Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz modlił się za zmarłych biskupów częstochowskich

– Dzień 2 listopada to czas szczególnej refleksji nad tymi, którzy odeszli od nas, ale odegrali szczególną rolę w historii naszych rodzin, wspólnot i w dziejach naszej archidiecezji – mówił bp senior Antoni Długosz, który we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w intencji zmarłych biskupów częstochowskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej i ks. prał. Marian Szczerba, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W uroczystej liturgii wziął udział chór WMSD w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

W homilii bp Długosz przybliżył historię początków diecezji częstochowskiej i podkreślił, że Pius XI, jeszcze jako nuncjusz apostolski w Polsce, bardzo dobrze poznał ks. Teodora Kubinę, późniejszego pierwszego biskupa ordynariusza w Kościele częstochowskim. – Bp Teodor Kubina był bardzo dobrze przygotowany do tego zadania. W Rzymie napisał dwa doktoraty. Był wielkim patriotą. Kiedy został biskupem częstochowskim bardzo troszczył się o byt ludzi pracy. Czynił to w duchu swojego biskupiego zawołania: „Żal mi tego ludu” – mówił bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Bp Kubina troszczył się o powołania kapłańskie. Pragnął, aby misja Jezusa była realizowana we wszystkich miejscach diecezji. Służył jak mógł, by realizowała się prawda o Jezusie Zbawicielu – kontynuował.

Reklama

Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że pod koniec życia bpa T. Kubiny, ze względu na jego stan zdrowia, Stolica Apostolska w roku 1950 zamianowała ks. Wojciecha Turowskiego, generała pallotynów, biskupem pomocniczym z prawem następstwa. Jednak władze komunistyczne zmusiły go do opuszczenia Polski, w efekcie czego zrzekł się on tego urzędu i nie przyjął święceń biskupich. Zmarł w Rzymie 20 grudnia 1959 r

Bp Długosz przybliżył postać drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej Zdzisława Golińskiego. – Był oddany bez reszty sprawie Kościoła, to wybitny teolog moralista. Realizował swoją posługę w duchu hasła: „Krzyż zwycięstwem”. Bp Goliński był biskupem w najtrudniejszym okresie dla Kościoła, w epoce stalinizmu. Komuniści ograniczali mu działalność duszpasterską – przypomniał biskup senior.

Następnie przypomniał, że trzeci ordynariusz diecezji bp Stefan Bareła pochodził z diecezji częstochowskiej. – Najpierw był biskupem pomocniczym. Chciał, zgodnie ze swoim zawołaniem, „służyć Prawdzie i Miłości”. Podjął decyzję budowy seminarium w Częstochowie. To była jego wielka i ofiarna praca. Komuniści utrudniali mu pracę duszpasterską – powiedział.

Biskup senior dużo miejsca poświęcił czwartemu ordynariuszowi częstochowskiemu abp. Stanisławowi Nowakowi. – Jego hasło biskupie „chcę pod krzyżem stać przy Tobie” podkreśla akcent maryjny Kościoła częstochowskiego. Zawsze biskupi ordynariusze nazywali siebie sługami Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – podkreślił bp Długosz.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

– Abp Nowak realizując pragnienie bp. Golińskiego i bp. Bareły stworzył dużo nowych parafii, by wierni mieli jak najbliższy kontakt z Kościołem i posługą kapłańską. Tak niedawno byliśmy świadkami odchodzenia abp. Stanisława, który swoje cierpienia ofiarował dla dobra naszej archidiecezji – kontynuował.

Biskup przypomniał również biskupów pomocniczych: bp. Antoniego Jacka Zimniaka, bp. Stanisława Czajkę, bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka. – Wszyscy zmarli biskupi byli oddani bez reszty naszej archidiecezji. Chcieli pokazać swoim życiem, że są świadkami czynów i słów Pana Jezusa – podsumował.

Na zakończenie bp Długosz przewodniczył modlitwie w krypcie archikatedry, gdzie spoczywają doczesne szczątki biskupów częstochowskich: bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stefana Bareły, bp. Stanisława Czajki i abp. Stanisława Nowaka. W świątyni znajduje się także sarkofag bp. Teodora Kubiny.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim. W swoim nauczaniu, zgodnie z zawołaniem: „Misereor super turbam” („Żal mi ludu”), wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej.

Pierwszy biskup częstochowski bardzo często w swoich listach pasterskich, homiliach, przemówieniach, szczególnie z racji kongresów eucharystycznych w diecezji częstochowskiej, dostrzegał bardzo trudną sytuację ludzi pracy.

W teologii społecznej bp Teodora Kubiny centralne miejsce zajmowała Eucharystia jako sakrament miłości społecznej i ważne źródło dla kształtowania życia społecznego. W 1926 r. założył tygodnik „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Reklama

Bp Zdzisław Goliński był biskupem w latach 1951-63. W swoim zawołaniu umieścił słowa: „Crux victoria” („Krzyż zwycięstwem). Na jego prośbę Stolica Apostolska ustanowiła kapitułę katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się I Synod Diecezji Częstochowskiej. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Stefan Bareła był biskupem w latach 1964-84. W swoim herbie miał zawołanie: „Veritati et Caritati”. („Prawdzie i Miłości”). W czasie pasterskiej posługi konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleje Najświętszej Maryi Panny od sanktuarium. Bp Bareła doprowadził do wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Bp Stefan Bareła należał do grona najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie bp. Barełę wspominał papież w swojej książce „Wstańcie, chodźmy!”. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Bp Stanisław Czajka został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej 1 września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło: „Mihi vivere Christus” („Dla mnie żyć to Chrystus”). Troskliwie opiekował się Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie i Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Zmarł 4 lipca 1965 r.

Abp Stanisław Nowak był w latach 1984-92 biskupem częstochowskim, a w latach 1992 – 2011 arcybiskupem i pierwszym metropolitą częstochowskim. Jego zawołaniem były słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” („Chcę pod krzyżem stać przy Tobie”). Utworzył 132 placówki duszpasterskie, w tym 95 parafii z własnej inicjatywy, 2 rektoraty i 35 parafii, zatwierdzając dekretami erekcyjnymi wikariaty terenowe oraz ośrodki duszpasterskie erygowane i ustanowione wcześniej przez bp. Barełę. Ustanowił również 22 kaplice stałej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Abp Nowak czterokrotnie witał na Jasnej Górze Jana Pawła II i raz Benedykta XVI. Zmarł 12 grudnia 2021 r., podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św.

2023-11-03 09:56

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta i zbawienna myśl

Niedziela podlaska 49/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa za zmarlych biskupów

Al. Michał Okulus

Nawiedzenie grobów w kryptach

Nawiedzenie grobów w kryptach

Zgodnie z wieloletnią tradycją w drohiczyńskiej katedrze modlono się za zmarłych biskupów, rządców diecezji i kapłanów, którzy na przestrzeni minionych lat pełnili duszpasterską posługę w diecezji drohiczyńskiej.

W sobotę, 12 listopada, zgromadzili się kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium, osoby świeckie, by pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka powierzać miłosierdziu Bożemu dusze zmarłych. Eucharystię poprzedziła modlitwa wspominkowa, podczas której odczytano imiona i nazwiska zmarłych duchownych. Homilię wygłosił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski. Jak zauważył, listopad to okazja do wyrażenia wdzięczności naszym bliskim zmarłym, za wszelkie dobro, jakiego mogliśmy od nich doświadczyć. Kapłan, który pełniąc swoją posługę odprowadza wielu na miejsce wiecznego spoczynku, wezwany jest do tego, aby samemu czuwać i być gotowym na przyjście Pana. – Wszyscy dobrze wiemy, a szczególnie my kapłani, że rzeczywistość jest taka, że i ja umrę i przyjdzie kiedyś taki dzień, że i ja będę potrzebował namaszczenia i mnie podadzą gromnicę do ręki i moje ciało włożą do trumny i nade mną będą odmawiać modlitwy. Odprawiony zostanie mój pogrzeb, zaprowadzą mnie na cmentarz. Do każdego prezbitera odnosi się głoszona innym prawda, że godzina mojej śmierci jest zakryta, niewiadoma. Ten wieczór życia nieuchronnie nadejść musi – powiedział ks. rektor. Przywołał również postać św. Jana Pawła II, który na zakończenie swojego życia udzielił wszystkim pięknej lekcji odchodzenia z tego świata. Po Mszy św. biskup wraz z delegacją kapłanów udał się do krypt pod katedrą, aby nawiedzić groby spoczywających tam duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Zostań nadzwyczajnym szafarzem Komunii Św.

2025-01-03 20:27

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Robert Burzyński

Do 31 stycznia 2025 trwa nabór kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Robert Burzyński
CZYTAJ DALEJ

„Kłaniajcie się królowie”: Orszak Trzech Króli.

2025-01-03 20:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Orszak Trzech Króli

Witold Iwańczak/Niedziela

Jasna Góra. Bazylika

Jasna Góra. Bazylika

Kłaniajcie się królowie!” pod tym hasłem w uroczystość Objawienia Pańskiego, w poniedziałek 6 stycznia ulicami Częstochowy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza św. o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny, a zakończy złożenie pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowi na Jasnej Górze.

To już zwyczaj, że wierni przechodzą ulicami polskich miast, aby zjednoczyć się, dziękować, że Pan przyszedł na świat i by publicznie wyznać wiarę. - Idziemy do Jezusa, który narodził się w betlejemskim żłóbku, by oddać Mu hołd. Podążamy z królami, aniołami, ludźmi, którzy po prostu chcą przyjść i dać świadectwo wiary - podkreśliła Kamila Suchańska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej organizatorka wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję