Reklama

Modlitwa z róż

Od niedawna mamy pięć tajemnic Różańca więcej. Czy oznacza to, że Koła Różańcowe przejdą reformę i będą zwiększały liczbę członków?

Niedziela warszawska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż modlitwa różańcowa istnieje od 500 lat, kółka różańcowe powstały znacznie później. W 1826 r. za sprawą Pauliny Marii Jaricot z Lyonu zostało utworzone we Francji Stowarzyszenie Żywego Różańca. Starania tej pobożnej kobiety były odpowiedzią na zanik ducha modlitwy, jaki nastąpił pod koniec XVIII w. Paulina Jaricot polecała odmawiać codziennie dziesiątkę Różańca. Aby mógł być odmawiany codziennie w całości, utworzyła piętnastoosobowe wspólnoty. W ten sposób powstał Żywy Różaniec, który bardzo szybko się rozkrzewił i zyskał szczególne względy Stolicy Apostolskiej.
Dzisiaj do rzadkości należą parafie, w których nie ma Kółek Różańcowych. Parafie wiejskie, choć są liczebnie dużo mniejsze, z reguły mają więcej Kółek Różańcowych niż miejskie. Pozytywnym wyjątkiem w miastach są parafie z tytułami maryjnymi. Na Bródnie w kościele Matki Bożej Różańcowej około 300 osób skupionych jest w 19 Kółkach Różańcowych. W parafiach wiejskich w Gliniance jest 10 kół. W Kiczkach jest ich 8, zaś w Chrośli 4. Parafia w Hucie Mińskiej ma 10 kół, w jednej wiosce są po 2, zaś wsie mniejsze tworzą wspólnie jedno kółko.

Najtrudniej zainteresować dzieci i młodzież

Reklama

Kółkami Różańcowymi zainteresowane są głównie kobiety. Mężczyźni stanowią niewielki procent, w parafii św. Patryka na Wildze wśród 50 członków jest ich zaledwie pięciu. W parafii Matki Bożej Różańcowej zebrała się już grupa panów, którzy chcą utworzyć odrębne kółko. W parafii Narodzenia Pańskiego na Witolinie, na 3 Kółka Różańcowe, jedno tworzą panowie. Najtrudniej natomiast modlitwą różańcową zainteresować dzieci i młodzież.
- Od grudnia planujemy stworzyć koło dziecięco-młodzieżowe - mówi ks. prałat Wojciech Zdziebłowski, proboszcz z parafii św. Patryka na Wildze. Dzieci przygotowują już ich matki. Koła będą działać na takiej samej zasadzie, jak tworzone przez dorosłych. Teraz bielanki tworzą Podwórkowe Kółka Różańcowe. W całej Polsce zakładała je Magda Buczek. Dzieci spotykają się codziennie na jedną dziesiątkę Różańca w domu, na podwórku czy w szkole. Kółka te nie wymagają zatem prowadzenia przez ludzi z kościoła parafialnego. Osobą prowadzącą jest inicjatorka Magda Buczek. Ona też przysyła dzieciom legitymacje przynależności do kółka.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu próbuje zainicjować powstanie Podwórkowych Kółek Różańcowych. Będzie to tym łatwiejsze, iż październikowe nabożeństwo różańcowe cieszy się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. W tym miesiącu codziennie na modlitwę do kościoła przychodzi około 350 dzieci. Opiekuje się nimi głównie wikariusz ks. Marek Twarowski wraz z ks. Adamem Kurowskim.
W parafii Narodzenia Pańskiego właśnie powstaje Podwórkowe Kółko Różańcowe. - Zgłosiło się 29 osób i powstało 7 grup - mówi s. Klara. W parafii spotykają się po niedzielnej Mszy św.
Na warszawskim Grochowie przed siedmioma laty istniało w duszpasterstwie "Arka" Studenckie Kółko Różańcowe. - Spotykaliśmy się w każdą środę w akademiku przy ul. Kickiego na zmianie tajemnic. Z duszpasterzem akademickim odmawialiśmy wtedy dziesiątkę Różańca na sposób medytacyjny. Między "zdrowaśkami" odczytywaliśmy wersety Pisma Świętego. Te kółka cieszyły się dużym zainteresowaniem. Grupa spotykała się przez dwa lata - wspomina dawna studentka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieustanna modlitwa

W parafii Narodzenia Pańskiego na Witolinie intencje ustalane są na każdy miesiąc. Programem prowadzenia kół zajmuje się ks. dr Piotr Klimek. W tym roku intencje wiążą się z rozważaniami nad homiliami papieskimi z ostatniej pielgrzymki, w ubiegłym natomiast tematem była teologia parafii. - Piszę dla Kółek Różańcowych konferencje, które drukowane są w gazetce rozprowadzanej przy wymianie tajemnic Różańca - mówi ks. Klimek. W listopadzie intencja brzmiała: "Byśmy w trudach życia wpatrywali się w Miłosierne Oczy Jezusa". Konferencja oparta jest na słowach Ojca Świętego wypowiedzianych w Łagiewnikach. Temat konferencji to Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia i światło łaski.
W parafii Matki Bożej Różańcowej każdego dnia jest inna intencja modlitewna: w poniedziałki za matki oczekujące potomstwa, we wtorki za dzieci nie narodzone i ich rodziców, w środę za młodzież, w czwartki o powołania kapłańskie i w intencjach Papieża, w piątki za chorych i cierpiących, w sobotę za Ojczyznę, a w niedzielę za własne rodziny. W Kiczkach Koła Różańcowe modlą się w intencjach papieskich. W parafii Matki Bożej w Legionowie intencje dla Kółek Różańcowych proponuje proboszcz, stosownie do potrzeb parafialnego kościoła. W listopadzie kółka modliły się za zmarłych.

Czy będzie reforma kółek

Jeśli kółka zdecydują się odmawiać Różaniec z Tajemnicami Światła, to powinny jednocześnie uzupełnić liczbę członkiń. W niektórych parafiach nie będzie to proste.
- W kółkach zmniejsza się i tak liczba osób i panie narzekają, że nie będą miały skąd dobrać kolejnych pięciu osób - mówi ks. kan. Grzegorz Piotrowski, proboszcz parafii w Hucie Mińskiej. Podobnie w Gliniance, starsze osoby z kółek umierają, a młodsi nie chcą przychodzić. - Wciąż brakuje chętnych. Łączenie kółek też nie będzie proste, ponieważ w poszczególnych kółkach zawiązały się już przyjaźnie - mówi ks. Wojciech Lemański, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku. W parafii św. Patryka na Wildze na razie nie planuje się powiększenia Kółek Różańcowych. W parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie już są poszukiwane nowe osoby.
W związku z listem Ojca Świętego Rosarium Virginis Mariae oraz wprowadzeniem Tajemnic Światła, większość parafii podjęła inicjatywy promujące Różaniec.
W parafii w Otwocku Ługach Tajemnice Światła odmawiane są w każdą niedzielę w kościele. Rozważany jest też List Ojca Świętego. W tygodniu zaś odmawiane są tajemnice według starego układu. - Nowe powinny być odmawiane pod czyimś przewodnictwem, aby ludzi przyzwyczaić. Być może wkrótce zostaną wydane rozważania do tych tajemnic - mówi ks. Lemański.
W parafii Nawrócenia św. Pawła Tajemnice Światła odmawiane są w kościele w czwartki przed Mszą św. wieczorną. Poza tym wspólny Różaniec odmawiany jest też we wtorki i w niedziele. Parafia św. Patryka na Wildze, inspirując się Listem Ojca Świętego, tworzy Koła Różańcowe pod patronatem Ojca Pio, oparte na nieustannej modlitwie różańcowej. Tajemnice Światła odmawiane są w czwartki.

Banki modlitwy

Ks. Krzysztof Gołaś, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej: - Jesteśmy młodą parafią, myślę, że z wieloma sprawami mogliśmy sobie poradzić właśnie dzięki modlitwie różańcowej. Tu Różaniec odmawiany jest codziennie.
- Z modlitwą jest tak, że jeden sieje, a drugi zbiera. Ale owoce na pewno są, choćby pielgrzymki Ojca Świętego. Jak obiecaliśmy Papieżowi przed 24 laty, ciągle modlimy się w jego intencjach - dodaje ks. Piotrowski.
- Na Koła Różańcowe zawsze można liczyć. Są zawsze chętne do pomocy w parafii - podkreśla ks. Leszek Bajurski, proboszcz z Kiczek. W parafii Matki Bożej Różańcowej Koło Różańcowe organizuje 4 pielgrzymki w ciągu roku do miejsc świętych. W parafii Matki Bożej Loretańskiej panie z Kółka Różańcowego chodzą do więzienia głosić Dobrą Nowinę.
Jednak głównym zadaniem Kółek Różańcowych jest modlitwa. Są to jakby banki modlitwy, z których bezprocentowo może czerpać cały Kościół.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko Zaprowadzenie chrześcijaństwa

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając Polskę w krąg cywilizacji chrześcijańskiej. Niespełna sześć dekad później jego syn, Bolesław Chrobry, koronował się na króla, kładąc podwaliny pod niezależną monarchię. Te dwa wydarzenia stworzyły fundament polskiej tożsamości – religijnej, społecznej i politycznej. Dla swojej córki Bolesław Chrobry założył pierwszy żeński zakon – benedyktynki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję