„Dzielenie się – pomnażanie dobra i radości” to nazwa warsztatów pokazujących różne możliwości rozwoju aktywności fizycznej oraz rozwijania zainteresowań i pasji (także tych z lat młodości!). Takie spotkania odbyły się w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie (7 września), w parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (12 września) oraz w Żukowicach, gdzie część mieszkańców Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych przynależy do klubu seniora.
Co może pomóc seniorom w dbaniu o kondycję fizyczną? Spacery, chodzenie z kijkami do nordic walkingu, ćwiczenia i gimnastyka. czasami wystarczą proste rzeczy – jak ściskanie piłeczek do masażu czy ugniatanie gazety – żeby poprawić stan mięśni rąk. Fizyczną aktywnością, która dodatkowo może sprawić dużo przyjemności, jest… taniec. Ma on pozytywny wpływ na poprawę koordynacji ruchowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warto też ćwiczyć swój umysł. Pamięć i koncentrację można poprawić rozwiązując krzyżówki i rebusy, układając puzzle, grając w szachy, warcaby i inne gry planszowe.
W drugiej części warsztatów przedstawione zostały terapie twórcze. Muzykoterapia pomaga rozładować napięcia i tłumione emocje, działa ponadto relaksacyjnie. Inną formą terapii może być tworzenie poezji.
Reklama
W klubach seniora przy zielonogórskich parafiach Matki Bożej Częstochowskiej oraz Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się warsztaty o ziołach. Seniorki dowiedziały się, jak pielęgnować zioła i jak korzystać ze świeżych, a także jak znajdować zioła i jak je suszyć. Uczestniczki zajęć przygotowały również sól ziołową.
Natomiast w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze oraz w Żukowicach przeprowadzone zostały warsztaty o zdrowym odżywaniu. Seniorzy dowiedzieli się, jakie są zasady zdrowego żywienia adekwatnie do wieku i stanu zdrowia. W ramach zajęć przygotowali pyszną kolorową sałatkę.
Więcej o działaniach w ramach projektu „Dzielimy się dobrem. Seniorzy aktywni społecznie” możecie przeczytać na stronie Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: caritaszg.pl. Projekt dofinansowany został ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.