Reklama

Biskupie Dzieła Charytatywne Roku Jubileuszowego

Niedziela płocka 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minęły już 2 lata od powołania Biskupich Dzieł Charytatywnych Roku Jubileuszowego. Przypomnijmy: biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus w trosce o ludzi chorych, cierpiących, przykutych na stałe do łóżka powołał poprzez Caritas diecezjalną hospicja domowe (opieka nad ludźmi nieuleczalnie chorymi) w Płocku i Przasnyszu, Zespoły Długoterminowej Opieki Domowej (opieka nad ludźmi przewlekle chorymi) w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku, Płocku, Przasnyszu, Pułtusku i Żurominie; gabinety rehabilitacji w Mławie i Żurominie oraz hospicjum stacjonarne w Pułtusku i Płocku.
Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski prosił nas, abyśmy mieli "wyobraźnię miłosierdzia". Praca Caritas to odpowiedź na słowa Papieża, który niestrudzenie pochyla się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. Oczywiście liczby nie powiedzą wszystkiego, ale mogą dać wyobrażenie ogromu pracy, jaką wykonali nasi pracownicy. W opiece paliatywnej w 2000 r. poprzez naszych lekarzy, pielęgniarki, psychologów, pedagogów, rehabilitantów, pracowników socjalnych, kapelanów pomogliśmy na terenie naszej diecezji 528 osobom nieuleczalnie chorym. Pielęgniarki odwiedziły ich 26 837 razy, lekarze - 6 117, psycholodzy - 3 678, rehabilitanci - 3 678, pracownicy socjalni - 2 105, księża - 519. W tym okresie zmarło 307 pacjentów, a pracownicy hospicjów 1 289 razy odwiedzili osieroconych. W roku 2001 pod opieką naszych placówek było 572 nieuleczalnie chorych. Wizyt pielęgniarskich było 25 065, lekarskich - 7 152, psychologów - 3 653, rehabilitantów - 3 813, pracowników socjalnych - 2 663, księży kapelanów - 744. Zmarło 293 pacjentów, a wizyt u osieroconych było 1 003.
Zespoły Domowej Opieki Długoterminowej (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci) opiekowali się w 2001 r.79 osobami przewlekle chorymi (byli to pacjenci po wylewach, sparaliżowani, przykuci do łóżka). Pielęgniarki odwiedziły tych chorych 31 558 razy, lekarze - 7 009, psycholodzy - 2 286, rehabilitanci - 6 835, pracownicy socjalni - 1 137. Zmarło 54 pacjentów.
Opieka nad chorym w domu to najprościej mówiąc, przeniesienie szpitala do domu chorego. To nie chory opuszcza swoją rodzinę, dom, pokój, ale dobry personel medyczny zapewnia mu na wysokim poziomie opiekę w domu. Jeżeli trzeba, zawozi się choremu specjalistyczne łóżko, materac przeciwodleżynowy, wózek inwalidzki, chodzik, balkonik, kule, laskę, koncentrator tlenu, pompę infuzyjną czy ssak - urządzenia, które pomogą choremu w polepszeniu standardu i jakości życia.
W myśl hasła Światowej Organizacji Zdrowia na 2002 r.
"Światowy ruch dla zdrowia" prowadzone są także działania rehabilitacyjne podnoszące aktywność fizyczną, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju oraz zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego ludzi w każdym wieku. Dzięki niej zmniejszamy występowanie zaburzeń psychosomatycznych, otyłości, chorób układu ruchu i krążenia.
Co roku zatem, w okresie wakacyjnym, w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Popowie prowadzone są turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży. Pod opieką wykwalifikowanej kadry rehabilitantów i fizjoterapeutów prowadzone są ćwiczenia, podczas których realizowane są różne formy ruchu. Pomaga się również niepełnosprawnym w powrocie do normalnego życia w społeczeństwie. Takie turnusy są źródłem sukcesów i radości. Rodzaj i intensywność obciążeń wysiłkowych dostosowany jest do możliwości fizjologicznych uczestników.
Z gabinetów rehabilitacji w Mławie i Żurominie dziennie korzysta ok. 200 osób. W ciągu tylko jednego roku w tych dwóch gabinetach usprawniano ponad 55 000 osób, wykonując 440 000 zabiegów.
Od tego roku Caritas prowadzi w Płocku Hospicjum Stacjonarne liczące 7 łóżek. Jest to komfortowa placówka dla osób nieuleczalnie chorych. Hospicjum stacjonarne działa także w Pułtusku. W 2000 r. (placówka rozpoczęła pracę w sierpniu) przebywało 84 chorych (średni czas pobytu 16 dni), a w 2001 r. 232 chorych (średni czas pobytu 12 dni). Dzięki umowom z Kasą Chorych wszystkie świadczenia wykonywane przez nasze placówki są bezpłatne.
W naszym społeczeństwie "rak" to słowo wciąż budzące powszechną grozę. Wynika to najczęściej z niewiedzy i bezradności ludzkiej. Człowiek cierpiący, dotknięty chorobą nowotworową postrzegany jest jako zagrożenie, a przecież może on stać się prawdziwym darem dla otoczenia. "Pacjent chory na raka to nie tylko osoba, która ma chore ciało, to przede wszystkim człowiek poruszony wewnętrznie, którego umysł nadal funkcjonuje, człowiek, który ma jakąś pozycję, uzdolnienia, zainteresowania, instynkty, nadzieje, marzenia, to wszystko jest zależne od jego stanu zdrowia" - pisze Robert Tiffany.
Dlatego opieka hospicyjna jest tak istotna. Przynosi choremu radość, czasami nawet poczucie szczęścia. Pozwala inaczej spojrzeć na wartość życia, cieszyć się każdą chwilą, zaś pracującym w Hospicjum ludziom niesie poczucie własnej wartości i dobrze spełnionego obowiązku.
Swoje rozmyślania o Biskupich Dziełach Charytatywnych na rzecz ludzi cierpiących i umierających pragnę zakończyć fragmentem pamiętnika Aino Gundersena, chorego na raka. "Sukces nie jest tym samym, co zwycięstwo. Prawdziwe zwycięstwo polega na nastawieniu do różnych wydarzeń w życiu. Miarą wartości człowieka nie jest to, co studiował i do jakich szkół uczęszczał, ale kim jest w swoim najgłębszym jestestwie: to, czym żyjemy dla siebie samych, czy też kochamy innych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję