Zaduszki Katyńskie odbyły się 2 listopada w bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Wydarzenie, organizowane z inicjatywy europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, tradycyjnie połączone było z prezentacją książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zawierającej prace laureatów XIV Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego, odbywającego się pod tym samym tytułem. W tym roku prace na konkurs zgłosiło 169 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego, a w ciągu 14 lat trwania konkursu wzięło w nim udział już ok. 3 tys. osób. – Budujemy ciągłość pokoleń młodych ludzi, którzy wiedzą, czym była zbrodnia katyńska. Jest to niezwykle istotne, bo choć czasy się zmieniają, to istota brutalnego rosyjskiego imperializmu niestety wciąż jest taka sama, czego dowodem jest wojna na Ukrainie. To bardzo ważne, żeby młodzi ludzie byli świadomi historii narodu, z którego wyrastają – podkreśla Jadwiga Wiśniewska.
Reklama
– Dużym wyróżnieniem jest dla mnie to, że jestem jedną z osób, które tworzą tę książkę. Pracę pisałem w kontekście wydarzeń, które obecnie dzieją się na świecie. Dużo nawiązywałem do wojny na Ukrainie, która w wielu miejscach jest podobna do tego, co się działo ponad 80 lat temu w lesie katyńskim – mówi Bjorn Szmerdt. W konkursie wziął udział jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie, teraz jest uczniem częstochowskiego „Plastyka”. – Ważne, żeby mówić o takich rzeczach, żeby to nigdy się nie powtórzyło. Ja sam dzięki temu konkursowi nauczyłem się, żeby z sytuacji, które miały miejsce w przeszłości, wyciągać lekcje na przyszłość – dodaje Bjorn.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jestem osobą młodą, jak każda osoba, która dzisiaj została wyczytana i poproszona na scenę. Jesteśmy przyszłością polskiego narodu, dlatego musimy dbać o to, żeby patriotyzm nie został zapomniany ani ci ludzie, którzy zginęli w Katyniu, w Miednoje – przyznaje Julia Badora z Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. – Do tej pory nie wiemy wszystkiego na temat zbrodni katyńskiej. Tak samo dzisiaj na naszych oczach toczy się wojna na Ukrainie, w Izraelu. To jest to samo, też nie wiemy o wielu rzeczach i przez długi czas będą nam one nieznane, dlatego trzeba o tym mówić – podkreśla Julia.
Wydarzeniu towarzyszył koncert pt. „Katyń – historia mówi przez pokolenia” w wykonaniu uczniów IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.