Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Uczelni. Dziękczynienie za Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

– Wierzę, że uniwersytet będzie kształcił studentów, którzy będą zintegrowani, a do tego trzeba Ducha – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 4 czerwca w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrowali ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, oraz ks. dr hab. Paweł Wolnicki, prof. UJD.

Liturgia z udziałem prof. dr. hab. Anny Wypych-Gawrońskiej, rektor UJD w Częstochowie, senatu i rady uczelni rozpoczęła obchody Święta Uczelni związane ze zmianą jej nazwy i dołączeniem do grona uniwersytetów klasycznych w Polsce.

Nawiązując w homilii do pierwszego czytania, bp Przybylski zwrócił uwagę, że mimo iż Bóg dopuścił Mojżesza do szczególnej intymności ze sobą, pozostał dla niego tajemnicą, zstępując do niego w obłoku. – Dlatego nie dziwicie się, że wiara jest spotkaniem z tajemnicą – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście zachęcił, aby mimo poczucia, że Bóg nie słyszy nieraz naszych modlitw, nie przestawać się modlić. – Może warto podać rękę Bogu i powiedzieć: chcę z Tobą płynąć, bez dróg, bez map, za obłokiem – przekonywał celebrans.

Zwracając się do nauczycieli akademickich, podkreślił, że „siłą i mądrością naukowca jest jakiś obłok, ciągła pasja szukania prawdy i odkrywania czegoś nowego”.

Biskup Przybylski zauważył, że obecność w kościele i modlitwa „to nie zamach na autonomię uniwersytetu”, ale „nieprawdopodobna intuicja” świadcząca o przekonaniu, że każdemu z nas potrzebny jest Duch Święty. Wskazał, że Jego głównym zadaniem jest zjednoczenie nas z Bogiem, w którym odnajdziemy wszystko, czego potrzebujemy.

Maciej Orman/Niedziela

Dodał, że dar jedności w Duchu Świętym jest nam potrzebny do tego, „byśmy wierząc w jednego Boga, nie dzielili się na denominacje i wrażliwości”.

Celebrans zachęcił również do modlitwy o to, by Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie był uczelnią z duszą, a nie tylko instytucją; by scalał i budował jedność, mając integralną wizję człowieka i nauczania.

– Wierzę, że uniwersytet będzie kształcił studentów, którzy będą zintegrowani, a do tego trzeba Ducha – przyznał.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Nie tłumacz się, że nie będziesz się modlić, nie będziesz chodzić do kościoła, bo masz wątpliwości, bo wiele rzeczy ci się nie układa. Niech ci się nie układa, ale idź za obłokiem, podaj rękę Bogu i powiedz: nie wiem, dokąd mnie prowadzisz, nie wiem, czego ode mnie chcesz, ale wprowadź mnie w to morze. Z Tobą przepłynę aż na drugi brzeg, aż do nieba – podsumował bp Przybylski.

Na zakończenie liturgii przedstawicielki Katolickiego Związku Akademickiego złożyły na ręce rektor UJD wyrazy uznania za to, że uczelnia stała się uniwersytetem klasycznym. Gratulując tego osiągnięcia, życzyły „wielu łask Bożych i mądrości, która jest łaską samego Boga i dzięki której łatwiej jest iść przez życie”.

Maciej Orman/Niedziela

Prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska przyznała, że droga do zmiany statusu uczelni była drogą „pracy, zaangażowania i wysiłku wielu osób”. Zwróciła uwagę, że na tej drodze zawsze towarzyszyło uczelni Duszpasterstwo Akademickie Emaus. Dziękując za wsparcie duchowe, życzliwość i serdeczność, prosiła o dalszą opiekę duszpasterską nad społecznością uczelni.

W rozmowie z „Niedzielą” rektor UJD podkreśliła, że zmiana statusu uczelni była wynikiem jej wieloletniego rozwoju oraz bardzo dobrych wyników ewaluacji dyscyplin naukowych. – Na 13 dyscyplin 6 uzyskało kategorię A, a 7 kategorię B+ – wyjaśniła.

– Otwieranie kolejnych kierunków nauczania powoduje, że pojawiają się nowi pracownicy i nowe dyscypliny, więc rozwój i pracę nad nim mamy niejako zapewnione – dodała prof. Wypych-Gawrońska.

Maciej Orman/Niedziela

Wyraziła również pewność, że zmiana nazwy uczelni podniesie prestiż miasta.

1 czerwca 2023 r. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie zmienił nazwę na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Stosowną ustawę w tej kwestii, przyjętą wcześniej przez Sejm RP, 1 maja podpisał prezydent Andrzej Duda.

2023-06-04 23:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łańcuch eucharystyczny o dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ukraina

modlitwa o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kolejny już raz wystąpiła z ogólnoeuropejską inicjatywą modlitewną „Łańcuch eucharystyczny”. Przez 39 kolejnych dni poszczególne episkopaty będą podejmowały różnorodne inicjatywy modlitewne, upraszając dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy.

CCEE prosi, aby Kościół w Polsce animował modlitewnie poniedziałek, 20 marca. Mając na uwadze powyższe zalecenie, zgodnie z apelem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie celebrował tego dnia o godz. 18 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszę św. we wskazanej intencji.

CZYTAJ DALEJ

Jezus nie był obojętny wobec cierpienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 1-3.

Piątek, 22 września

CZYTAJ DALEJ

Lwów: kard. Krajewski poświęcił Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-09-22 15:50

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Karol Porwich/Niedziela

Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich – powiedział do sióstr albertynek podczas dzisiejszej uroczystości poświęcenia prowadzonego przez nie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia im. bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

Ważną częścią ośrodka jest dom dla kobiet samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Praca ta stała się głównym zadaniem sióstr, które w 2017 r. powróciły ze swą posługą do Lwowa. W ośrodku tym zamieszkają również siostry albertynki, gdzie została poświęcona kaplica, która będzie im służyła jako miejsce odnowy duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję