Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawsze głosił prawdę

Już jutro, w przeddzień 13. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w Domu Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się konferencja prasowa, w czasie której zaprezentowana zostanie wyjątkowa książka poświęcona nauczaniu społecznemu bł. ks. Popiełuszki.

„Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki” to najobszerniejszy do tej pory zbiór wypowiedzi kapelana Solidarności. Na blisko 500 stronicach zawarto 141 opracowanych naukowo źródeł dotyczących jego nauczania społecznego. Z tego 60 z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Wśród nieznanych dokumentów są listy z jednostki wojskowej dla kleryków w Bartoszycach, wywiady i homilie, w tym kilka zarejestrowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Prace nad książką trwały dwa lata. Autorem zbioru jest Paweł Kęska. Dziennikarz, świecki teolog i historyk sztuki, pracownik Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

- Mimo iż od śmierci księdza Popiełuszki minęło 39 lat, a od jego beatyfikacji 13 lat – to przekonany jestem, iż postać kapelana Solidarności jest mało znana. Ta książka jest kluczem do nowego odczytania jego osoby. Jest dowodem na to, że podstawowe badania naukowe nad dokumentami realizowane systematycznie mogą w tej dziedzinie przynieść nadzwyczajne efekty. Jest też apelem o podjęcie badań dotyczących nauczania księdza Popiełuszki i znaczenia jego osoby w historii Polski – zaznacza Paweł Kęska.

W jutrzejszej konferencji, która odbędzie się o godz. 11.00 wezmą udział:

Reklama

- ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki;

- dr hab. Paweł Skibiński, wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej;

- Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym bł. ks. J. Popiełuszki;

- Paweł Kęska, autor opracowania, pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji bł. ks. J. Popiełuszki.

Otwarte spotkanie, w czasie którego autor przedstawi niepublikowane materiały, odbędzie się także we wtorek 6 czerwca w Domu Amicus po zakończeniu Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.

Wydawcą publikacji jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Zbiór opublikowany został przez wydawnictwo Neriton.

2023-06-04 21:15

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła akcja „Podaruj książkę klerykowi”

[ TEMATY ]

duchowość

książka

klerycy

KS. SŁAWOMIR MAREK

„Chcemy zadbać o dobre przygotowanie kleryków do sakramentu kapłaństwa” – przekonują organizatorzy akcji „Podaruj książkę klerykowi”. Po egzemplarzu „Rozmyślań o życiu kapłańskim” św. Józefa Sebastiana Pelczara klerykom metropolii warszawskiej chce ofiarować Fundacja Dobrych Mediów.

CZYTAJ DALEJ

Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Czwartek, 21 września. Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty, święto

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie z Podkarpacia rozpoczęli diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów

- By być ludźmi sumienia, solidnej pracy i żywej wiary na wzór bł. Rodziny Ulmów z Markowej zachęcał młodych diec. rzeszowskiej bp Edward Białogłowski. Młodzież ostatnich klas szkół średnich z Podkarpacia, która przyjechała w trzech grupach, rozpoczęła w tym roku szkolnym diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. W sumie przyjechało ok. 2 tys. uczniów.

W homilii bp Białogłowski wskazał na bł. rodzinę Ulmów, w której „święci rodzice nie mieli matury na piśmie, ale mieli świadectwo dojrzałego życia”. Na ich przykładzie ukazywał, jak owocne i twórcze może być życie człowieka wielkiego serca i otwartego umysłu, zaangażowanego w zdobywanie wiedzy, życie wspólnoty i rodziny,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję