Reklama

Dekanaty grudziądzkie

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja jednoczy nas z Bogiem

Od października ustalony został nowy porządek nabożeństw ku czci Matki Bożej Łaskawej, opiekunki Grudziądza. W środy, o godz. 17.30 - odsłonięcie obrazu, od godz. 17.30 do 18.00 na przemian: w pierwszą i trzecią środę miesiąca Różaniec fatimski, a w drugą i czwartą środę miesiąca katecheza dla dorosłych. O godz. 18.00 - Nowenna do Matki Bożej Łaskawej - Nieustającej Pomocy, po niej Msza św. i uroczyste zasłonięcie obrazu. W soboty odsłonięcie obrazu o godz. 8.00, Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Msza św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej i zasłonięcie obrazu. W każdą niedzielę przed Sumą parafialną o godz. 10.15 nastąpi odsłonięcie obrazu. Podczas Sumy odmówimy akt ofiarowania się Matce Bożej Łaskawej i obraz zostanie zasłonięty. Liczne grupy modlitewne trwają codziennie przed obrazem Matki Bożej na modlitwie różańcowej.

Zenon Zaremba

Święto w parafii

Tradycyjnie już po raz szósty 13 października parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu przeżywała procesję fatimską ulicami naszego osied-la i parafii. W tym roku była to doniosła uroczystość, ponieważ przypadała ona w Dniu Papieskim. Procesję poprzedziła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Piotra Neumana. W koncelebrze uczestniczył dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, ks. Marek Borzyszkowski, który sprawował Eucharystię we wszystkich intencjach Ojca Świętego. Oprawę liturgiczną zapewnili członkowie Odnowy w Duchu Świętym. Przygotowano również dary, a wspólnota Odnowy w Duchu Świętym złożyła "złotą" różę - dar dla Matki Bożej oraz Biblię - księgę Słowa Bożego. Swój dar złożyli również uczestnicy ostatniej parafialnej pielgrzymki szlakiem tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego. Pątnicy wraz z modlitwą i trudami pielgrzymowania ofiarowali 4 piękne komże. W czasie Mszy św. słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz parafii. Nawiązał do słów Ojca Świętego, który prosi nas o nieustanną modlitwę w jego intencjach, w intencjach całego Kościoła i kapłanów.
Ks. Piotr Neuman zachęcał także do modlitwy różańcem. Po zakończeniu Eucharystii uformowała się procesja. Przeszliśmy z Matką Bożą ulicami naszego osiedla. Figurę nieśli przedstawiciele wspólnot parafialnych, ministranci i kapłani. Nasze pielgrzymowanie z Maryją zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Było to świadectwo naszej wiary i miłości do Maryi - naszej Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maria Szczęsna

"Kogut" udziela się na misjach

Członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kogut" w Kurzętniku podarowali po kilka piłek dzieciom z misji z Brazylii, Papui-Nowej Gwinei, Kongo, Togo i Afganistanu. Wcześniejsze takie kontakty były już nawiązane z dziećmi z Indii, Kazachstanu, Bośni, Litwy, Madagaskaru i Argentyny. Zapał do sportu czyni uczniów z Kurzętnika radosnymi w Bogu, myślą więc o dzieciach biedniejszych i też pragnących rozrywki. Dzieci z Kurzętnika mają tym samym coraz więcej przyjaciół na całym świecie.

Ryszard Krzemieniecki - Prezes UKS "Kogut" Kurzętnik

Czwartkowe modlitwy o powołania w parafiach Torunia.

24 października rozpoczęły się czwartkowe modlitwy o powołania w parafiach Torunia. Mają one, z jednej strony, zebrać na wspólnej modlitwie wszystkie osoby, którym bliska jest troska o kapłanów, o osoby konsekrowane i nowe powołania. Z drugiej strony, mają rozbudzić wrażliwość na sprawę powołań wśród wiernych toruńskich parafii.
W każdy czwartkowy wieczór spotykamy się w innej parafii Torunia na wieczornej Mszy św. i adoracji. Modlitwy przygotowywane są przez wspólnotę parafialną, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, wspólnoty zakonne i parafialne koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. W programie spotkania przewidziany jest również czas na spotkanie kleryków z ministrantami.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca wszystkie osoby zainteresowane sprawą powołań oraz tych, którzy szukają swojej drogi i stoją przed podjęciem decyzji o swojej przyszłości, zapraszamy na godz. 17.00 do katedry Świętych Janów w Toruniu. Program spotkania przewiduje adorację Najświętszego Sakramentu (godz. 17.00-18.00), Mszę św. (godz. 18.00) i spotkanie połączone z konferencją i rozmową (godz. 18.45 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22).
Wszystkie informacje dotyczące działania Duszpasterstwa Powołaniowego naszej diecezji i czwartkowych modlitw o powołania w parafiach Torunia można znaleźć na stronie internetowej Diecezjalnego Dzieła Powołań: www.powolania.torun.opoka.org.pl.

Reklama

Ks. Marian Tomasz Kowalski
Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

Uroczystości religijno-patriotyczne na Barbarce

W poniedziałek 28 października na toruńskiej Barbarce odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 63. rocznicy pierwszych straceń Polaków w lasach Barbarki w 1939 r. Uroczyste obchody rozpoczęła
Msza św. w kaplicy, następnie uczestnicy udali się na cmentarz pomordowanych. Tam wysłuchali przemówienia przewodniczącego Rady Miasta Torunia Bogdana Majora, a następnie złożyli kwiaty przy pomniku oraz na mogiłach pomordowanych. Dla upamiętnienia 703-lecia Barbarki posadzono też drzewko w rejonie wzgórza Zygmunta I Starego.

xwm

Po formacji animatorów Ruchu Światło-Życie

Od 25 do 27 października w Ośrodku Ruchu Światło-Życie w Grudziądzu odbywała się pierwsza powakacyjna formacja animatorów. Tematem formacji były podstawy pedagogiki założyciela ruchu - ks. Franciszka Blachnickiego. Przez trzy dni animatorzy zapoznawali się z podstawami systemu formacyjnego Ruchu Światło-Życie i z wiodącymi kierunkami pedagogiki chrześcijańskiej. Trzy konferencje, połączone z ćwiczeniami, prezentowały kolejno personalizm pedagogiczny, system zapobiegawczy św. Jana Bosko i wychowanie harcerskie.

mtk

Miejsca bliskie Ojcu Świętemu

Pragnąc uczcić 24. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz sierpniową wizytę w kraju, parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie zorganizowała w dniach 15 i 16 października pielgrzymkę do miejsc bliskich sercu Ojca Świętego. W pierwszym dniu pielgrzymi nawiedzili Jasną Górę, gdzie przed obrazem Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św., polecając Bogu Ojca Świętego, osobiste prośby i podziękowania. Po Eucharystii udali się do Wadowic, gdzie nawiedzili kościół parafialny oraz dom Ojca Świętego. Po przeżyciach duchowych odbyła się degustacja rozsławionych przez Jana Pawła II kremówek. Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie po wspólnym przejściu dróżek pielgrzymi mieli czas na indywidualną modlitwę przed obrazem Kalwaryjskiej Pani. Drugiego dnia wiele przeżyć duchowych związanych było z nawiedzeniem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie przebywała św. Faustyna. Następnie zwiedzono katedrę na Wawelu i krakowską Starówkę. Ukoronowaniem pielgrzymki było uzyskanie relikwii św. Faustyny. Wprowadzenie ich do kościoła parafialnego odbędzie się w drugą niedzielę listopada na Sumie o godz. 9.45. Podczas pielgrzymki opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Wojciech Miszewski, który od lat związany jest z kultem Miłosierdzia Bożego, odmawiając w każdy piątek w Radiu Maryja Koronkę do Miłosierdzia Bożego, oraz ks. Dariusz Żurański, wikariusz parafii. W piątek 18 października pielgrzymi - czciciele Miłosierdzia Bożego wraz z proboszczem ks. Kazimierzem Śmigeckim brali udział w modlitwie do Miłosierdzia Bożego w Radiu Maryja oraz opowiadali o dziełach miłosierdzia w parafii.

xdż

Zaproszenie na koncert

29 listopada (w piątek), o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa można będzie posłuchać koncertu z cyklu "Muzyka dawna - Persona grata. Festiwal bez końca", w którym wystąpi Ryo Terakado (skrzypce) i Arte Dei Suonatori. Wykonają koncerty skrzypcowe: BWV 1041, BWV 1042, BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha.

1 grudnia (niedziela), o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu Muzyka dla Ciebie. Pod dyrekcją Wojciecha Mrozka wystąpi Lindsay Davidson (dudy szkockie) wraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną. Zaprezentowane zostaną tańce świata i muzyka celtycka.

Lindsay Davidson - to Szkot mieszkający w Krakowie. Jest muzykiem o niezwykłej wyobraźni muzycznej i mistrzowskich umiejętnościach. Podczas koncertów występuje zwykle w szkockim stroju ludowym. Jest pierwszym absolwentem na świecie w klasie dud szkockich na Uniwersytecie w Edynburgu. Tam też w 1996 r. uzyskał dyplom z zakresu kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. Koncertował w wielu krajach świata, zdobywał wiele nagród solowych i zespołowych. Założył własną Szkołę Gry na Dudach, która ma swoje filie i przedstawicielstwa w Szkocji, Australii i USA. Dla swoich uczniów pisze też podręczniki.

hm

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz za tym co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję