Reklama

Niedziela Częstochowska

„Maryja oczami dziecka” – znamy laureatów konkursu

II Diecezjalny Konkurs Plastyczno-Poetycki „Maryja oczami dziecka” rozstrzygnięty. Laureatów poznaliśmy 11 maja podczas gali, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

konkurs

SP nr 33 im. M. Kownackiej

Maryja oczami dziecka

Maciej Orman/Niedziela

Najmłodsi laureaci konkursu

Najmłodsi laureaci konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyszczególnione zostały 3 kategorie wiekowe: konkurs plastyczny – klasy 0-II oraz klasy III-IV i konkurs literacki – klasy V-VIII. Nadesłano 46 prac plastycznych i 7 wierszy.

W konkursie plastycznym w pierwszej kategorii wiekowej uczestnicy mieli wykonać pracę przedstawiającą wybrany fragment pierwszej zwrotki pieśni „Chwalcie łąki umajone”. W drugiej kategorii wiekowej uczestnicy ilustrowali wybrany fragment drugiej zwrotki pieśni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadaniem uczestników biorących udział w poetyckiej części konkursu było napisanie wiersza nawiązującego do fragmentu trzeciej i/lub czwartej zwrotki pieśni „Chwalcie łąki umajone” wraz z krótkim opisem użytej formy literackiej.

WYNIKI

Kategoria wiekowa kl. 0-II – prace plastyczne

I miejsce: Wiktor Rataj (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 26 im. Krasnala Hałabały w Częstochowie) i Lena Trzebska (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

II miejsce: Barbara Grabowska (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie) i Wiktoria Wrona (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

III miejsce: Emilia Serwan (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 26 im. Krasnala Hałabały w Częstochowie)

Reklama

Wyróżnienia: Alicja Nowak (kl. II, Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie), Nikola Mila (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie), Ignacy Styrczewski (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie), Nadia Karoń (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie) i Wiktor Pelon (kl. I, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

Kategoria wiekowa kl. III-IV – prace plastyczne

I miejsce: Julia Nita (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej) i Amelia Kośmider (kl. IV, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

II miejsce: Antoni Kozłowski (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej)

III miejsce: Natalia Olender (kl. III, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie) i Dawid Pelon (kl. IV, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

Wyróżnienia: Julia Krakowska (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej) i Natasza Cichoń (kl. III, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

Kategoria wiekowa kl. V-VIII – prace poetyckie

I miejsce: Olivier Cichoń (kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 30 im. por. Michała Brzeskiego w Częstochowie)

II miejsce: Miłosz Wojarski (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

III miejsce: Patryk Smędzik (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

Wyróżnienie: Maciej Bartecki (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Marzena Łopacińska, Sandra Wójcik i Renata Łapeta. Panie brały pod uwagę nie tylko estetykę wykonania prac, lecz również ich zgodność z tematyką. Z kolei Iwona Zakrzewska, Ewa Duchnik-Dywan i Iwona Będkowska tworzyły skład jury w konkursie poetyckim, oceniając kompozycję utworów i ich poprawność.

Reklama

Beata Zemła, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie, podkreśliła, że konkurs cieszy się wielką popularnością i zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej. Nie kryła radości z faktu, że zaproszenie do udziału w nim spotyka się z entuzjazmem i zaangażowaniem dzieci, rodziców i nauczycieli. Uczestnikom gratulowała wspaniałej wyobraźni, a organizatorom, czyli szkolnym katechetom: Joannie Ginalskiej i Bartłomiejowi Olszewskiemu dziękowała za rzetelność, staranność i dbałość o szczegóły w organizacji przedsięwzięcia.

Maciej Orman/Niedziela

– Tematyka maryjna, którą poruszamy, jest tematyką dość trudną, ale razem z p. Joanną Ginalską stwierdziliśmy, że skoro nasza archidiecezja ma tak wyjątkową Patronkę, która jest znana na całym świecie, chcieliśmy również zwrócić uwagę najmłodszych na kult maryjny – powiedział Bartłomiej Olszewski. Katecheta wyraził także nadzieję, że kolejne edycje konkursu przyczynią się do rozszerzania kultu maryjnego, a tym samym pozwolą zwrócić jeszcze większą uwagę dzieci i młodzieży na sprawy Boże.

– Dzieci poznają kult maryjny już od przedszkola, od 4. roku życia i są najlepszą katechezą dla nas, dorosłych, ponieważ one zupełnie inaczej odbierają Bożą rzeczywistość. Odczytują ją najpełniej, gdyż ich umysły nie są jeszcze zaśmiecone różnymi rzeczami – zaznaczyła Joanna Ginalska, która jako katechetka pracuje też w dwóch przedszkolach.

Maciej Orman/Niedziela

Julia Nita narysowała wieniec spleciony wokół rąk Maryi, stojącej nad morzem. – Oznacza on modlitwę – wyjaśniła. Wskazała, że wykonanie pracy było dość trudne, ponieważ trzeba było nawiązać w niej do słów konkretnej pieśni. Niemniej jednak cieszyła się, że wzięła udział w konkursie.

Reklama

Olivier Cichoń napisał wiersz, który opowiadał m.in. o Maryi i o dzieciach. To nie był jego debiut literacki – pisał już wiele wierszy, także o tematyce religijnej. – Pisanie poezji jest bardzo trudne, ale lubię to – stwierdził laureat. Przyznał, że wiersz może być rodzajem modlitwy. Podkreślił, że Maryja jest dla niego bardzo ważna. – Po prostu można się modlić przez Jej wstawiennictwo i jest Matką Bożą – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Honorowy patronat nad konkursem objął abp Wacław Depo. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a jednym z fundatorów nagród – Instytut NIEDZIELA.

Wiersz pt. „Najdroższa Panno Maryjo...” autorstwa Oliviera Cichonia:

Wszyscy jesteśmy Ci nad wyraz uniżeni,

Pragniemy Twej łaski, również tutaj na ziemi.

Nie zostawiaj nas nigdy w trwodze i samotności,

O to prosimy Cię bardzo, miej dla nas dużo litości.


Wiemy, że jesteś Panno Maryjo dla każdego dobra i życzliwa,

Kto wielbi Cię uniżenie i Twych łask wzywa.

Tyś naszym życiem, Panią pięknego nad podziw świata,

Każdego szemrzącego radośnie strumyka i słodko kwilącego ptaka.


Najdroższa Panno Maryjo, chwalimy łąki przez Ciebie umajone,

Wysokie góry u szczytów nad podziw jeszcze mocno ośnieżone.

Tyś naszym źródłem nadziei i życia wszelkiego darem,

Z którego powinniśmy korzystać nie łapczywie, lecz z umiarem.


Każda istota żyjąca niech sławi z nami Maryję,

Po stokroć dziękujemy Ci za ten dla nas przywilej.

Buduj w naszych sercach szczerą do Ciebie miłość,

Błagamy daj nam nadzieję, siłę, ale i Twą litość.  


Przyjmij, prosimy i nie gardź darami naszymi,

Szczerze z serc naszych Tobie podarowanymi.

Reklama

Ty jesteś wszechmocną Panią nieba i ziemi, 

Natomiast my tylko przy Tobie ludźmi małymi.  


Tyś w niebie przez wszystkie Anioły wywyższona,

Na głowie Twej widnieje świetlista korona. 

Patrzysz na każdego z nas wzrokiem pieszczotliwym,

Każdy przy Tobie pragnie być człowiekiem dobrotliwym.   


Błagamy Cię wszyscy wierni Tobie i oddani, 

Nie zostawiaj nas, nie pozwól zginąć nam w otchłani.

Obiecujemy, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, 

By być przy Tobie zawsze, nie tylko gdy oczekujemy pomocy.   


Prosimy, chwalcie z nami Panią świata! 

Bo jest dobrem, które wciąż wśród nas się przeplata!

Nasza Matko, najlepsza, najmilsza, święta, ukochana! 

Bądź przy nas każdego dnia nieustannie od nocy do rana!

2023-05-11 15:22

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek „Jasna Góra” 2013

Termin nadsyłania prac konkursowych: 15 września 2013 r.
CZYTAJ DALEJ

Przerażające! Aborterki na infolinii pomagają zabić dziecko w 5. miesiącu ciąży

2025-04-03 09:17

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

„Wiktoria” – pod takim fikcyjnym imieniem działaczka Fundacji Życie i Rodzina skontaktowała się z organizacją aborcyjną w celu sprawdzenia, jak wygląda działanie aborcyjnych przestępców. Zwróciła się z pytaniem, jak uzyskać aborcję. Doszło do wymiany e-maili, w których aborterki zażądały pieniędzy za tabletki poronne oraz sugerowano wyjazd do kliniki za granicę. Z kolei konsultantka na infolinii udzieliła porad, jak zabić dziecko w 5 miesiącu ciąży! Miała przy tym pełną świadomość, że doradza procedurę, która może skończyć się zagrożeniem życia także dla matki.

Wiktoria skontaktowała się mailowo z organizacją Women Help Women, zajmującą się m.in. przemytem tabletek poronnych. Podała, że jest w 15. tygodniu nieplanowanej ciąży i nie chce dziecka. Od aborterów dowiedziała się, że w tak zaawansowanej ciąży „istnieje wyższe ryzyko powikłań, a także większe prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej po aborcji.” Padło też pytanie: „Czy jesteś przygotowana na to, co mówić lekarzom z pogotowia, którzy przyjadą po ciebie? Pamiętaj, że będziesz musiała wtedy zachować wydalony płód. Mogą to być dla ciebie bardzo nieprzyjemne momenty, czy jesteś na to gotowa?”
CZYTAJ DALEJ

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

2025-04-04 09:03

[ TEMATY ]

Polska

bezkarność

agresja wobec księży

wojna kulturowa

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przeprowadził badanie, które przedstawia opinie i doświadczenia księży diecezjalnych zapytanych o akty agresji wobec osób duchownych i wobec miejsc oraz obiektów kultu. Z raportu noszącego tytuł "Niebezpieczna misja?" wynika, że blisko 50 proc. księży, którzy odpowiedzieli na pytania kwestionariusza, doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy; 41,6 proc. – doświadczyło szyderstw, gróźb i wyzwisk; 33,6 proc. badanych napisało o doświadczeniu agresji w internacie, zaś 3,9 proc. o fizycznej napaści.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję