Fundacja "Opoka"
Reklama
Kościół nie pozostał w tyle za nowym prądem w sztuce przekazu informacji i komunikacji. Już w marcu 1999 zainaugurowano pracę serwisu internetowego "Opoka" - oficjalnych stron "www" Kościoła Katolickiego w Polsce. Nasza diecezja od początku podjęła współpracę z Fundacją "Opoka". Diecezjalnym koordynatorem został ks. dr Paweł Brańka. Dzięki niemu można uzyskać dostęp do wszelkich bezpłatnych usług związanych z internetem, jakie fundacja przygotowała dla środowiska Kościoła katolickiego. "Dziś ok. 20 parafii naszej diecezji ma swoje strony na serwerze Opoki. Założyliśmy także ok. 100 kont. Ich niepodważalnym plusem jest to, że jest to usługa bezpłatna i w pełni bezpieczna. Konta są także dobrze zabezpieczone i nie ma żadnych reklam" - wyjaśnia ks. Paweł Brańka. Warto zaznaczyć, że wszystkie treści pojawiające się na stronach "Opoki" mają imprimatur Kościoła. Są to informacje pewne i zgodne z nauczaniem Kościoła, co jest bardzo ważne, gdyż wiele stron religijnych zawiera wskazania, nad którymi trzeba się zastanowić, zanim się je przyswoi. Parafie i księża, którzy chcieliby założyć własne strony internetowe lub otrzymać bezpłatny adres poczty elektronicznej, powinni zgłosić się do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w Sosnowcu. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza w ciągu kilku dni "Opoka" przysyła hasło dostępu i można korzystać z konta. Jeżeli konto lub stronę chciałaby założyć osoba świecka, to potrzebne jest jeszcze poręczenie ks. Proboszcza.
Parafialne strony www
Michał Szuster, student prawa, jest autorem dwóch stron internetowych naszej diecezji: parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie Byczynie i parafii św. Stanisława BM w Czeladzi. Jak powiedział Niedzieli, tworzy strony, ponieważ to go pasjonuje, szczególnym względem zaś darzy systemy alternatywne. Jego przepis na dobrą stronę jest prosty - nie może być przeładowana grafikami czy animacjami, gdyż nikt nie będzie długo czekał, aż strona się otworzy. "Na stronie muszą się także znaleźć takie działy jak: historia, aktualności, terminy Mszy św. i nabożeństw. Nie może także zabraknąć godzin dyżurów kancelarii parafialnej, księgi gości, w której można zostawić ślad po wizycie czy linków - odsyłaczy do innych ciekawych stron. Tworząc strony, trzeba mieć na uwadze fakt, iż będą je oglądać ludzie z różnych zakątków świata. To zobowiązuje" - wyjaśnia Michał. Na stronie byczyńskiej parafii można nawet układać puzzle. To ewenement. Zwłaszcza, że po ułożeniu otrzymujemy wizerunek Matki Bożej. To też jedna z form przyciągnięcia uwagi. Kolejną ważną sprawą jest kwestia adresu. Nie może on być trudny do zapamiętania. Dlatego trzeba znaleźć darmowe aliasy, czyli pseudoadresy, które się podpina pod prawdziwy adres. Wówczas może on być krótki i łatwy do zapamiętania. Nie ma także kłopotu z odnalezieniem stron parafii w największych polskich wyszukiwarkach. Administrator strony musi tylko znaleźć odpowiedni katalog w portalu internetowym i wpisać adres. Wówczas na pewno się go znajdzie. Jeżeli zaś idzie o najlepszą stronę naszej diecezji, to wszyscy zapytani przeze mnie internauci przyznają, że jest nią strona św. Andrzeja w Olkuszu.
Diecezja w sieci
Również i diecezja sosnowiecka posiada własną stronę internetową, na której można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące naszego Kościoła: www.kuria.sosnowiec.pl. Strona aktualizowana jest kilka razy w tygodniu. Dzięki niej mieszkańcy diecezji mogą przeczytać i zobaczyć najważniejsze wydarzenia. Ks. Jarosław Kwiecień, administrator strony, zaprasza do przesyłania informacji, które ewentualnie mogłyby się znaleźć na stronie diecezjalnej. Teksty można wysyłać pocztą elektroniczną: redaktor@kuria.sosnowiec.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu