Reklama

Kościół

Franciszek przewodniczył Mszy św. na zakończenie 37. ŚDM w Lizbonie

„Idźcie i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was” – powiedział papież 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, w Lizbonie podczas Mszy św. Posłania wieńczącej 37. Światowe Dni Młodzieży. Wzięło w niej udział ok. 1,5 mln osób.

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

PAP/EPA/INACIO ROSA / POOL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii, starając się odpowiedzieć na pytanie, co młodzi zabierają ze sobą do domu po spotkaniu w stolicy Portugalii, Ojciec Święty wskazał na potrzebę światła, którym jest sam Pan Jezus. Zaznaczył, że Kościół i świat oczekują od młodych, aby byli „młodymi jaśniejącymi, którzy wszędzie niosą światło Ewangelii i zapalają promienie nadziei w mrokach naszych czasów”. Dzieje się tak, kiedy przyjmujemy Jezusa i uczymy się miłować tak, jak On. „Wy, młodzi, możecie tak kochać i przełamywać pewne mury, pewne uprzedzenia, wnosząc w świat światło miłości, która zbawia. Obyście zawsze jaśnieli tą miłością, jaśnieli Jezusem, «światłością świata» (J 8, 12) – zachęcił Franciszek.

Następnie papież zachęcił młodych do słuchania Jezusa, rozmowy z Nim, czytania Jego Słowa i wprowadzania je w czyn. „Wsłuchiwanie się w Pana, pozostawanie otwartymi na Jego niespodzianki, czyni z nas ludzi, którzy są również zdolni do słuchania siebie nawzajem, do słuchania rzeczywistości, która nas otacza, innych kultur, cierpiącego głosu ubogich i najsłabszych, krzyku zranionej i wykorzystywanej Ziemi” – wskazał Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zaznaczył, że jeśli pielęgnujemy światło Jezusa i Jego słowa, możemy iść przez życie każdego dnia z sercem wolnym od lęku. Podkreślił, że młodym żywiącym wielkie aspiracje Jezus mówi: „Nie lękajcie się!”. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed 23 laty w Rzymie, zachęcającego młodych, by nie lękali się zawierzenia swego życia Jezusowi.

„Patrzy teraz na was sam Jezus, Ten, Który was zna i odczytuje wasze wnętrze: patrzy w wasze serca, uśmiecha się do was i powtarza wam, że miłuje was zawsze i bezgranicznie. Zawsze i bezgranicznie. Idźcie więc i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was. Z Nim życie zawsze się odradza” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.

Reklama

Modlitwę Wiernych odmówiono w siedmiu językach. Po portugalsku proszono „za Kościół, święty lud Boży, aby za przykładem Maryi, pierwszej uczennicy i misjonarki Ewangelii, był dla ludzkości świadectwem wiary jaśniejącej i przejrzystej oraz płodnym nasieniem jedności i nadziei”. W drugim wezwaniu – po chińsku – modlono się „za papieża Franciszka i za wszystkie sługi Ewangelii, aby spotykając przeobrażające piękno przemienionego Pana Jezusa, mogli odważnie dzielić się darem Jego miłości z tymi, którzy Go nie znają”.

Trzecie wezwanie – po polsku – stanowiła modlitwa „za rządzących naszymi państwami, aby, pozwalając przemienić się przez Jezusa Chrystusa, przyczyniali się swoim życiem do budowania bratniej społeczności, w której panują sprawiedliwość, prawda i pokój”.

Czwarte wezwanie wypowiedziano po angielsku „za chorych, bezrobotnych, zmarginalizowanych lub przeżywających trudności, aby Duch Święty ich pocieszył i przemienił ich serca, aby pomógł im wzrastać w wierze, nadziei i miłości oraz aby znaleźli pocieszenie w miłującej trosce swych braci i sióstr”. Po arabsku modlono się „za narody umęczone przemocą i wojnami, aby świat przyjął pokój Boży i kroczył zawsze drogą dialogu i przebaczenia, a nie konfliktu i nienawiści”.

Po niemiecku wypowiedziano prośbę „za młodych uczestników Światowego Dnia Młodzieży, aby wsłuchani w Ewangelię i pociągnięci pięknem Pana Jezusa, oddawali się budowaniu własnej przyszłości, niosąc nadzieję i radość Kościołowi i światu” i po włosku zabrzmiała modlitwa „za nas zebranych na sprawowaniu [tej] Eucharystii, abyśmy – ufając odważnie Słowu Bożemu i umocnieni Chlebem Życia – stawali się zaczynem światła i nadziei pośród braci”.

Reklama

W podziękowaniu skierowanym do papieża Franciszka na początku Mszy św. patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente podkreślił, że kończące się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie "zostaną zapamiętane jako decydujący moment dla pokolenia, które będzie budować piękniejszy i bardziej braterski świat". Przypomniał, że Ojciec Święty od początku pragnął, aby to spotkanie było "okazją do spotkania i zachętą do solidarności i budowania świata, będącego w stanie lepiej odpowiedzieć na słuszne dążenia wszystkich, których pandemia ograniczyła i oddaliła od siebie nawzajem i siebie samych". Patriarcha Lizbony, który był głównym odpowiedzialnym za organizację ŚDM, podziękował papieżowi Franciszkowi za jego nieustającą życzliwość i zachęty podczas, niepozbawionych trudów przygotowań i zapewnił, że Lizbona nigdy nie przestanie być mu wdzięczna i nie przestanie modlić się w jego intencji. "Wszyscy chłonęliśmy twoje słowa zachęty, tak sugestywne i inspirujące. A podczas tej Mszy św. wszyscy łączymy się z tobą, dziękując Bogu za ŚDM Lizbona 2023" - zapewnił.

Na zakończenie Mszy św. kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, w krótkich słowach, skierowanych do Ojca Świętego, wyraził wdzięczność za hojność, z jaką tysiące młodych ludzi odpowiedziały na papieskie wezwanie by na wzór Maryi powstać do nowego życia. „Tak! Młodzi ludzie powstali. Zaczęli szukać drogi, prowadzącej do Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka. Wspólnie z Następcą Piotra świętowali wiarę i dali świadectwo miłości Chrystusa, która tętni w ich sercach – mówił. – Jesteśmy wdzięczni, ponieważ młodzi ludzie stali się pielgrzymami pokoju w czasie gdy tak wiele, zbyt wiele wojen toczy się wciąż w wielu częściach świata.

Prefekt Dykasterii koordynującej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wyraził też wdzięczność dla tych wszystkich, którzy, nie zraziwszy się pandemią, kontynuowali przygotowania do tego spotkania. „Fundamentem było dla nas wszystkich potężne wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej, która z matczynym sercem czekała na tej ziemi na tak wiele swoich dzieci” – mówił.

Reklama

Przekazując Ojcu Świętemu wyrazy bliskości także ze strony tych, którzy nie mogli być obecni w Lizbonie, podziękował mu za jego słowa nadziei i ciągłe przypominanie o tym, że drogi pokoju i pojednania w świecie są możliwe. Prosząc o błogosławieństwo dla młodych pielgrzymów, powracających z Lizbony, aby „’dobry pośpiech’ Maryi popychał ich do niesienia wszystkim ludziom Jezusa Chrystusa, a Duch Święty umacniał ich w kolejnych latach jako wiernych pielgrzymów nadziei”.

Papież wręczył pamiątkowe krzyże 37. ŚDM przedstawicielom młodzieży z pięciu kontynentów.

Przemawiając przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2025 roku w Rzymie, aby wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży oraz w 2027 roku w stolicy Korei Południowej – Seulu.

Franciszek podziękował patriarsze Lizbony, kardynałowi Manuelowi Clemente, a także przedstawicielom władz za umożliwienie spotkania młodych w stolicy Portugalii. Podziękował również Dykasterii do spraw Świeckich, Rodziny i Życia, wolontariuszom oraz „patronom tego wydarzenia: przede wszystkim Janowi Pawłowi II, który powołał do życia Światowe Dni Młodzieży”.

Dziękując młodym papież zachęcił ich do utrwalenia najpiękniejszych chwil. Pozdrowił też tych, którzy nie mogli przybyć do Lizbony, ale uczestniczyli w inicjatywach organizowanych w swoich krajach przez konferencje biskupów i diecezje. „Odczuwam wielki smutek z powodu umiłowanej Ukrainy, która nadal tak bardzo cierpi. Przyjaciele pozwólcie mnie, starszemu, podzielić się z wami młodymi marzeniem, które noszę w sobie: jest to marzenie o pokoju, marzenie młodych ludzi modlących się o pokój, żyjących w pokoju i budujących pokojową przyszłość” – wyznał Ojciec Święty.

Reklama

Zachęcił młodych, by po powrocie do domu nadal modlili się o pokój. „Jesteście znakiem pokoju dla świata, świadkami tego, jak narodowości, języki i historie mogą łączyć, a nie dzielić. Jesteście nadzieją na inny świat. Dziękuję wam za to. Idźcie naprzód!” – zachęcił Franciszek.

Przed błogosławieństwem poprosił jeszcze o modlitwę za ofiary osunięcia się ziemi w Gruzji, które miało miejsce 2 dni temu.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowało 700 biskupów i 10 tys. księży. Byli m. in. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, premier António Costa oraz małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

Z Parku Tagu papież pojechał do nuncjatury apostolskiej na obiad. Po południu, przed odlotem do Rzymu, Franciszek spotka się z wolontariuszami ŚDM na „Passeio marítimo” – „Promenadzie nadmorskiej” w Algés.

2023-08-06 12:27

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM, czyli drugie życie Kościoła w Portugalii

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Pixabay.com

Organizowane w sierpniu br. w Portugalii Światowe Dni Młodzieży są szansą na ożywienie Kościoła katolickiego w tym kraju, słabnącego w ostatnich dekadach pod względem liczby wydarzeń duszpasterskich, wiernych w świątyniach oraz powołań.

Dwutorowo – tak biegną przygotowania do największej w historii Kościoła w Portugalii imprezy, jaką są Światowe Dni Młodzieży. Z jednej strony duże wydarzenia, wielomilionowe wydatki na inwestycje służące imprezie w Parku Tagu, gdzie młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem; z drugiej zaś codzienna praca w parafiach – zarówno tych z diecezjach Lizbony, Setubalu i Santarem, gdzie odbędzie się szacowane na 1,5 mln uczestników wydarzenie, a także z innych regionów kraju, w których zaplanowano tzw. Dni w Diecezjach.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję