Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Po trzymiesięcznej przerwie wakacyjnej Seminarium znów zaczęło żyć właściwym sobie rytmem. 17 alumnów, których wstąpiło do Seminarium, wzięło udział w sesji propedeutycznej, prowadzonej przez ojców duchownych w Domu Rekolekcyjnym w Bydgoszczy na Piaskach. Po przyjeździe do Seminarium udali się oni na Uniwersytet Adama Mickiewicza, aby tam przeżyć inaugurację nowego roku akademickiego.

Kleryk Marek Salwa

W dniach 13-17 października Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie przeżywało rekolekcje jesienne. Prowadził je ks. Robert Pisula, ojciec duchowny kaliskiego Seminarium. Zaraz po zakończeniu rekolekcji alumni wzięli udział w cyklu wykładów, które odbywały się w ramach V Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, zorganizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Collegium Europaeum Gnesnense, Komitet Badań Naukowych i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - Kraków. Wykład inauguracyjny wygłosił abp Henryk Muszyński. W tym dniu można było obejrzeć wystawę wyników badań archeologicznych na terenie budowy Collegium Europaeum Gnesnense w latach 2001-02.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kleryk Marek Salwa

Reklama

Prymasowski Instytut Teologiczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego obchodził dwudziestolecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie bp Bogdan Wojtuś przewodniczył Mszy św. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał trudne początki Instytutu. Po Eucharystii goście przeszli do auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, w którym odbyło się sympozjum, prowadzone przez studentów V roku: Katarzynę Kaźmierczak i Roberta Krügera. Przybyli na nie bp Bogdan Wojtuś, księża profesorowie, a także absolwenci i studenci Instytutu. Zebranych powitał dyrektor - ks. Grzegorz Iwiński. Jubileusz Instytutu uczczono także wydaniem książki Obecność Prymasowskiego Instytutu Teologicznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie. Jej redaktorami są: ks. Grzegorz Iwiński, Agnieszka i Krzysztof Kempińscy oraz Krystian Cieśliński. Pomocą w jej opracowaniu służył ks. Jerzy Stefański.

Krystian Cieśliński

Bydgoszcz

Reklama

Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy zorganizował konkurs plastyczny po-święcony konkatedrze. Honorowy patronat nad nim objęli: abp Henryk Muszyński i prezydent Miasta Roman Jasiakiewicz. Zamiarem pomysłodawców było zainteresowanie dzieci i młodzieży tym wyjątkowym obiektem sakralnym - jego historią i obchodami rocznicowymi. Konkurs miał charakter otwarty i został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych - dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz w kategorii obejmującej młodzież niepełnosprawną. Napłynęło ponad 570 prac - głównie rysunków, grafik i obrazów. Po wnikliwym rozpatrzeniu walorów artystycznych każdej pracy jurorzy pod przewodnictwem Leszka Goldyszewicza, bydgoskiego plastyka, wybrali 77 rysunków, które przyozdobiły ściany Kawiarni Artystycznej "Węgliszek". Konkurs rozstrzygnięto 19 października. Znaną z inicjatyw kulturalnych bydgoską kawiarnię wypełnili mali twórcy, ich rodzice i zaproszeni goście. Przyznano 15 nagród we wszystkich kategoriach. Pokłosiem tego konkursu była niezwykle interesująca wystawa, prezentowana w "Węgliszku" - a potem przeniesiona do ratusza. Pod urokiem wyróżnionych prac był także proboszcz parafii pw. Świętych Marcina i Mikołaja - ks. Zbigniew Maruszewski: "Sądzę, że myśl zorganizowania takiego konkursu była bardzo trafna - dzięki temu został uchwycony ważny moment historyczny - jubileusz naszej fary. Wszystkie prace zasługują na pochwałę. Zaproponowałem nawet, byśmy je zebrali i wydali w formie albumu". Być może książka z reprodukcjami najlepszych obrazów i złoty medal 500-lecia fary zostaną wysłane do Watykanu i podarowane Ojcu Świętemu.

Marcin Jarzembowski

Reklama

Z inicjatywy Koła Towarzystwa św. Wojciecha, działającego przy parafii pw. bł. Michała Kozala BM i Towarzyszy Diecezjalnych w Męczeństwie w Bydgoszczy, odbyło się 20 października br. spotkanie Towarzystwa św. Wojciecha regionu bydgoskiego. Wzięło w nim udział czterdziestu członków. Uroczystość została przygotowana przez braci parafii miejscowej. Centralnym punktem programu była Eucharystia z nieszporami i agapa. Po uroczystym wejściu liturgicznym do świątyni br. Antoni Słupikowski - prezes miejscowego koła przedstawił rys historyczny tworzącej się parafii oraz powstania przy niej wspólnoty Towarzystwa św. Wojciecha. W czasie uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez ks. Andrzeja Kłosińskiego, odmówiono Nieszpory. W homilii Celebrans uwypuklił przesłanie duchowe św. Wojciecha. "Aktualność owego przesłania zobowiązuje dzisiaj nie tylko Braci Świętowojciechowych, ale także każdego chrześcijanina. Europa potrzebuje trwałych fundamentów, na których opierając się, mogłaby się jednoczyć. Są nimi wartości chrześcijańskie - mówił Kaznodzieja. - W szczególny sposób Bracia Towarzystwa św. Wojciecha powinni być otwarci na niesienie tego przesłania, bez względu na granice polityczne, gospodarcze, ekonomiczne". Na koniec części modlitewnej odśpiewano hymn Towarzystwa św. Wojciecha. Po Mszy św. spotkano się na wspólnej agapie. Bracia dzielili się radościami oraz doświadczeniami na temat pracy kół w regionie bydgoskim.

Antoni Słupikowski

W dzień 24. rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego została odprawiona uroczysta Msza św. sprawowana w jego intencji. Po Eucharystii został odmówiony Różaniec. Następnie w kościele dolnym odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez katechetów i uczniów Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Cichej 59. Zakończenie uroczystości ku czci Jana Pawła II stanowiło rozdanie nagród dla laureatów konkursu "Będziecie moimi świadkami...". Konkurs skierowany był do dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz młodzieży licealnej z całej Bydgoszczy. Poszczególnym kategoriom wiekowym przypisane zostały konkretne konkurencje. Najmłodsi wykonywali prace plastyczne, nieco starsi tworzyli oryginalne życzenia dla Ojca Świętego. Był też konkurs literacki, wiedzy i historyczno-literacki. Największym powodzeniem cieszył się konkurs recytatorski, w którym brały udział dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Trzeba przyznać, że uczestnicy, szczególnie ci najmłodsi, występowali z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem. Organizatorzy obiecali, że wszystkie nadesłane na konkurs prace wraz z nazwiskami autorów zostaną przesłane Papieżowi Janowi Pawłowi II, jako odpowiedź na słowa "Będziecie moimi świadkami".

Igor Zduński

Piaski

Reklama

We wrześniu w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Piaskach odbyła się uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej. Kilkuletnie starania mieszkańców wsi Bachorce o jej powrót zakończyły się pomyślnie. Nowa figura stanęła w centrum wsi, na miejscu poprzedniej, którą zburzyli hitlerowcy w czasie okupacji. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. Zygmunt Małkowski. Po głównych uroczystościach odbył się koncert pieśni i poezji o tematyce maryjnej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej i zespołu muzycznego z Gimnazjum w Bachorcach.

Małgorzata Lewandowska

Wągrowiec

Z inicjatywy Stowarzyszenia Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy wągrowieckiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła odbyła się autokarowa pielgrzymka do Górki Klasztornej. Przewodniczył jej ks. Adam Krokowski i animatorka Grażyna Piechowiak. Pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym oraz we Mszy św., a także zwiedzili miejscowy klasztor.

Jan Maćkowiak

Podczas kolejnego spotkania Towarzystwa św. Wojciecha przy wągrowieckiej farze odbyła się uroczystość przyjęcia Braci Świętowojciechowych. Po modlitwie i referacie Michał Nogalski, Dionizy Klupczyński i Kazimierz Woźniak otrzymali legitymacje i odznaki organizacyjne.

Jan Maćkowiak

Niemczyn

13 października br. w Niemczynie odbyło się spotkanie doradców Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego, które rozpoczęto nabożeństwem w miejscowym kościele. Po otwarciu przez ks. Andrzeja Stefańskiego odczyt nt. Małżeństwo i rodzina na podstawie dokumentów III Powojennego Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej wygłosił Jan Maćkowiak. W dalszej części spotkania dyskutowano o szczególnej roli doradców w życiu parafialnym, działalności stowarzyszeń skupiających małżeństwa i rodziny, a także o istniejących prawach i możliwościach zawartych w dokumentach synodalnych.

Jan Maćkowiak

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Według danych z 2024 r. Raport Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC), w 2023 r. w 35 krajach europejskich odnotowano 2 444 przestępstwa z nienawiści wymierzone w chrześcijan. Prawie połowa tych ataków miała miejsce we Francji, a liczba przestępstw przeciwko chrześcijanom znacznie wzrosła również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ataki wahały się od nękania i gróźb po przemoc fizyczną.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję