Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Spod kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza do kościoła ojców Dominikanów pw. Podwyższenia Krzyża Św., na dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem, przeszła Ekumeniczna Droga Krzyżowa.

Nabożeństwo, którego główną intencją była modlitwa o pokój na Ukrainie, rozpoczęło się pod kościołem luterańskim, gdzie zebrali się wszyscy biskupi i zwierzchnicy bratnich kościołów chrześcijańskich oraz wierni świeccy.

Na przodzie procesji, która przeszła ulicą Piotrkowską, niesiona była ogromna kadzielnica z koroną cierniową, do której po odczytaniu rozważania przez duchownych wyznań chrześcijańskich działających na terenie Łodzi do każdej z 14 stacji, dorzucany był kolejny węgielek, podtrzymujący ogień. Ogromny krzyż nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych i kościelnych: młodzież, kobiety, niepełnosprawni, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, strażnicy miejscy, przedstawiciele Ekumenicznej Szkoły Biblijnej, Rycerze Kolumba, pracownicy i wolontariusze „Caritas”, ministranci, diakoni stali i policjanci.

Reklama

- „On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Pan zwalił na niego winy nas wszystkich”. Upadek Jezusa. Bóg nigdy nie upada, tylko człowiek. W duchu solidarności z ludźmi, jego bóstwo ugięło się przed człowieczeństwem (…) Jak łatwo człowiek zapomina o Bogu i o tym, że tylko on jest drogą do zbawienia. Wszystko dla naszego odkupienia, w jego ranach jest nasze zbawienie. To właśnie grzechy świata martwią Jezusa i sprawiają, że upada pod ich ciężarem. Jest on w każdym człowieku dotkniętym bólem czy nieludzko sponiewieranym. Jest ich siła i nadzieją. Tak jak było wówczas, tak jest i teraz – mówił abp senior Władysław Ziółek podczas stacji pod bazyliką archikatedralną.

- Nie dziwi nas, nie przeraża. Można powiedzieć, że kto upadł raz, upadnie pewnie ponownie. To tylko kwestia czasu. Trudno się dziwić czy specjalnie oburzać (…) Słowo Boże jest przerażone perspektywą drugiego upadku, to znaczy raz już odrzuconego grzechu. Wszyscy wierzymy, że Bóg, który ma na imię „Miłosierdzie”, jest niezmordowany w dawaniu nam drugiej szansy. A potem trzeciej i czwartej i siedemdziesiątej siódmej. Nie oznacza to jednak, że wolno nam oswoić się z powtarzającym się złem w naszym życiu. Powrót do grzechu – drugi upadek – to potępienie krwi, która obmyła mnie z popełnionego grzechu. Strzeżmy się tez upadków w naszych ekumenicznych odniesieniach. Bójmy się cofać z drogi już przebytej, unieważniać osiągnięte porozumienia, zrywać dialog dla wątpliwych pogłosek. Nie depczmy krzyża i nie gaśmy ducha! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas stacji o drugim upadku Jezusa. Wierni podążali za krzyżem ulicą Piotrkowską i ulicą Tuwima, do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie ze względu na padający rzęsisty deszcz, miały miejsce dwie ostatnie stacje nabożeństwa. - Naszej Drodze Krzyżowej przyświecały dwie intencje. Pierwszą jest modlitwa o pokój dla Ukrainy. Pokój to nie jest brak wojny, pokój to nie jest narzucony politykom rozejm.  Pokój to jest ostatecznie harmonia, czyli współżycie ludzi ze sobą. My się o taki pokój modlimy dla Ukrainy.  Druga intencja, która zawsze nam towarzyszy na tej Drodze Krzyżowej, a także na Drodze Światła we wszystkich naszych wspólnych modlitwach, to jest modlitwa o jedność. Te dwie intencje są absolutnie ze sobą złączone, bo trudno jest być narzędziem jedności dla świata, jeśli samemu nie jest się zjednoczonym. Dlatego te dwie intencje są tak spięte ze sobą logicznie – mówił na zakończenie nabożeństwa abp Grzegorz Ryś, zapraszając wszystkich do wspólnej modlitwy „Ojcze Nasz” we wspomnianych intencjach.  

Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi została zorganizowana po raz pierwszy w 2000 roku i stanowiła ona odpowiedź na apel Jana Pawła II o wspólne świętowanie Jubileuszu Chrześcijaństwa. Jednak już od 1994 roku studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej i Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" w godzinie śmierci Chrystusa, nieśli krzyż, pośród zwykłej krzątaniny w centrum Łodzi. Z czasem do nabożeństwa dołączyły inne Kościoły. Rokrocznie w nabożeństwie brali udział przedstawiciele Kościołów obecnych w Łodzi: rzymskokatolickiego, ewangelicko–augsburskiego, ewangelicko–reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, starokatolickiego mariawitów i polsko-katolickiego. Nazewnictwo stacji nieco różniło się od powszechnie znanego i wzorowane było na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził w 2009 roku papież Benedykt XVI w rzymskim Koloseum. Od 2018 roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa jest zorganizowana przez Archidiecezję Łódzką i łódzki oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

2023-03-25 07:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rewolucja serca i życia - Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Zimna noc, trudna droga, zmęczenie, ponad 40km wędrówki, 425 miejscowości, 1006 tras. W miniony piątek odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której wzięli udział także wierni Archidiecezji Łódzkiej.

W tym roku w Archidiecezji Łódzkiej wytyczono 27 tras z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Łasku, Tomaszowa Mazowieckiego, Parzna, Aleksandrowa Łódzkiego, Złoczewa i Zgierza. Jedna z tras rozpoczynała się i kończyła w parafii Świętego Wojciecha. Z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia blisko 90 osób wyruszyło w 40-kilometrowej nocnej drodze, zaś nieco ponad 20 udało się w Nocną Parafialną Drogę Krzyżową, wokół osiedla. Obydwie drogi krzyżowej rozpoczęły się od wspólnej mszy świętej. - Rewolucja dobrych ludzi. Rewolucja zazwyczaj kojarzy się z jakimś przewrotem. Tej nocy jesteśmy zaproszeni do rewolucji, jednak nie takiej co będzie krzyczeć, ale będzie odbywać się w ciszy mojego serca. W nocy, w ciszy, krok po kroku. To we mnie ma odbywać się rewolucja, przemiana, nawrócenie. Niech ten czas wyjścia na drogę będzie czasem spotkania Jezusa, porozmawiania z nim w ciszy. Pozwólmy, by z Nim porozmawiać w ciszy, ale i nazwać Go Mocą, Opoką i Skałą. Niech ta noc pozwoli nam odkryć, że dokonuje się rewolucja mojego serca. Bo chce odtąd budować na Opoce, Skale, Mocarzu. Pozwoli nam to na nowo poznać samego siebie. Niech ta droga będzie rewolucją mojego serca i mojego życia – mówił ks. Kazimierz Sobański, wikariusz parafii św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: 45 dni aresztu dla księdza

2023-06-04 17:15

[ TEMATY ]

Białoruś

Adobe Stock

Sąd w rządzonej autorytarnie Białorusi przedłużył areszt dla grekokatolickiego księdza o kolejnych 30 dni. Tym samym ks. Aleksander Szaucow musi spędzić w sumie 45 dni w areszcie - poinformowała 1 czerwca organizacja praw człowieka Christian Vision for Belarus. Sąd w położonym na północy kraju Połocku zarzuca duchownemu rozpowszechnianie ekstremistycznych materiałów i naruszanie porządku publicznego. Kilka dni temu został osadzony w areszcie na 15 dni.

Reżim Aleksandra Łukaszenki uznał niezależne media za ekstremistyczne i nakłada karę na ludzi, którzy dzielą się informacjami w sieciach społecznościowych. Właśnie o to oskarżany jest ks. Szaucow. Policja aresztowała go pod koniec maja. Według Christian Vision for Belarus, dwóch księży rzymskokatolickich, którzy zostali aresztowani tego samego dnia w innych miejscach w regionie, zostało zwolnionych odpowiednio po trzech i siedmiu dniach.

CZYTAJ DALEJ

W Przystajni przyjęli Ducha Świętego

– Nie może nas kształtować telewizja, sieci internetowe... My się musimy pytać Chrystusa: co jest naszym udziałem i jak ja mam żyć? – zaznaczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodnicząc Mszy św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni, zwrócił się na wstępie do bierzmowanej młodzieży i starszych wiernych, nawiązując do szacownej historii miejscowej wspólnoty, która powstała jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem. – Wy jesteście kolejnym pokoleniem, które musi odpowiedzieć Bogu na Jego miłość, która wyraziła się w daniu światu swojego Syna, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję