Reklama

Uczniowie Jezusa razem w nadziei

Pod hasłem: „Uczniowie Jezusa razem w nadziei” 23 marca br. rozpoczęła się sześciodniowa pielgrzymka Papieża Benedykta XVI do Meksyku i na Kubę

Niedziela Ogólnopolska 14/2012, str. 8-9

Grzegorz Gałązka

Meksykanie witają Benedykta XVI

Meksykanie witają Benedykta XVI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podróż Benedykta XVI do Meksyku trwała aż 13,5 godziny. Obserwatorzy po raz pierwszy zobaczyli Ojca Świętego z laską. 85-letni Papież używa jej od dwóch miesięcy, aby czuć się pewniej. I w Meksyku, i na Kubie wyglądano Papieża z wielkimi nadziejami i liczono, że Ojciec Święty przywiezie ze Stolicy Piotrowej nadzieję do krajów, gdzie z różnych względów odczuwa się jej deficyt.

W drugim katolickim kraju świata

Meksyk to drugi po Brazylii katolicki kraj świata pod względem liczby katolików. Liczba katolików w Meksyku zbliża się do 100 mln. Meksykanie są tradycyjnie żywiołowi, co już było widać na międzynarodowym lotnisku Guanajuato w León, podczas ceremonii powitalnej. Cechuje ich też przywiązanie do Matki Bożej z Guadalupe oraz wielka miłość do każdorazowego Następcy św. Piotra.
O zapisanej w haśle pielgrzymki papieskiej nadziei była mowa już w przemówieniu powitalnym, bo ludzie w tym kraju bardzo jej potrzebują. W Meksyku od lat trwa regularna wojna z kartelami narkotykowymi, która od 2006 r. pochłonęła już 50 tys. ofiar, również duchownych. Meksyk jest drugim po Kolumbii najniebezpieczniejszym państwem dla kapłanów. Duchowni giną za krytykę narkotykowych karteli, tracą życie w przypadkowych strzelaninach lub z powodów politycznych, jak kard. Juan Posadas w 1993 r., będący w posiadaniu dokumentów wskazujących na związki władzy z kartelami narkotykowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanowcze „nie” narkobiznesowi

Reklama

Obecna władza polityczna wypowiedziała wojnę narkobiznesowi, a Kościół wspiera działania ekipy prezydenta Felipe Calderóna. „To nie rząd, wojsko czy więzienia są ratunkiem na to, co się dzieje - napisali w 2009 r. biskupi z prowincji kościelnej Chihuahua. - Wszyscy musimy przemienić się od wewnątrz, aby zbudować lepszy świat. Tylko przemienione serca przemienią społeczeństwo. I tylko Bóg, jeśli Mu pozwolimy, może stworzyć w nas nowe serce”. Także z powodu takiej zdecydowanej postawy systematycznie zastrasza się księży, a świątynie są okradane. Każdego miesiąca średnio w 26 kościołach dochodzi do napadów rabunkowych i zwykłych kradzieży. Nie omijają one nawet narodowego sanktuarium w Guadalupe.
Przemoc i zastraszanie to niejedyny problem Meksykan. Dotyka ich bieda. Atakują zwolennicy radykalnych oraz godzących w rodzinę i życie ideologii. Niedawno zaś pod publiczną debatę trafił pomysł w istocie ograniczający wolność religijną.

Kościół bierze odpowiedzialność

Benedykt XVI już na pokładzie samolotu w tradycyjnej konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o wojnę z kartelami narkotykowymi, stwierdził, że Kościół nie uchyla się od wzięcia odpowiedzialności za ten bolący Meksyk problem. - Musimy uczynić wszystko - mówił mocno Papież - aby przeciwdziałać temu złu niszczącemu ludzkość i naszą młodzież. Najważniejsze jest głoszenie Boga. Ojciec Święty podkreślił, że główną przyczyną cierpień wywołanych przez narkobiznes jest „bałwochwalstwo pieniędzy”, czego ofiarą padają najubożsi. Jaka rada na to? Ze strony Kościoła to demaskacja zła i uobecnianie Boga i jego prawdy.

Program

Reklama

Papież poruszał sprawę narkobiznesu również w przemówieniu powitalnym na międzynarodowym lotnisku Guanajuato w León. Benedykt XVI, tak jak się spodziewano, witany był entuzjastycznie. Co chwila słychać było okrzyki: „Si, si, si, el Papa es aquí” (Tak, tak, tak, Papież jest tu), „Esta es la juventud del Papa” (To jest młodzież Papieża), „Benedicto!” (Benedykt). - Pragnę umocnić wyznawców Chrystusa w wierze - powiedział Papież, określając cel swojej pielgrzymki i podając swoje rady na uzdrowienie sytuacji społecznej w Meksyku. - Przybyłem wesprzeć ich w wierze i zachęcić do jej odnawiania przez słuchanie Słowa Bożego, sakramenty i zgodne z nią życie. W ten sposób będą mogli dzielić ją z innymi jako misjonarze pośród swoich braci i być zaczynem w społeczeństwie, przyczyniając się do pełnego szacunku i pokojowego współżycia, opartego na nienaruszalnej godności każdej osoby ludzkiej, stworzonej przez Boga, o której żadna władza nie ma prawa zapominać ani jej pomniejszać. Godność ta wyraża się w sposób szczególny w podstawowym prawie do wolności religijnej w jej autentycznym znaczeniu i w jej pełnej integralności - mówił Ojciec Święty.

Prawo do wolności

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ, tłumacząc słowa Papieża dotyczące wolności religijnej, przywołał historię Meksyku, w której nie brakło momentów prześladowań ludzi wierzących w Chrystusa. - Wierzący doznali tu wielkiego ucisku i męczeństwa. Podjęto jednak długą drogę pojednania, a Jan Paweł II w ostatnich dziesięcioleciach wniósł w to wielki wkład, pomagając we wznowieniu oficjalnych stosunków między Meksykiem a Stolicą Apostolską - mówił ks. Lombardi, zaznaczając, że choć zauważalna jest poprawa sytuacji, to jednak nadal mamy do czynienia z procesem dochodzenia do pełni praw. - Wolność religijna bowiem nie oznacza tylko wolności kultu - tłumaczył rzecznik Watykanu - ale także możliwość podejmowania przez Kościół inicjatyw, by mógł on wyrazić swą misję przez dzieła i formy aktywności także o charakterze publicznym.

Być narzędziem dobra

W pierwszym dniu pielgrzymki do Meksyku, 24 marca, Ojciec Święty odprawił prywatną Mszę św. w kaplicy domu zakonnego Colegio Miraflores, który był jego „domem” w czasie pobytu w tym kraju. Później spotkał się na kurtuazyjnej rozmowie z prezydentem Meksyku Felipe Calderónem w siedzibie gubernatora Casa del Conde w Guanajuato. Wieczorem zaś na Placu Pokoju w Guanajuato spotkał się z wielotysięczną, kolorową rzeszą meksykańskich dzieci i młodzieży. Przemówienie Papieża było przerywane brawami i okrzykami radości. Francuski dziennik „La Croix” pisał o triumfalnym przyjęciu Papieża w Meksyku.
Benedykt XVI skierował do dzieci bardzo serdeczne i pełne ciepła słowa. Podziękował za entuzjazm, z jakim go przyjęły, zapewnił, że zawsze o nich pamięta. Wspomniał o dzieciach cierpiących i wskazał na drogę przemiany świata, którą jest poznanie Chrystusa, przemiana serca i ewangelizacja. - Uczeń Jezusa nie odpowiada złem na zło, ale zawsze jest narzędziem dobra, głosicielem przebaczenia, nosicielem radości i sługą jedności - mówił Papież. I zachęcał: - Uczestniczcie w niedzielnej Mszy św., w katechizacji, w różnych grupach apostolstwa, szukając miejsca modlitwy, braterstwa i miłości. Dorosłych Benedykt XVI zobowiązywał do odpowiedzialnej troski o dzieci - aby nigdy nie gasł ich uśmiech i mogły żyć w pokoju, ufnie spoglądając w przyszłość.
Głównym punktem papieskiej wizyty w Meksyku była Msza św. sprawowana w niedzielę 25 marca w parku Bicentenario w León. Nie mniej ważne było spotkanie z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej podczas Nieszporów w katedrze Matki Bożej Światła w León. Obydwa wydarzenia, ze względu na dużą różnicę czasu, zakończyły się po zamknięciu wydania „Niedzieli”. Powrócimy do nich w przyszłym tygodniu, kiedy relacjonować będziemy drugą, równie ważną część 23. zagranicznej podróży Benedykta XVI - na Kubę.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała spalić Biblię w świątyni

2025-01-22 14:48

[ TEMATY ]

wandalizm

Kępno

podpalenie Biblii

Parafia pw. św. Marcina

Parafia p.w. św. Marcina w Kępnie

Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Prokuratura Rejonowa w Kępnie wszczęła śledztwo w sprawie podpalenia Biblii w kościele. Miejscowi duchowni na stronie Parafii pw. św. Marcina w Kępnie zaapelowali do wiernych o czujność "w dobie nasilającego się wandalizmu względem miejsc kultu".

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w Parafii pw. św. Marcina w Kępnie. Jak powiedział w środę PAP prokurator Marcin Kubiak z biura prasowego Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., tego dnia 43-letnia mieszkanka Kępna po wejściu do kościoła podeszła do ołtarza, z którego zrzuciła wazon i świece.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal hipokryzji Tuska w Parlamencie Europejskim

2025-01-22 18:57

[ TEMATY ]

festiwal

parlament europejski

Jadwiga Wiśniewska

Donald Tusk

hipokryzja

PAP/EPA

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

Bełkotliwe i populistyczne. Takie było dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Obserwowaliśmy swoistą „cudowną” przemianę Tuska. Gdyby ktoś go nie znał, to może by i uwierzył w te kłamstwa. Całe jego wystąpienie można określić, jako festiwal hipokryzji!

Usłyszeliśmy, że jako przewodniczący Rady Europejskiej Tusk przestrzegał przed nielegalną imigracją. Zapomniał chyba, że właśnie jako szef RE rugał rząd Prawa i Sprawiedliwości, że jeśli nie zgodzimy się na przymusową relokację migrantów to będzie się to wiązało z konsekwencjami, bo takie są zasady w Europie. Zapomniał chyba też, że 11 grudnia 2024 r. w ramach tzw. uzgodnień trzech najbliższych prezydencji UE wraz ze stroną duńską i cypryjską przyjął dokument, który nawołuje do przyjęcia Paktu Migracyjnego oraz szybkiej implementacji Zielonego Ładu. Nie wspomniał też o tym, że Europejska Partia Ludowa, polityczna rodzina Tuska, określa się partią Zielonego Ładu, a jego zapisy porównuje do swoistego przewrotu kopernikańskiego. Choć nie zrobił nic, żeby te dokumenty zatrzymać, dziś wychodzi i bezczelnie kłamie, że jest przeciwnikiem tych rozwiązań, prezentując postawę „za, a nawet przeciw”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Sobiło: na wojnie wielu Ukraińców odnajduje drogę do Boga

2025-01-23 16:11

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

bp Jan Sobiło

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Sobiło

Bp Jan Sobiło

„Wciąż przychodzą nowi ludzie i proszą o przybliżenie im Chrystusa” - mówi bp Jan Sobiło, który posługuje w Zaporożu. Wyznaje, że wiele osób przyszło do Kościoła dzięki otrzymywanej pomocy humanitarnej. „Często słyszę, że właśnie w tym widzą zaproszenie dane im przez Boga do życia wiarą i wyznają, że w mrokach wojny przeżyli nowe narodzenie” - mówi Radiu Watykańskiemu biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Bp Sobiło mieszka na stałe w Zaporożu przy sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego. Jest to jeden z jubileuszowych kościołów na Ukrainie. Jak mówi, sytuacja w mieście jest tragiczna i cały czas się pogarsza.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję