Reklama

Kościół

Bp Przybylski: ŚDM to dobra okazja, by zapytać o swoje powołanie

Światowe Dni Młodzieży stanowią dobrą okazję do tego, żeby zapytać o swoje życiowe powołanie: do życia kapłańskiego, konsekrowanego, rodzinnego, do podjęcia odpowiedzialności w Kościele – powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań.

[ TEMATY ]

ŚDM

bp Andrzej Przybylski

ŚDM w Lizbonie

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyznał, że ma nadzieję na wzrost liczby powołań kapłańskich, zakonnych i do życia małżeńskiego po ŚDM w Lizbonie. Wynika ona „z doświadczenia ubiegłych ŚDM”. „Znam bardzo wiele osób konsekrowanych i wielu kapłanów, którzy mówią, że na takim spotkaniu albo potwierdzili swój wybór, albo nawet go odkryli” – stwierdził bp Przybylski.

Wskazał, że „ziarno powołania potrzebuje dobrej ziemi i jej poruszenia”. „ŚDM są jakby poruszeniem tej ziemi, doświadczenia wiary, Kościoła. Wtedy temu ziarnu jest łatwiej wzrastać. Powołania pewnie już są, bo Pan Bóg je daje, natomiast klimat, atmosfera, spotkanie z młodymi, odczucie entuzjazmu Kościoła stanowią sprzyjające środowisko dla rozwoju ziaren powołania” – stwierdził delegat KEP ds. powołań.

Odniósł się również do malejącej liczby powołań, szczególnie do żeńskiego życia zakonnego. „W duszpasterstwie powołań bronimy się przed negatywnym podejściem do troski o powołania: że nagle musimy się o nie bardziej zatroszczyć, bo nas jest mniej. To jest stała, integralna troska Kościoła. Zawsze musimy się modlić i starać o powołania. Oczywiście, gdy są mniejsze plony, to tym bardziej trzeba ziemię użyźniać. I w związku z tym to oczekiwanie, związanie z ŚDM, jest jeszcze większe. Staramy się być tu z duszpasterstwem powołaniowym. Poprosiliśmy wszystkich duszpasterzy powołań, referentów powołaniowych zgromadzeń męskich i żeńskich, żeby byli z młodzieżą i żeby tematyka powołaniowa była na ŚDM obecna. W ramach Polskiej Lizbony na Stadionie 1 Maja mamy małe stoisko, żeby przypominać o tym, że ŚDM to dobra okazja do tego, żeby zapytać się o swoją drogę, nie tylko kapłańską czy konsekrowaną, ale też życia rodzinnego, posłania do odpowiedzialności w Kościele. Bardzo przecież liczymy na takie powołania ludzi świeckich do współodpowiedzialności za Kościół, za wspólnoty młodzieżowe” – oświadczył bp Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-08-01 18:55

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna polska wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe Województwa Małopolskiego

2025-12-17 19:19

Biuro Prasowe AK

– Pielęgnujmy dobra, które są w nas, które trzeba powiększać, którymi trzeba się dzielić, by budować wspólnotę – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie tradycyjnego spotkania opłatkowego Województwa Małopolskiego w Operze Krakowskiej.

Na początku uroczystości honorowe obywatelstwo Województwa Małopolskiego zostało wręczone prof. Antoniemu Dziatkowiakowi – wybitnemu polskiemu kardiochirurgowi i transplantologowi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję