Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Moją myśl i słowo pozdrowienia kieruję do wszystkich Polaków. Ewangelia dzisiejszej Mszy św. wspomina Kazanie Jezusa na Górze. Osiem Błogosławieństw, to fundament moralności nowego człowieka, program życia uczniów i wyznawców Chrystusa; to nowy wymiar relacji i wzajemnych odniesień. Zachęcając do realizacji tego programu, skierowanego do każdego z nas, z serca wszystkim błogosławię.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 30 stycznia 2011 r.
„Niektóre osoby mówią mi, że katechizm nie zainteresuje dzisiejszej młodzieży; nie wierzę tym stwierdzeniom i pewien jestem, że mam rację. Młodzież nie jest tak powierzchowna, jak się jej zarzuca; młodzi ludzie chcą wiedzieć, na czym naprawdę polega życie. Powieść kryminalna wciąga, ponieważ obchodzi nas los innych ludzi, który mógłby przecież być naszym losem; ta książka jest wciągająca, ponieważ mówi nam o naszym przeznaczeniu i dlatego dotyczy z bliska każdego z nas”.
Ze wstępu do „Youcat”, wersji KKK dla młodzieży, 3 lutego 2011 r.
Do zakonników
Niech Kościół buduje się waszą świętością
Do nieustannego poszukiwania woli Bożej, słuchania i poznawania Słowa Bożego, świadczenia o prymacie Boga i umiłowania Bożego piękna zachęcił Benedykt XVI osoby konsekrowane. 2 lutego Papież przewodniczył w Bazylice Watykańskiej Nieszporom święta Ofiarowania Pańskiego. W homilii zwrócił uwagę, że ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej wyraża posłuszeństwo Syna Bożego wobec Prawa, a jednocześnie rozpoczyna czas zbawienia. Podkreślił, że w zgiełku świątynnym obecność Mesjasza i Zbawiciela dostrzega jedynie dwoje starców: Symeon i Anna. Jest to dla nich wypełnienie długiego oczekiwania czuwania.
W scenie Ofiarowania Pańskiego, Ojciec Święty wskazał także na wymowny obraz całkowitego ofiarowania swego życia przez tych, którzy są powołani, by przez rady ewangeliczne w Kościele i świecie odtwarzać „charakterystyczne przymioty Jezusa: dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo” (adhortacja „Vita consecrata”, 1).
Zachęcił osoby konsekrowane do nieustannego słuchania Słowa Bożego, z którego wypływa wszelka życiowa mądrość. Wezwał do rozważania go przez „lectio divina”, gdyż życie konsekrowane rodzi się ze słuchania Słowa Bożego i przyjmuje Ewangelię jako swą normę życia.
Benedykt XVI podkreślił, że chrześcijanie żyją dziś w warunkach radykalnego pluralizmu, coraz większego spychania religii na margines życia publicznego i relatywizmu, który dotyka wartości podstawowych. „Wymaga to, aby nasze chrześcijańskie świadectwo było jasne i konsekwentne, a nasz wysiłek edukacyjny coraz bardziej staranny i wielkoduszny” - powiedział Papież.
Youcat
Katechizm dla młodzieży
W kwietniu br. ma zostać opublikowany w co najmniej 13 językach katechizm przygotowany specjalnie dla młodzieży - Youcat. Okazją ku temu są Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu br. w Madrycie. Przedmowę do tego szczególnego katechizmu napisał Benedykt XVI. Przygotowany w formie pytań i odpowiedzi Youcat oparty jest na „Katechizmie Kościoła Katolickiego” oraz jego Kompendium. Powstał on pod patronatem kard. Christopha Schönborna, metropolity Wiednia, który był sekretarzem redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego. W skład zespołu weszli księża i teolodzy z krajów niemieckojęzycznych. Pytania redagowała młodzież, młodzi ludzie sprawdzili też, czy język tekstu jest zrozumiały dla ich rówieśników, oni też dobrali ilustracje. Począwszy od ŚDM w Madrycie publikacja ma być oficjalnym katechizmem dla młodzieży w Kościele katolickim i ma stanowić nową bazę dla pracy z młodzieżą katolicką.
Na blogach piszą
Dopuszczanie na internetowych forach nieprawdziwych informacji i pozostawianie ich tam jest współudziałem w sianiu nieprawdy. Tłumaczenie tego wolą dyskusji, dialogu, nawracania - jest zawracaniem głowy. Uczciwa dyskusja powinna owocować odkrywaniem prawdy i usuwaniem ze społecznego obiegu nieprawdy.
Niestety, nawet niektóre fora przedstawiające się jako chrześcijańskie, dopuszczają do wielokrotnego powtarzania tych samych fałszywych informacji w tzw. dyskusjach.
Mocniejszy
Oczekujemy więc, że - zgodnie z inicjatywą czterech państw Unii, które wystąpiły z deklaracją o potrzebie ochrony przez Unię Europejską praw i bezpieczeństwa zagrożonych wspólnot chrześcijańskich w świecie - minister spraw zagranicznych RP podejmie działania na rzecz przyjęcia przez Radę wiążących postanowień w tej sprawie: zobowiązania wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych do stałych reakcji dyplomatycznych w sytuacjach, które tego wymagają i stałego monitorowania bezpieczeństwa zagrożonych wspólnot. Zagraniczni partnerzy Unii Europejskiej muszą wiedzieć, że poszanowanie praw chrześcijan stanowi dla Europy zasadnicze kryterium oceny przestrzegania praw człowieka w państwach, z którymi współpracujemy.
Marek Jurek
Pomóż w rozwoju naszego portalu