Reklama

Kościół

Papież do FAO: skala głodu i nędzy wzywa nas do jednoczenia wysiłków

Trzeba nieustannie przypominać: ubóstwo, nierówności, brak dostępu do podstawowych zasobów, takich jak żywność, woda pitna, zdrowie, edukacja, mieszkanie, są poważnym naruszeniem ludzkiej godności! – pisze Papież w przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Franciszek podkreśla, że choć zgodnie z przewidywaniami ekspertów nie uda się osiągnąć celu „zero głodu” w zaplanowanym terminie, to jednak nie należy rezygnować z tej intencji w zrewidowanych programach.

[ TEMATY ]

ONZ

głód

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją dla wystosowania przesłania jest 43. sesja Konferencji FAO, odbywająca się w Rzymie w dniach 1-7 lipca. Na tym wydarzeniu Watykan reprezentuje ks. Fernando Chica Arellano, pełniący funkcję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy wspomnianej agendzie ONZ.

Franciszek wskazał, że przy realizacji programów pomocowych, trzeba być bardzo ostrożnym i pełnym szacunku dla społeczności lokalnych, dla ich różnorodności kulturalnej i tradycji. „Nie można ich zmieniać ani niszczyć w imię krótkowzrocznej idei postępu, która w rzeczywistości może stać się tym samym, co «ideologiczna kolonizacja»” – podkreśla Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nędza i głód na świecie są wyzwaniem dla całej rodziny narodów, tak wielkim, że wymaga ono współpracy wszystkich. I nie chodzi tu tylko o współpracę na poziomie rządowym – trzeba zaangażować przedsiębiorstwa, świat akademicki, poszczególnych obywateli, tak aby podejść do wyzwania wielostronnie i całościowo. Ogrom zadania nie pozwala na konflikt, małostkowość czy obstawianie przy stronniczych wizjach. Ta wielopoziomowa współpraca pozwoli FAO efektywnie działać, koordynując dostarczanie pomocy z korzyścią dla wszystkich.

Franciszek zapewnia o wsparciu Kościoła dla tych wysiłków na rzecz dobra wspólnego, czego konkretnym wyrazem jest działalność organizacji kościelnych. Przesłanie kończą słowa błogosławieństwa: „Niech Bóg Wszechmogący obficie błogosławi waszą pracę i wysiłki na rzecz prawdziwego postępu całej rodziny ludzkiej”.

2023-07-04 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Praw Człowieka ONZ forsuje aborcję pod pretekstem ochrony zdrowia matek

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

Adobe Stock

Negocjowana obecnie w Genewie rezolucja Rady Praw Człowieka ONZ dotycząca śmiertelności matek i opieki okołoporodowej – „Preventable Maternal Mortality and Morbidity” (PMMM) miała w założeniu dotyczyć realnego problemu zdrowia matek i redukcji wskaźników umieralności okołoporodowej. Dokument, który mógłby stanowić narzędzie budowania współpracy międzynarodowej w obszarze poprawy opieki zdrowotnej został jednak obudowany szeregiem ideologicznych sformułowań, w tym wielokrotnymi odniesieniami do aborcji, „praw seksualnych i reprodukcyjnych” (SRHR), „autonomii cielesnej”, a także do tzw. kompleksowej edukacji seksualnej (CSE) - informuje Ordo Iuris.

Wbrew postulatom wielu państw, sygnatariusze rezolucji – Kolumbia, Estonia i Nowa Zelandia – nie uwzględnili żadnych istotnych poprawek ograniczających ideologiczne elementy dokumentu. Mimo około dziesięciu godzin negocjacji, nowe brzmienie projektu zachowało wszystkie najbardziej kontrowersyjne sformułowania.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Rozmiłowany w Bożym słowie

2025-11-16 21:55

Marzena Cyfert

Msza św. w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach

Msza św. w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach

Św. Albert Wielki patronuje franciszkańskiej parafii na Sołtysowicach. W liturgiczne wspomnienie świętego parafianie wraz ze swoimi duszpasterzami i księżmi z całego dekanatu modlili się podczas uroczystej Mszy św.

Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Trościanko, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła we Wrocławiu, homilię wygłosił ks. Wojciech Buźniak. Podczas uroczystości wspólnota powitała o. Romualda Trojnara, franciszkanina, który rozpoczyna posługiwanie w parafii. Modlitwą otaczano także Brata Rafała i Brata Adama, obchodzących święto zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję