Reklama

Informatyk radzi

Menedżer zadań - Procesy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakładce „Procesy” oprócz wątków uruchomionych przez nasze programy znajdują się również procesy uruchomione przez system. Dla bezpieczeństwa systemu wielu z tych wpisów nie da się zakończyć, bo są one niezbędne do prawidłowego działania np. Windows XP. Zdarza się jednak, że niektóre z nich tylko niepotrzebnie zużywają zasoby naszego komputera. Zaleca się je wyłączać przy pomocy Menedżera zadań. Jeśli chcemy dostosować procesy uruchamiane w tle, trzeba najpierw zapoznać się z usługami systemu Windows. Procesy już uruchomione, możemy zakończyć klikając przycisk „Zakończ proces”. Zakończając jeden wątek, zamkniemy wszystkie okna do niego się odnoszące. Czyli np. zakończając proces IEXPLORE.EXE, zamkniemy wszystkie odsłony przeglądarki. Nie zalecam jednak w ten sposób kończenia pracy, ponieważ jest to krytyczne wyjście z programu, niepozwalające mu na zapisanie żadnych danych, nad którymi pracowaliśmy. W dolnej części zakładki „Procesy” znajduje się opcja „Pokaż procesy wszystkich użytkowników”. Pole to pozwala nam na szerszy przegląd usług uruchomionych na naszym komputerze. Warto zauważyć, że liczba procesów może być większa niż liczba wątków. Dlaczego? Ponieważ część procesów może być uruchomiona przez innego użytkownika komputera. Zaznaczając opcję „Pokaż procesy wszystkich użytkowników”, widzimy procesy uruchomione na komputerze przez wszystkich użytkowników. Na zakładce „Procesy” znajduje się lista procesów ustawiona w kolejności ich uruchamiania. Standardowo wyświetlana jest kolejno: nazwa wątku, użytkownik, który uruchomił usługę, procentowe użycie procesora przez usługę oraz ilość zajmowanej pamięci. Jeżeli klikniemy na górną belkę kolumny „Użycie pamięci”, możemy się zorientować, który proces zajmuje najwięcej RAM-u, a naciskając na „CPU”, jaki program najbardziej obciąża procesor. Nie musimy się ograniczać do standardowego widoku procesów. Klikając w menu kolejno „Widok” i „Wybierz kolumny”, możemy dodać wiele innych statystyk. W Menedżerze zadań możemy również zmienić priorytet wykonywania danej usługi, klikając prawym przyciskiem na dany proces i wybierając z menu podręcznego opcję „Ustaw priorytet”. Ja jednak nie radzę dokonywać tam jakichkolwiek zmian. Przykładowo, ustawienie wyższego priorytetu niż standardowy może spowodować komplikacje, gdyż prawdopodobna jest sytuacja, w której komputer nie będzie odpowiadał na żadne działania, zajmując się tylko i wyłącznie procesem, który wybraliśmy. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany wprowadzone w Menedżerze zadań mają czas trwania tylko do końca bieżącej sesji.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W tym kraju powołają duchownych do wojska. Kościoły protestują

2026-07-15 11:48

Karol Porwich/Niedziela

Główne Kościoły chrześcijańskie w Szwajcarii zaprotestowały przeciwko obowiązującym od 1 czerwca przepisom, które zniosły zwolnienie duchownych z obowiązku służby wojskowej. W liście skierowanym do Zgromadzenia Federalnego (dwuizbowego parlamentu) zarzuciły władzom brak konsultacji oraz nieuwzględnienie roli duszpasterstwa w sytuacjach kryzysowych.

Sygnatariusze listu - trzy Kościoły krajowe oraz Szwajcarska Sieć Ewangelicka - podkreślili, że zmiana została wprowadzona bez konsultacji, mimo iż dotyczy działalności wspólnot religijnych w czasie kryzysów. Według nich parlament przyjął nowe przepisy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zniesienia zwolnienia duchownych z obowiązku służby wojskowej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 46. Przemyska Piesza Pielgrzymka

2026-07-15 15:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Przemyśl

Julia Czernik

„Z Maryją Uczniowie - Misjonarze” pod tym hasłem na Jasną Górę dotarła 46. Przemyska Piesza Pielgrzymka. W dziesięciu grupach przyszło ponad tysiąc pątników. Wśród nich był abp Adam Szal, metropolita przemyski i bp Leon Mały, biskup pomocniczy arch. lwowskiej. W drodze pielgrzymom towarzyszył szkaplerz św. Jana Pawła II. To już tradycja, że przychodzą na odpust, NMP z Góry Karmel - 16 VII.

Rekolekcje w drodze po raz pierwszy podjęło ponad 200 osób. Każdej grupie patronowali inni święci. Ania z Bieszczad szła w grupie św. Andrzeja Boboli. W sposób szczególny ona i pątnicy przynieśli w sercach intencje Ojczyzny. Jak mówiła pątniczka każdy w życiu niesie swój krzyż i warto zawierzyć go Matce Bożej. - Ona jest najlepszą pocieszycielką i Tą, Która dodaje sił, aby przezwyciężyć wszystkie trudności - podkreśliła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję