Reklama

Lepsze posłuszeństwo od ofiary

Niedziela Ogólnopolska 36/2011, str. 32-33

GRAZIAKO/Niedziela

Podczas Mszy św. w Grzechyni

Podczas Mszy św. w Grzechyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grzechynia. Gdy mówię, dokąd jadę, a raczej do kogo, słyszę komentarze: - Stosowna nazwa do miejsca. Tymczasem Grzechynia to stara wieś położona 5 km od Makowa Podhalańskiego, 10 km od granicy ze Słowacją. Ładna, zadbana, zasobna. Trafiamy właśnie na festyn z okazji otwarcia i poświęcenia boiska. Święcił je ksiądz proboszcz z Makowa. Nie ks. Piotr Natanek, za sprawą którego o Grzechyni stało się głośno w całej Polsce.
- Nawet pomidorów spokojnie nie można podwiązać, bo cięgiem jakieś obce pytają się, którędy do „Pustelni”… - mówi poirytowany staruszek, gdy pytam, którędy iść do „Pustelni Niepokalanej”, bo tak brzmi nazwa miejsca, które uczynił swą twierdzą ks. Piotr Natanek.

Po co mu to było?

Ks. dr hab. Piotr Natanek urodził się w Grzechyni. Tutaj nadal mieszka jego rodzina. Od wielu lat związany był z krakowską Papieską Akademią Teologiczną. Był adiunktem w Katedrze historii Kościoła XIX i XX wieku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego.
Jest autorem kilkunastu książek, rozpraw naukowych i ponad 100 artykułów. Był wikarym i duszpasterzem w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie. Jest jednym z najgorliwszych zwolenników oficjalnego ustanowienia Jezusa Chrystusa Królem Polski. Wrócił do rodzinnej wsi, by założyć ośrodek rekolekcyjny. Kapłan charyzmatyczny, energiczny, świetny kaznodzieja. Miał umiejętność bycia z ludźmi i rzadki dar, że poszliby za nim w ogień. Dziś wielu pyta, dlaczego sprawy wymknęły się spod kontroli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieś milczy, ale wie...

W Grzechyni sporo jest kapliczek między domostwami, a czasem nawet w ogrodach - figurek Matki Bożej i św. Józefa. Świeżo odmalowane, ukwiecone, widać, że mieszkają tu pobożni ludzie. W bok od drogi, na wzgórzu, tkwi niewielki kościółek dojazdowy, bo Grzechynia należy do parafii w Makowie Podhalańskim.
Jest sierpniowa upalna niedziela. Kobiety wychodzą na chwilę z kuchni, bo w domu nie ma czym oddychać. Dzieci hałasują na podwórkach. Mężczyźni oparci o płoty trwają jak zwykle na dyskusjach. O czym? Nie o ks. Natanku. Bo dla nich tematu już nie ma… - Ksiądz, co się własnego biskupa zapiera, to już nie ksiądz - mówią. - A szkoda - dodają zaraz z błyskiem w oku - bo jak kazanie powiedział, to aż w pięty szło. Umiał zająć się ludźmi, życiowe sprawy rozumiał, ale zapędził się… zagalopował za daleko.
To ich rodak, tutejszy, z tej ziemi, z tej krwi, więc powinni stać za nim murem. A nie stoją. Kobiety powiedzą więcej. Rozwścieczyło je zwłaszcza to, że kazał ludziom zdejmować krzyżyki z szyi i kłaść je na tacę, bo zrobi z nich lepsze - takie z Chrystusem Królem.
- Jak u nas 9 sierpnia był odpust, to ks. Natanek konkurencję zrobił i u siebie pasowanie na rycerzy Chrystusa Króla urządził. W takie płaszcze czerwone się poubierali, z białym krzyżem na piersi, a na plecach z wizerunkiem Chrystusa Króla. Ilu ludzi było! Moc! Z tym że sami przyjezdni… - dodają szybko.
- Została przy nim tylko rodzina. U nas lud wierny i kard. Dziwisza mamy w poważaniu. Jak Kardynał go ukarał, to widać miał za co. Jak człowiek skromny jest, to mądrzejszych słucha, a przecież Kardynał mądrzejszy od ks. Natanka...
- Po mojemu, to ktoś się ks. Natankiem posługuje, żeby Kościołowi zaszkodzić. Żeby Kościół ośmieszyć. A ten się dał złapać i gada brednie, że niby Kardynał to mason… Że jak ktoś młody na czarno się ubiera, to już musowo satanista… A ksiądz dobrodziej to niby w jakim kolorze chodzi? Ludzie śmieją się, ale z tego śmiechu nic dobrego nie będzie…
Tak mówią ludzie w Grzechyni.

Reklama

By odnaleźć drogę do Boga

W Grzechyni miał powstać ośrodek, w którym młodzi ludzie modlą się, pracują, odbywają rekolekcje. Budowali go - w tym także ks. Piotr - własnymi rękami, karczując las i wyrywając krzaki. Powstało miejsce dobre i piękne, otoczone wysokimi świerkami. W jego powstawaniu pomoc zaoferowała także norweska fundacja Społecznego Ruchu Zapotrzebowania Wiary. To dzięki niej zaczęła nadawać internetowa telewizja ChristusVincit-TV, w której można dziś zobaczyć i posłuchać kontrowersyjnych kazań ks. Natanka. W tym dotyczących rzekomych objawień Pana Jezusa 33-letniej Agnieszce z Ostrołęki. Ks. Natanek „orędzia” te regularnie odczytuje w trakcie Mszy św.
W pewnej chwili stało się oczywiste, że ks. Natanek głosi myśli niezgodne z nauczaniem Kościoła. Wielokrotnie upominany przez zwierzchników, przyrzekał im posłuszeństwo i natychmiast łamał dane słowo. Kard. Stanisław Dziwisz powołał nawet specjalną komisję teologiczną, która badała przypadek ks. Natanka. W konsekwencji w kościołach archidiecezji krakowskiej odczytano list Kardynała, ostrzegający przed naukami tego kapłana.

Z dala od świata

Na końcu wsi, a właściwie już za nią, stoi coś jakby warowny gród, ledwo widoczny wśród wysokich drzew. Bramy głównej strzeże wielki posąg przedstawiający - jak czytamy - Chrystusa Króla i Boga Króla. Bliżej wejścia wojowie jakby z czasów Grunwaldu czy Cedyni. Wąsaci, w kapciach z łyka. Kamienny mur wieńczą drewniane wieże, nazwane: Wieża Smoleńska, Wieża Podolska, Wieża Pruska, Brama Czterech Narodów. Cokolwiek to znaczy. Nad nimi dominuje największy transparent nawołujący do obrania Chrystusa na Króla Polski. Z lewej - budki sprzedające pamiątki i bar. Po łące na środku dostojnie spaceruje gęś i kilka kur. Przy drugiej bramie wita nas kolejny transparent, a na nim napis: „Daniel, Piotr, Natan, Natanael, Natanek”… - czy to anielski rodowód gospodarza? Niżej, jakby w podziemiach - świątynia.
Ciszę płoszy wysoki głos dzwonu, który uruchamia młody człowiek, waląc w niego ile sił. Kończy się Msza św., którą ks. Natanek celebruje mimo zakazu swojego biskupa. W kazaniu dużo o okultyzmie, opętaniach i masonach. Ksiądz przyznaje jednak uczciwie, że ta Msza św. jest dla wiernych ważna, tylko on, jako kapłan suspendowany, odprawia ją niegodziwie. I w tej jednej chwili wydaje się, że mimo hardości jest to jego wielki osobisty dramat.
Tymczasem rusza procesja. Za baldachimem kroczą wierni wyznawcy. Grupa 50-60 osób, kilka osób w nowiutkich czerwonych płaszczach rycerzy Chrystusa Króla. Uczestnicy procesji zapalają świece, które co rusz gasi wiatr.
- Czy to ten sam wiatr, który przewracał karty Biblii na trumnie Jana Pawła II? - pyta nagle mężczyzna, ale idące obok kobiety sykiem przywołują go do porządku.
Ten sam człowiek - jest przejazdem z Krakowa, znał ks. Natanka jeszcze z krakowskich czasów - przyznaje, że gdyby nie Internet, o ks. Natanku byłoby ciszej, a im ciszej, tym lepiej.
- Ośrodek ks. Natanka ma własną internetową telewizję. Każdy może ściągać kazania księdza i robić z nimi, co chce. A te kazania prowokują do niewybrednych żartów - pół biedy jak z ks. Piotra, ale coraz częściej z wiary i Kościoła. Na YouTube jest mnóstwo takich pastiszy, grubych żartów na tematy religijne... Ksiądz podsyca to zainteresowanie. W jednym kazaniu chwali się, że pewnego dnia miał 10 tys. wejść na swoją stronę internetową. Nieprzypadkowo było to wtedy, gdy publicznie wypowiedział posłuszeństwo swojemu biskupowi. Imponuje mu to? Zastanawiam się tylko, czy robi to świadomie.
Niemłode już małżeństwo, które przyjechało tutaj aż z Dąbrowy Górniczej, to zwolennicy kapłana. Czym ich zafascynował ks. Natanek? - Jest sporo racji w tym, co mówi - odpowiadają już nieco zagniewani. - A konkretnie w czym? - pytam. - Na przykład o księżach? Ale akurat o księżach to on nie mówi za wiele - powątpiewam. - Nieprawda! On ujawnia pochodzenie księży i to, że szkodzą Polsce...
Nic więcej małżonkowie nie powiedzą, bo do tego sprowadza się ich wiedza na temat księdza i fascynacja jego osobą. Może jednak sporo jest racji w tym, że ktoś wykorzystuje kapłana do walki z Kościołem. A może ks. Józef Augustyn SJ w rozmowie z KAI najcelniej puentuje działania ks. Natanka: - Sedno całego problemu tkwi jednak w tym, że sam stawia się ponad władzą kościelną i samowolnie przywłaszcza sobie coś, do czego nie ma prawa. Biblia mówi, że lepsze jest posłuszeństwo od ofiary, a uległość od tłuszczu baranów (por. 1 Sm 15, 22). Osobista gorliwość duszpasterska nie usprawiedliwi przecież buntu przeciw swemu biskupowi...

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

Niedziela Ogólnopolska 26/2007, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

www.fundacjamaximilianum.pl

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję