Reklama

Jasna Góra

KATYŃ - PAMIĘTAMY

Jeśli pamięć zaginie, to zginie i naród - uwrażliwiają ci, którzy pielęgnują wiedzę historyczną o tysiącach Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Katyń

BPJG

Ze zbiorów Jasnej Góry

Ze zbiorów Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hołd oddają im na Jasnej Górze szczególnie uczestnicy pielgrzymek Rodzin Katyńskich, Sybiraków czy Motocyklowych Zlotów Gwiaździstych im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego. 13 kwietnia obchodzony jest dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Na Jasnej Górze ta pamięć o Polakach, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy sowieckiego reżimu, o wywożonych na „nieludzką ziemię” pielęgnowana jest od dziesięcioleci, nawet gdy wokół tej karty polskiej martyrologii panowała zmowa milczenia. Tutaj, przez prawie 50 lat w tajemnicy przechowywano szklaną urnę z krzyżem i napisem ”Katyń” oraz fragmenty mundurów z żołnierskich mogił i guzik z orzełkiem wieńczącym urnę z Miednoje. Zachowane są one w Kaplicy Pamięci Narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Jasną Górę co roku zjeżdżają się także motocykliści, którzy w ramach Rajdu Katyńskiego pielęgnują historię Polaków na „nieludzkiej ziemi”. Spotkania jasnogórskie w ramach Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. Ks. Prał. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego to nie tylko modlitwa, ale także okazja do pomocy Polakom na Kresach. Po raz 20. zlot odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 16 kwietnia. Msza św. sprawowana będzie na Szczycie jasnogórskim o godz. 11.00, poprzedzi ją parada motocyklowa.

Reklama

Pierwszy kapelan Rodzin Katyńskich ks. Zdzisław Peszkowski podczas pielgrzymek na Jasną Górę zawsze modlił się w intencji ofiar sowieckiego reżimu i o to, by pamięć o Golgocie Wschodu przetrwała w Polsce i na świecie. Nieustannie podkreślał, że jasnogórskie Sanktuarium jest szczególnym miejscem przebaczenia i zawierzenia. - Rodziny Katyńskie te, które najwięcej wycierpiały, to one tutaj, patrząc w oblicze Jasnogórskiej Pani, publicznie powiedziały, że będziemy pamiętać i będziemy szukać prawdy o tym strasznym mordzie, ale przebaczamy. To przebaczenie to jest odpowiedź na nienawiść bolszewii, dając im te wartości, które daje Polska Świętego Millenium i to, co można było przynieść tylko od stóp Królowej Polski – mówił podczas jednej z pielgrzymek na Jasnej Górze ks. Peszkowski. On też zainicjował powstanie tu pierwszego w Polsce Pomnika Ofiar Deportacji Sowieckich oraz Golgoty Wschodu. To ostatnie pragnienie cudownie ocalałego jeńca z Kozielska, także zostało zrealizowane.

Reklama

W ubiegłym roku Golgota Wschodu i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania mieszczące się w Bastionie św. Barbary zostały otwarte dla pielgrzymów. Upamiętniają miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego, niosąc przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. We wnętrzu Bastionu znajduje się wymowny obraz Matki Bożej Wygnańców Tułaczy, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Kiedy w 1939 r. Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich „łupem” stał się także obraz Maryi, który znajdował się na ścianie Domu Ludowego. Sam wizerunek został podarty, a jego ramy sołdaci postanowili wykorzystać do portretu Stalina. Jeden z gospodarzy, świadek wydarzeń, zebrał zbezczeszczone szczątki obrazu i przechowywał je jak świętą relikwię. Kiedy w 1940 r. cała wieś została wywieziona do tajgi, także obraz przemierzał bezkresne syberyjskie przestrzenie. Wraz z Armią Andersa dotarł potem, przez Teheran, do Afryki do Bwana M’Kubwy. Po wielu latach, przez różne koleje losu, wizerunek w 2009 r. został złożony w darze na Jasnej Górze m.in. za sprawą Marii Gabiniewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, której ojciec zaginął w 1940 r. w ZSRR (jest na tzw. Liście Białoruskiej) i która wraz z matką i rodzeństwem przeszła tułaczy szlak. - Jestem bardzo szczęśliwa, że po takim exodusie, który przeszła Matka Boża razem z nami, jesteśmy tak bardzo zjednoczeni z nią. Cieszymy się, że będziemy mogli tu powracać, prosimy też wszystkich pielgrzymów, żeby tu przychodzili, żeby się modlili i żeby prosili o zagojenie tych ran, które odnieśliśmy, ale Matka Boża też – mówiła Maria Gabiniewicz podczas uroczystej inauguracji Golgoty Wschodu 2 maja 2022r.

Do miejsc kaźni należących do „Golgoty Wschodu” nawiązuje też znajdujące się na jasnogórskim dziedzińcu, przed Kaplicą Matki Bożej, Epitafium Smoleńskie, które upamiętnia wszystkie ofiary katastrofy lotniczej z 2010 r. W głównej jego części widnieje las nawiązujący do mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje i Katyniu W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Pielgrzymi wychodzący z Kaplicy Matki Bożej często zatrzymują się przy tablicy na chwilę modlitwy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 r. Jest obchodzony 13 kwietnia w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Data 13 kwietnia jest również symboliczna jako początek walki o prawdę w sprawie wskazania winnych tego straszliwego mordu. Sowieci skrytobójczo stracili 21 768 osób: oficerów Wojska Polskiego, przedstawicieli policji i innych służb, wśród nich także generalicji i rezerwistów. Zgładzono dziesiątki profesorów wyższych uczelni, setki lekarzy, inżynierów i urzędników państwowych oraz ludzi świata kultury, prawa i oświaty.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2023-04-13 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katyń - ofiara, która zobowiązuje i upomina

[ TEMATY ]

Katyń

Tomasz Lewandowski

„Jesteśmy dłużnikami tych, którzy ginęli i giną za wolność i za wiarę” – mówił abp senior Henryk Muszyński podczas gnieźnieńskich obchodów 75. rocznicy mordu katyńskiego. W poniedziałek 13 kwietnia w kościele farnym pamięć pomordowanych uczcili żołnierze, policjanci, harcerze, młodzież i mieszkańcy Gniezna.

Wspominając w homilii zbrodnicze wydarzenia sprzed 75 lat abp Muszyński podkreślił, że ofiara pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie polskich oficerów, żołnierzy, duchownych, przedstawicieli inteligencji jest dla współczesnych napomnieniem, wezwaniem i zobowiązaniem, przede wszystkim do tego, by pamiętać i przypominać o tym światu.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję