Reklama

Z życia archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamienica

Po raz drugi w Kamienicy spotkali się przedstawiciele stowarzyszeń i wspólnot przyparafialnych działających na terenie dekanatu wągrowieckiego. Spotkanie rozpoczęto Mszą św. celebrowaną przez ks. Bogdana Łabędzkiego, dekanalnego referenta ds. ruchów i organizacji katolickich, po której odczyt nt. Rola i zadania stowarzyszeń przyparafialnych na podstawie III Powojennego Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej wygłosił Jan Maćkowiak. Podczas spotkania dyskutowano o formach działania i skutecznej realizacji misji świeckich na rzecz wspólnoty parafialnej. Dzielono się także dotychczasowymi osiągnięciami.

Jan Maćkowiak

Wągrowiec

"Nie bójcie się przyjąć Chrystusa do swego serca" - powiedział ks. Andrzej Rygielski, dziekan wągrowiecki, podczas Mszy św. sprawowanej 26 października br. w kościele pw. św. Wojciecha w intencji AA i Al-anon. Wągrowiecka grupa "Szansa" obchodziła podwójną uroczystość - 10-lecia istnienia grupy, a także 10-lecia abstynencji jej założyciela Romana. Po Eucharystii uczestnicy jubileuszowych uroczystości udali się do Ośrodka "Wielspin", gdzie odbył się planowany mityng, w którym uczestniczyli pracownicy Poradni Odwykowej oraz przedstawiciele z kilkunastu miejscowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Maćkowiak

Smogulec

Parafia w Smogulcu włączyła się w przeżywanie Dnia Papieskiego. Z tej okazji zostały wykonane gazetki ścienne i wystawa książek o Janie Pawle II. Prowadzone były katechezy, m.in. w kl. V nt. Na Stolicy Piotrowej, Z Krakowa do Watykanu. W niedzielę były odmawiane modlitwy za Ojca Świętego. Po Mszy św. zebrano ofiary pieniężne na stypendium dla zdolnych, lecz biednych uczniów. Przez cały tydzień nabożeństwa różańcowe odprawiano w intencji Ojca Świętego. Ks. Stanisław Karabasz, proboszcz tutejszej parafii, ogłosił konkurs plastyczny nt. Ojciec Święty i dzieci. Rozstrzygnięcie nastąpiło 16 października br. w Szkole Podstawowej w Laskownicy w 24. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Przygotowali go uczniowie kl. V i katechetka Teresa Stańczyk. Były wiersze, piosenki, życzenia dla Ojca Świętego, uczniowskie wypowiedzi nt. Klasa V o Janie Pawle II. Z inicjatywy Księdza Proboszcza uczniowie dzielili się wynikami wywiadu przeprowadzonego wśród dorosłych nt. Dzień wyboru kard. Karola Wojtyły we wspomnieniach moich rodziców, dziadków... Wybór najlepszej pracy plastycznej okazał się bardzo trudny, gdyż wszystkie rysunki były interesujące. 10 osób otrzymało nagrody, ufundowane prze ks. Stanisława Karabasza.

Reklama

Teresa Stańczyk

Szaradowo

Dzień Papieski w Szaradowie rozpoczął się Mszą św. z odśpiewaniem dziękczynnego Te Deum za pontyfikat Jana Pawła II. Kolejnym punktem tego dnia był konkurs wiedzy religijnej oraz rysunkowy nt. Jan Paweł II - świadek nadziei. Następnie rozpoczął się Różaniec przeplatany pieśniami i piosenkami religijnymi. Na gitarach grały: Izabela Bultrowicz oraz Iwona Felska, a towarzyszył im organista Witold Kacak. Po nabożeństwie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Najlepszymi z wiedzy religijnej okazali się: Małgorzata Pazderska - I miejsce, Anna Kraśniewska - II miejsce, Natalia Zdanowska - III miejsce. Natomiast w rysowaniu najzdolniejsi byli: Mikołaj Czerniak - I miejsce, Joanna Pazdreska - II miejsce, Julita Winkowska - III miejsce. Zwieńczeniem tego dnia był Apel Jasnogórski, podczas którego rozważano fragmenty homilii Ojca Świętego z Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnie dzieci biorące udział w konkursach zostały obdarowane słodyczami, książkami i przyborami szkolnymi. Fundatorami nagród byli: ks. Piotr Renkel - proboszcz miejscowej parafii, Henryk Sowa oraz Krystian Berka.

Henryk Sowa

Bydgoszcz

"Dziecko to jutro" to nowy program edukacyjny dla dzieci w wieku 12-14 lat w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy. Jego celem jest poznawanie samego siebie, rozwijanie zainteresowań, rozpoznanie własnych predyspozycji, właściwe kształtowanie relacji z innymi i ciekawe spędzanie czasu wolnego. Uczestnicy będą mieli okazję do twórczej aktywności, wzmocnienia poczucia własnej wartości, nauczenia się współdziałania w grupie oraz rozwiązywania problemów.

Reklama

Igor Zduński

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bydgoszczy na Górzyskowie, podobnie jak w innych parafiach naszej diecezji, odbywały się nabożeństwa różańcowe dla dzieci. W każdym nabożeństwie brało udział ok. 200 dzieci, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Było to o wiele więcej niż w ubiegłych latach. Dzieci przychodziły na Różaniec, nie zważając na brzydką pogodę.

KJS

Po raz 10. Bydgoszcz, Toruń i Włocławek zorganizowały bieg sztafetowy męczeńskiej drogi ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczął się on o godz. 6.30 Mszą św. w kościele Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach, gdzie 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko sprawował swoją ostatnią posługę duszpasterską. Sztafeta wyruszyła spod pomnika księdza Jerzego, który stoi obok świątyni. W jej skład weszło blisko 100 osób. Sztafetę tworzyło 11 zmian, które przekazały sobie pałeczkę, m.in. w Toruniu, Ciechocinku, Michalinie i Włocławku. Ostatni etap - ulicami Włocławka do tamy na Wiśle - pokonali wszyscy uczestnicy biegu. Meta sztafety znajdowała się przy tamie na Wiśle. Zebrani wrzucali w nurt rzeki wiązanki kwiatów, składali wieńce przed obeliskiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z października 1984 r. Abp Henryk Muszyński wspominał ks. Popiełuszkę jako bardzo skromnego kapłana, który nie miał w sobie nic z przywódcy: "To był człowiek ogromnej prawości. Próbował dać ludziom nadzieję, a przykłady do tego czerpał z codziennego życia, nie z historii. Gdyby czerpał z historii, to by mu wybaczono, ale on przepowiadał Ewangelię w kontekście konkretnych problemów".

Marcin Jarzembowski

Droga Krzyżowa organizowana corocznie w bydgoskiej Dolinie Śmierci jest szczególnym znakiem działalności duszpasterstwa akademickiego w Grodzie nad Brdą. Dolina Śmierci to miejsce, które zapisało się krwawymi zgłoskami na kartach historii II wojny światowej - zginęło tam wielu mieszkańców wiernych swojej polskości i katolickości. W bliskim sąsiedztwie listopadowych wspomnień o zmarłych - często bezimiennych świętych - bydgoszczanie oddają hołd pamięci poległych, biorąc udział w Drodze Krzyżowej.
Od ponad 30 lat za sprawą pierwszych duszpasterstw akademickich - w bardzo szczególnym czasie i miejscu - została zakotwiczona tradycja Drogi Krzyżowej. Do bydgoskiego Fordonu przychodzą zarówno ci, których krewni i znajomi znaleźli w Dolinie Śmierci swój grób, jak i ci, którzy uczą się tutaj patriotyzmu, wrażliwości na to, co polskie. Ta niecodzienna wspólnota to cząstka tego, co czynią młodzi dla miasta, społeczności. Raz w roku setki dorosłych pozwalają się prowadzić młodzieży - to przecież ona jest solą tej ziemi. Każdy może wziąć krzyż, ponieść go od stacji do stacji, poczuć w sobie Chrystusa. Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci to nie tylko ważna celebra, to przede wszystkim ważna lekcja - składania życia w ofierze z miłości do drugiego człowieka. W tym roku wiernych poprowadzili młodzi z ośrodka akademickiego "Arka", działającego pod patronatem Księży Jezuitów. Do tej pory Drodze Krzyżowej przewodzili "gospodarze" - czyli studenci z fordońskiego ośrodka akademickiego "Martyria". Niedzielna Eucharystia zgromadziła wielu mieszkańców Bydgoszczy, którzy oddali cześć prochom historii, by z nich czerpać siły do ofiarnego życia dla innych, a przez to - do budowania własnej świętości.

Reklama

Katarzyna Mamys

Wyrzysk

Z okazji Tygodnia Misyjnego, przypadającego w dniach 20-26 października br., w gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyrzysku zostały wystawione przedstawienia o tematyce misyjnej podczas katechezy w klasach pierwszych oraz niektórych klasach drugich. Teksty przedstawienia zostały zaczerpnięte z Misyjnych Materiałów Liturgicznych pt. Poznawać Chrystusa w wierze, wydanych przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci w Warszawie. Tytuł przedstawienia uczniowie mieli sami wymyślić, a potem napisać sprawozdanie z przebiegu akcji z puentą życiową wprowadzającą ich do codziennego życia rodzinnego. Oprócz przedstawienia uczniowie wykonywali plakaty nt. Kocham misje, które zostały wystawione w klasie, gdzie odbywała się katecheza, oraz na gazetce szkolnej. W kościele przy parafii pw. św. Marcina w Wyrzysku grupa Ogniska Misyjnego codzienne modlitwy różańcowe ofiarowała za misjonarzy i misjonarki z archidiecezji gnieźnieńskiej przebywających na misjach bądź odpoczywających na urlopie w Polsce. Uczniowie sprzedawali również kalendarze Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej na 2003 rok.

Renata Gryniewicz

Gniezno-Kraków

W dniach 24-27 października br. Wydawnictwo "Gaudentinum" brało udział w 6. Targach Książki w Krakowie, na których prezentowało dotychczas wydane publikacje z zakresu teologii, homiletyki, biblistyki oraz związane tematycznie z Gnieznem i św. Wojciechem. Znacznym zainteresowaniem cieszyły się książki dotyczące Biblii (głównie Biblia w świecie greckim Anny Świderkówny, Archeologia biblijna bp. St. Gądeckiego). Ogromne powodzenie miały także książki dla dzieci, przede wszystkim Wesoły rok Sławy Dzwoniarskiej oraz pomoce katechetyczne, także dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym (seria autorstwa A. Kielar pt. W ramionach Ojca na trzy etapy edukacyjne oraz Program nauczania religii uczniów z upośledzeniem umysłowym A. Kielar i ks. Janusza Tomczaka).

Joanna Braciszewska

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Turniej LSO w Brzegu [Wyniki]

2024-06-15 18:17

ks. Łukasz Romańczuk

Drużyna z Trzebnicy

Drużyna z Trzebnicy

Za nami turniej Liturgicznej Służby Ołtarza w Brzegu. Przyjechały drużyny ministranckiej z różnych stron Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z Wałbrzycha [diecezja świdnicka]. Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję