kwestii życia liturgicznego, podobnie jak lektorat, a także akolitat wraz ze wszystkimi innymi funkcjami, powinien być realnym celem każdej wspólnoty parafialnej - powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro.

Ordynariusz powołał także Ośrodek Katechumenalny Diecezji Bydgoskiej przy kościele Klarysek pw. Wniebowzięcia NMP, przy ul. Gdańskiej 2 w Bydgoszczy. Jego zadaniem będzie przygotowanie dorosłych nieochrzczonych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, a także dorosłych ochrzczonych, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu Eucharystii i bierzmowania.

Reklama

„Ośrodek ten niech służy pomocą również formacji dorosłych po przyjętym chrzcie św. oraz tym, którzy chcą powrócić do Kościoła, jeśli wcześniej formalnym aktem od niego odeszły bądź też chcą dokonać konwersji z innych wyznań” - czytamy.

Troskę o przygotowanie dorosłych do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej powierzył Braciom Mniejszym Kapucynom przy udziale Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej oraz Szkoły Katechistów św. Pawła. - Chrzest jest tajemnicą. Czuję to każdego dnia, odkrywając na nowo, że jestem chrześcijaninem. Uczestniczę jako ksiądz także w odkrywaniu tej tajemnicy przez wielu ochrzczonych. Dzisiaj widzimy, że jest coraz więcej ludzi, którzy będą spotykali Chrystusa po raz pierwszy lub będą wracali do niego z dalekiej, „ateistycznej” podróży - mówi ks. dr Łukasz Boruch.

Odpowiedzialny za Szkołę św. Pawła dodaje, że ośrodek katechumenalny ma być wspólnotą, która będzie „wprowadzała do Kościoła”. - Chcemy stworzyć takie miejsce wraz z braćmi kapucynami, przyszłymi katechistami i Centrum Formacji Liturgicznej. Nie chodzi o to, żeby przekazać wiedzę, ale wejść w tajemnice Kościoła. Zapraszamy do odnalezienia domu i do powrotu do niego. Kościół jest Ciałem Chrystusa, w którym Zbawiciel może zostać poznany, pokochany oraz przyjęty. Zapraszamy wszystkich, którzy z nami chcieliby tworzyć pogłębioną rzeczywistość wiary - dodał ks. dr Łukasz Boruch.

2023-12-20 14:43

Oceń: +4 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: rozpoczyna się Jubileusz Diakonów Stałych

[ TEMATY ]

jubileusz

Rzym

diakon stały

Włodzimierz Rędzioch

Ok. 2000 diakonów stałych z całego świata, wśród nich ponad 100 Polaków zapowiedziało swój udział w jubileuszowym spotkaniu, które rozpoczyna się w Rzymie. Dziś polskojęzyczni diakoni i kandydaci do diakonatu wezmą udział w katechezie w rzymskiej Bazylice św. Augustyna, zaś w sobotę i niedzielę spotkają się z pełniącymi tę posługę na całym świecie. W niedzielę dwoje Polaków przyjmie święcenia diakonatu podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej.

Gospodarze jubileuszowego spotkania spodziewają się, że na Jubileusz Diakonów Stałych, który odbędzie się w Rzymie i Watykanie w najbliższy weekend, przybędzie ok. 6 tys. osób - 2 tyś. diakonów stałych i kandydatów do diakonatu oraz ich rodziny. To niespełna 5 proc. spośród 47 tyś. osób, które pełnią tę posługę na całym świecie. Zainteresowanie Polaków tym spotkaniem przedstawia się imponująco: w Polsce posługę tę pełni bowiem 108 r. (według danych portalu diakonat.pl), zaś swój w jubileuszowym spotkaniu udział zgłosiło w sumie 116 diakonów i kandydatów do przyjęcia święceń.
CZYTAJ DALEJ

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

2025-04-01 08:16

[ TEMATY ]

Marek Rupnik

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Tarbes i Lourdes, Jean-Marc Micas, nakazał zasłonięcie mozaik z Rupnika w Bazylice Różańcowej jako symboliczny gest wobec ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Decyzja ta wpisuje się w Rok Jubileuszowy i ma na celu ułatwienie duchowego dostępu do sanktuarium.

Biskup Jean-Marc Micas, ordynariusz Tarbes i Lourdes, opisał tę decyzję jako „drugi krok” po swojej pierwotnej decyzji z lipca 2024 r. o zaprzestaniu oświetlania mozaik w nocy i podczas procesji.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, zakończył się ziemski etap życia i służby Papieża Jana Pawła II. Minęło dwadzieścia lat od tego dnia, a Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję