Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Rowerem przez Polskę

Wyprawy rowerowe to doskonała okazja, aby spędzić aktywnie czas. Powstaje coraz więcej profesjonalnych szlaków rowerowych o różnej długości i skali trudności.

[ TEMATY ]

rower

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trasa R10

Polski kawałek tej trasy dookoła Morza Bałtyckiego mierzy 588 km. Pokonanie całego odcinka R10 wymaga dobrej kondycji. Można jednak wybrać odcinek przez Mierzeję Wiślaną. Około 50-kilometrowa trasa prowadzi po utwardzonych, szutrowych nawierzchniach z Mikoszewa n. Wisłą aż do Krynicy Morskiej i Piasków przy granicy polsko-rosyjskiej. Jeśli wybierzemy się na taki wypoczynek w sezonie letnim, istnieje możliwość przedłużenia trasy. Dzięki statkom kursującym między Krynicą Morską a Tolkmickiem i Fromborkiem możemy odwiedzić dodatkowe miejsca po drugiej stronie Zalewu Wiślanego.

Kaszubska Marszruta

Szlak rowerowy w leśnej scenerii Parku Narodowego Bory Tucholskie należy do najbezpieczniejszych sieci dróg rowerowych w kraju. Pobyt na trasach Kaszubskiej Marszruty można zorganizować zarówno w formie pobytu stacjonarnego, ze względu na bogatą bazę noclegową, jak i w formie wyprawowej, z codzienną zmianą miejsca noclegu. Do popularnych miejscowości na tym szlaku należą przede wszystkim Chojnice i Brusy, a także Charzykowy i Swornegacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Gdańska na Hel

Reklama

Malowniczo wytyczony odcinek trasy R10 o długości 100 km rozpoczyna się w Gdańsku i prowadzi przez Sopot, Gdynię, Puck i Władysławowo aż na sam koniec Półwyspu Helskiego. Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym punkcie, np. we Władysławowie, skąd na Hel jest ok. 35 km. W Juracie ścieżka skręca w stronę Zatoki Puckiej i prowadzi bulwarem. Na całej długości trasy kierujemy się znakami Szlaku Fortyfikacji Helskich.

Adobe Stock

Szlak Green Velo

Jest to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce. Trasa główna wraz z lokalnymi odcinkami łącznikowymi mają długość 2071 km. Szlak prowadzi przez pięć województw we wschodniej Polsce, pięć parków narodowych oraz szesnaście parków krajobrazowych. Najpiękniejsze krajobrazowo i najcenniejsze przyrodniczo jest Roztocze Środkowe z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i położonym na jego terenie Zwierzyńcem z siedzibą dyrekcji parku. Malownicza trasa prowadzi przez pofałdowane pola, lessowe wąwozy oraz gęste dziewicze lasy. To również zabytki kultury pogranicza, m.in. drewniane cerkwie w Radrużu i Chotyńcu.

Szlak Orlich Gniazd

Malowniczymi trasami można przemierzyć odcinek z Częstochowy do Krakowa. Główną atrakcją szlaku są zamki – również te odbudowywane, jak Mirów i Bobolice – oraz liczne ruiny, które pozostały po czasach Kazimierza Wielkiego. Do najsłynniejszych jurajskich warowni należą zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, zamek w Olsztynie czy w Pieskowej Skale. Trasa powiązana jest ze szlakami tematycznymi: Śląskie Smaki z regionalną kuchnią, Szlak Zabytków Techniki i Szlak Architektury Drewnianej, np. drewniany młyn wodny Kołaczew nad Wiercicą w Złotym Potoku.

Adobe Stock

Dla wprawionych – Velo Dunajec

To jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w całej Polsce, choć warto pamiętać, że do jej pokonania potrzeba dość dobrej kondycji. Przebiega przez Małopolskę, przecina aż siedem pasm górskich i okrąża trzy jeziora. Ma długość ponad 200 km. Ścieżka łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, EuroVelo 11 i Wiślaną Trasą Rowerową. Podróżnych czeka wycieczka pod bramy zabytkowych zamków, jak Niedzica, Tropsztyn, nad Jezioro Rożnowskie, na wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, do term Gorący Potok, Szaflary i na słowacką stronę do miejscowości Czerwony Klasztor.

Adobe Stock

Velo Dunajec

Velo Dunajec
2023-06-19 10:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Stańczyk planuje rowerową wyprawę z Syberii do Pekinu

[ TEMATY ]

rower

wyprawa

Pexels/pixabay.com

56-letni ks. Dariusz Stańczyk planuje wyprawę rowerową z Syberii przez Mongolię do Chin. Dokona tego na rowerze, który otrzymał w 1997 roku od św. Jana Pawła II.

Ks. Dariusz Stańczyk jest kapłanem diecezji radomskiej. Przez wiele lat pracował na Litwie. Obecnie jest proboszczem parafii Trójcy Świętej w Tobolsku na Syberii. Początek rajdu rowerowego zaplanował pod koniec sierpnia. Start odbędzie się nad jeziorem Bajkał. - Będzie to kontynuacja pielgrzymki sprzed trzech lat, która rozpoczęła się w Wilnie. Była to pielgrzymka szlakiem polskich zesłańców - opowiada ks. Stańczyk.
CZYTAJ DALEJ

Prałat na koniu z wielkim krzyżem. Góralska banderia konna - w drodze do Emaus

2026-04-07 08:46

[ TEMATY ]

Emaus

prałat

na koniu

wielki krzyż

góralska

banderia konna

Parafia św. Marcina w Klikuszowej

Ks. prałat Władysław Zązel i góralska banderia konna

Ks. prałat Władysław Zązel i góralska banderia konna

Ponad 40 jeźdźców z banderii konnej wyruszyło w lany poniedziałek 6 kwietnia z Klikuszowej koło Nowego Targu do Morawczyny niedaleko Ludźmierza w góralskiej procesji z Chrystusem Zmartwychwstałym - w drodze do Emaus. Na jednym z koni podążał, trzymając w ręku wielki drewniany krzyż, ks. prałat Władysław Zązel.

Zanim jeźdźcy uformowali procesję, spotkali się na wspólnej modlitwie - koronce do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Marcina w Klikuszowej koło Nowego Targu. Potem wyruszyli na trasę. Wszyscy byli ubrani w stroje regionalne. Na czele podążał na swoim koniu ks. prałat Władysław Zązel, który trzymał w ręku wielki drewniany krzyż z czerwoną stułą. Z kolei w lando była wieziona figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Siedział koło niej proboszcz z Klikuszowej ks. Stanisław Szklany.
CZYTAJ DALEJ

Bitwa wodna na łódzkim Manhattanie

2026-04-07 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Bitwa wodna na łódzkim Manhattanie

Bitwa wodna na łódzkim Manhattanie

Tradycja polewania się wzajemnie wodą w Wielkanocny Poniedziałek przetrwała do dziś. Śmigus Dyngus to oblewanie się wodą jeden drugiego. Kultywuje się tę zabawę na łódzkim Manhattanie.

Już po raz trzeci odbyła się tutaj Galanta Bitwa Wodna. - Piękna tradycja połączona z super zabawą. Jak pamiętam z dzieciństwa biegałem po osiedlu, wtedy jeszcze z wiadrami i z grupą chłopaków. Nie było to takie ucywilizowane jak dzisiaj. Teraz na Manhattanie mamy prawdziwą bitwę wodną w centrum miasta, blisko ul. Piotrkowskiej. Każdy może wziąć udział, przychodzi ze swoim sprzętem, a my mamy balony z wodą i pamiątkowe koszulki – powiedział Marcin Gołaszewski radny Rady Miejskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję