Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 31/2011, str. 7

Artur Stelmasiak

Andrzej Zalewski (1924-2011)

Andrzej Zalewski (1924-2011)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Andrzej Zalewski nie żyje

Radiowiec od pogody, ekologii i niezapominajki

W Warszawie zmarł 21 lipca Andrzej Zalewski. To legenda Polskiego Radia, dziennikarz znany m.in. z poświęconej przyrodzie i pogodzie audycji „Ekoradio”.
Andrzej Zalewski urodził się 14 kwietnia 1924 r. w Warszawie. Jak czytamy na stronie www.polskieradio.pl, w czasie II wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP, a potem żołnierz AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Od lat 50. XX wieku tworzył programy radiowe i telewizyjne o tematyce rolniczej, ekologicznej i meteorologicznej.
Był inicjatorem w 1955 r. „wczasów pod gruszą” na antenie Polskiego Radia. Już wtedy w ten program włączyło się pierwszych 600 gospodarstw. W 1964 r. został stypendystą Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych oraz Rządu Austriackiego, a w 1978 r. - Departamentu Stanu USA. Gdy wrócił do kraju, został odsunięty od pracy w telewizji. W 1985 r. przeszedł na emeryturę.
„Ekoradio”, które prowadził od 1990 r., było emitowane w Programie I Polskiego Radia, m.in. na antenie „Lata z Radiem”, „Sygnałów Dnia” oraz „Czterech Pór Roku”. Andrzej Zalewski był inicjatorem w 1992 r. Święta Polskiej Niezapominajki, obchodzonego 15 maja, które ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca.
Red. Andrzej Zalewski był znany czytelnikom „Niedzieli”, która na swoich łamach prezentowała jego sylwetkę oraz drukowała teksty na temat Święta Polskiej Niezapominajki. Jego głos, mistrzostwo słowa i serdeczny kontakt ze słuchaczami pozostaną niezapomniane. Za tydzień w „Niedzieli” wydrukujemy artykuł wspomnieniowy o śp. red. Andrzeju Zalewskim.

(Red.)

Seminarium w Sejmie

Polska potrzebuje polityki rodzinnej

Aby przezwyciężyć kryzys demograficzny, Polska musi wreszcie stworzyć nowoczesną politykę rodzinną. Dzieci to nie tylko teraźniejszy koszt, ale także zysk dla przyszłych pokoleń - argumentowali uczestnicy seminarium „Nowoczesna polityka dla rodziny”, które odbyło się 19 lipca w Domu Poselskim na terenie Sejmu RP.
Podczas seminarium przedstawiono ekspertyzę Instytutu Jagiellońskiego na temat kryzysu demograficznego w Polsce i strategii jego uniknięcia w przyszłości. Omówił ją prof. Wojciech Roszkowski, były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z prognozą ONZ, w Polsce wielkość populacji będzie rosła do 2020 r. - wyniesie wtedy 38,4 mln, a następnie zacznie spadać, by do 2050 r. osiągnąć 34,9 mln. Pesymistyczne prognozy wskazują, że jeśli niska stopa rozrodczości się utrzyma, do 2100 r. liczba Polaków może spaść nawet do 16,7 mln.
Jak wynika z raportu, spadek populacji przyniesie radykalne zmiany sytuacji gospodarczej, włącznie z możliwym znacznym zubożeniem polskiego społeczeństwa. Stanie się tak dlatego, że starzejąca się struktura wiekowa społeczeństwa wpłynie negatywnie na potencjał gospodarczy państwa.
W 2010 r. 63 proc. populacji Polski stanowiły osoby między 20. a 64. rokiem życia, czyli czynne zawodowo i pracujące na utrzymanie całego społeczeństwa. Według prognoz, w 2050 r. osób tych może być już tylko 49 proc.

Akcja Krucjaty Młodych

Nie wstydzę się Jezusa!

Agnieszka Radwańska zachęca do odważanego wyznawania wiary chrześcijańskiej i na specjalnym filmie układa z piłek tenisowych napis „Jezus”. W ten sposób słynna polska tenisistka włączyła się w breloczkową akcję Krucjaty Młodych pod hasłem „Nie wstydzę się Jezusa!”. Kampania, która ruszyła kilka miesięcy temu, zachęca wszystkich do noszenia breloków z krzyżem oraz odważnego przyznawania się do swojej wiary. Główną inspiracją do przedsięwzięcia były wydarzenia we Wrocławiu, gdzie kilku uczniów zażądało zdjęcia ze ścian krzyży w jednym z miejscowych liceów. Spontanicznie zainicjowana wtedy akcja rozdawania breloczków z napisem: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”, przerodziła się w ogólnopolską kampanię. Aby się w nią włączyć, trzeba zalogować się na stronie: www.mt1033.pl i zamówić darmowy breloczek. Z jednej strony breloczka, który ma też zobowiązywać do wypełniania duchowych uczynków miłosierdzia, widnieje krzyż i napis: „Nie wstydzę się Jezusa”, z drugiej natomiast - cytat z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 10, 33).
Do akcji włączyło się już kilkaset tysięcy osób, w tym wiele znanych osobistości życia publicznego.

Krótko

Trybunał Konstytucyjny zdecydował o zgodności kodeksu wyborczego z ustawą zasadniczą. Najważniejsze rozstrzygnięcia: Wybory parlamentarne będą jednodniowe. Partie będą miały prawo do wykorzystywania billboardów, spotów telewizyjnych. Wybory do Senatu odbędą się w okręgach jednomandatowych. Przegłosowany przez PO, PSL i SLD Kodeks wyborczy okazał się bublem prawnym.

Sąd uznał, że poeta Jarosław Marek Rymkiewicz naruszył dobra osobiste Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, sformułowaniem, że redaktorzy „GW” pragną, by Polacy przestali być Polakami. „Wolność słowa będzie teraz w Polsce ograniczana. Ale wy, moi drodzy, nie zważajcie na to, mówcie dalej, co chcecie. Pamiętajcie, że jesteście wolnymi Polakami” - czytamy w wydanym zaraz po zakończeniu rozprawy oświadczeniu Rymkiewicza.

NSZZ „Solidarność” złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy zakładającej wzrost płacy minimalnej. Projekt podpisało 300 tys. osób.

W Polsce produkcja przemysłowa niespodziewanie wyhamowała. O ile w maju wzrost wynosił 7,7 proc., to w czerwcu tylko 2 proc. Analitycy, szukając przyczyn, wskazują na spadek popytu wewnętrznego na dobra trwałe, jak samochody i komputery.

Skarb Państwa jeszcze przed wyborami chce sprzedać akcje PKO BP warte 7,5 miliarda złotych. Rusza więc wielka prywatyzacja.

Aleksandra Jakubowska, była wiceminister w rządzie Leszka Millera, została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd uznał ją winną nieprawidłowości, jakie miały miejsce podczas przygotowania tzw. ustawy medialnej.

Inwestorzy z Luksemburga wydadzą 400 mln euro na budowę gigantycznego parku rozrywki w Grodzisku Mazowieckim. Wiosną przyszłego roku ruszy budowa największego w Europie Środkowej parku rozrywki. Adventure World Warsaw na 240 ha pomieści park tematyczny, dwa hotele, park wodny i część rozrywkową z kinami, restauracjami oraz klubami. Jego otwarcie jest planowane wiosną 2014 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję