Reklama

Mój stryj nauczył go kosić zboże

W redakcyjnej poczcie otrzymaliśmy list, którego Autor przesyła kilka ciekawostek związanych z życiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymasa i jego rodzinę poznał osobiście. Jak pisze, „pewna maleńka wioska na Mazowszu, o nazwie Wrociszew, połączyła na przeszło 30 lat rodzinę Kardynała i naszą”. Wyjaśnia, że jego ojciec „pozostawał w młodości na stopie koleżeńskiej z przyszłym Prymasem”. Fragmentarycznie opisał to w swej książce „Gawęda o naszej młodości”

Niedziela Ogólnopolska 52/2011, str. 54

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński z rodzicami i rodzeństwem

Stefan Wyszyński z rodzicami i rodzeństwem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był mocny służbą - i tą swoją prymasowską służbą czynił mocnym Kościół i naród pośród dziejowych prób i doświadczeń -
Jan Paweł II

Przytoczone słowa wypowiedział Ojciec Święty, będąc po raz pierwszy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego. I nikt w sposób bardziej lapidarny nie ująłby całej prawdy o tym, czym była postać Kardynała dla Polski.
Z jakiego tytułu ja, emerytowany lekarz, zabieram głos na temat Prymasa? Otóż w ubiegłym wieku pewna maleńka wioska położona na południowym Mazowszu połączyła nasze rodziny. Nazywa się ona Wrociszew, a w 1918 r. przybył tam wraz ze swoimi bliskimi Stanisław Wyszyński, jako że jego rodzinne Podlasie zrujnowała wojna. Stefan miał wówczas 17 lat. W tym miejscu godzi się napisać kilka słów na temat Wrociszewa. Będą to nie domniemania, a historyczne fakty, ponieważ z całego Mazowsza ocalały akta parafialne tylko dwóch wsi. Parafia we Wrociszewie została kanonicznie erygowana w 1454 r., jakkolwiek pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z końca XIII wieku. Wrociszew posiadał w swych dziejach: szkołę, szpital!, browar, karczmę. Biorąc pod uwagę to, że terytorialnie jest to mała wieś, trudno w to uwierzyć.
Przystąpię obecnie do opisania znanych mi faktów, a właściwie ciekawostek z życia Kardynała. We wczesnych latach 20. w czasie żniw Stefan, jeszcze jako kleryk, spacerował po wrociszewskich polach. Poprosił wtedy mego stryja, by nauczył go kosić zboże, podobno tę trudną umiejętność opanował. Po wielu latach Prymas, będąc na grobie ojca we Wrociszewie, zagadnięty, czy pamięta tamto wydarzenie, objął stryja, pocałował w czoło i powiedział: - Tak, tak pamiętam, Stasiu, uczyłeś mnie kosić zboże, o tu, na tym polu, bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi.
Inne wspomnienie związane jest z ojcem Kardynała. Przebywając na wakacjach u swej babci, przechodząc przez ryneczek, usłyszałem piękną grę organów. Więcej z ciekawości niż pobożności wszedłem do kościoła, na organach grał dla własnej przyjemności Stanisław Wyszyński. Zaprosił mnie wtedy do domu. Pan Stanisław był człowiekiem małomównym, za to jego córka Julia wręcz odwrotnie, od tej pory bywałem częstym gościem w tym domu, przychodząc tym chętniej, że zawsze częstowano mnie świeżo upieczonym ciastem i prawdziwą herbatą, co na wsi w tamtych latach stanowiło niezwykły rarytas. Z upływem lat podziwiałem, jak Kardynał upodabnia się fizycznie do swego ojca.
I ostatnia reminiscencja: W latach 70. pracowałem w szpitalu w Grójcu. Postanowiliśmy założyć tam pododdział reanimacji kardiologicznej, lecz w Zabrzu, gdzie produkowano sprzęt elektroniczny, poinformowano nas, że oprzyrządowanie otrzymamy za dwa lata. Udaliśmy się więc do Prymasa na Miodową, przedstawiłem się, Kardynał spojrzał na mnie i z uśmiechem powiedział, bardziej do siebie niż do nas: - Patrzcie, patrzcie, jak te małe dzieci szybko rosną. Na drugi dzień powiadomiono nas, że możemy przyjeżdżać do Zabrza po sprzęt.
Tak w największym skrócie wyglądały moje kontakty z Człowiekiem, który po śmierci kard. Augusta Hlonda stał się dla Polski mężem stanu na miarę epoki. Dla mnie był zawsze wyrocznią, która dawała przykład, jak żyć w jakże trudnych czasach. A nawet obecnie, słuchając nieustannych, a bezsensownych dyskusji o genezie Europy, stwierdzam: Polska, przyjmując chrzest święty, została poczęta jako państwo przez wiarę katolicką! W przeciwnym razie plemiona Polan spotkałby los Jadźwingów lub innych Prusów. I mam nadzieję, że nasz poraniony przez historię Naród odrodzi się za sprawą Kościoła.

Obrazek prymicyjny ks. Stefana Wyszyńskiego

Na obrazku będącym pamiątką odprawienia prymicyjnej Mszy św. przez ks. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze skreślone jest miejsce prymicji zaplanowanej w lipcu w kościele parafialnym we Wrociszewie, a wpisana jest Jasna Góra i data 5 sierpnia 1924 r. Ta zmiana była spowodowana faktem, że był on wyświęcony na kapłana później niż jego koledzy z seminaryjnego rocznika: a więc nie 29 czerwca 1924 r., gdyż w tym dniu poszedł do szpitala, lecz 3 sierpnia 1924 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję