Reklama

Metoda na Dulskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Któż nie pamięta wyczynów Felicjana Dulskiego! W doskonałej komedii Gabrieli Zapolskiej lekarz zaleca mu chodzenie, więc mąż tytułowej bohaterki dramatu „Moralność pani Dulskiej” każdego dnia, ku uciesze najbliższych, spaceruje wokół stołu. Domownicy wyśmiewają ten pomysł, choć sprawa wcale nie musi być śmieszna.
Rzecz dotyczy bowiem ludzi z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Do obturacyjnych schorzeń układu oddechowego zaliczamy rozedmę płuc wraz z pokrewnymi chorobami: przewlekłym zapaleniem oskrzeli i astmą oskrzelową. Objętość płuc w przypadku rozedmy powiększa się, ale paradoksalnie zmniejsza się ich wydolność. Niestety, leczenie polega głównie na zmniejszaniu duszności i spowalnianiu postępu choroby. Ludzie dotknięci nią nie mogą sobie pozwolić na najmniejszy wysiłek, bo natychmiast brakuje im tchu i udręką staje się nawet chodzenie. Dlatego też spacery, szczególnie w początkowej fazie schorzenia, zalecane są przez lekarzy. Chodzi o rodzaj treningu, dzięki któremu dłużej możemy mówić o sprawności chorego. Najtrudniej zaś pozwolić sobie na taki trening zimą, kiedy ostry mróz czy wilgotność nie tylko niosą ze sobą niedogodności, ale mogą nawet zaszkodzić. Warto więc wykorzystać duże przestrzenie supermarketów, do których można z powodzeniem przywieźć chorego samochodem, rozebrać w szatni i pozwolić na swobodne chodzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg zawsze wyciąga rękę, czy jestem gotowy ją przyjąć?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

Sobota, 20 grudnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/Burmistrz Wenecji: zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc

2025-12-21 08:09

[ TEMATY ]

Włochy

Wenecja

Graziako

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wprowadził zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc. Na mocy rozporządzenia nie można jej wykonywać na żywo ani odtwarzać w lokalach w odległości mniejszej niż 500 metrów od budynków kościelnych.

Zakaz wejdzie w życie w Wigilię o godzinie 22.00, gdy w wielu kościołach będą trwać lub rozpoczynać się pasterki i będzie obowiązywał do 6.00 w Boże Narodzenie.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria #22 - Małość

2025-12-21 06:00

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia 22. odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 22 - Małość
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję