Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: Rada miasta przyjęła oświadczenie w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Rada Miasta Kielce przyjęła dzisiaj oświadczenie w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Dokument zaproponowali i przegłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

2023-03-16 18:25

[ TEMATY ]

Kielce

Rada Miasta

św. Jan Paweł II

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

Grzegorz Gałązka

Radni w dokumencie nazwali atak na Jana Pawła II „aktem niegodnym i bolesnym dla Polaków”. W dokumencie nawiązano m.in. do wielkiego entuzjazmu z czasów wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego związków z Kielecczyzną.

„Intencje ataku są oczywiste – zapomnieć wszystkie jego dokonania, także wkład w upadek komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nigdy się na to nie zgodzimy jako Polacy i kielczanie” - napisano.

Za projektem zagłosowało 12 radnych, wstrzymało się siedmiu, sześciu nie oddało głosu.

Reklama

Jarosław Karyś, przewodniczący Rady miasta oraz szef klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że radni sprzeciwiają się atakom wymierzonym w św. Jana Pawła II. Przypomniał też, że polski Papież jest od 25 września 2003 roku honorowym obywatelem stolicy regonu świętokrzyskiego.

– Jesteśmy zdania, że wykorzystywanie do podłej nagonki spreparowanych akt reżimowych służb PRL jest aktem niegodnym i bolesnym dla Polaków. Dla wielu z nas wspomnienie dnia 16 października 1978 roku, czyli wyboru Karola Wojtyły na papieża nadal budzi wzruszenie. „Habemus Papam!” – mamy papieża. Te słowa dla nas Polaków udręczonych jarzmem komunizmu oznaczały nadzieję na odzyskanie wolności - mówił. - Dziś widzimy, jak system ten podnosi łeb i rękami swoich popleczników próbuje poniżyć pontyfikat św. Jana Pawła II. Intencje są oczywiste – zapomnieć wszystkie jego dokonania, a także wkład w upadek komunizmu. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie środkowo-wschodniej – zaznaczył Jarosław Karyś.

Sprzeciw, przed odczytaniem dokumentu, zgłosił przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun.

W głosowaniu nie brali udział wszyscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski rachunek sumienia

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 80-81

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

Archiwum „Aspektów”

To paradoks, że Jan Paweł II, który jako pierwszy w dziejach papież zainicjował proces publicznego oczyszczenia Kościoła, obecnie jest oskarżany o zaniechanie w zwalczaniu grzechu pedofilii.

Ideę publicznego rachunku sumienia Kościoła Jan Paweł II podjął w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. To była jego osobista decyzja. I wyraźna determinacja, gdyż pomysł oczyszczenia nie wszędzie spotkał się ze zrozumieniem, a nawet wywołał szok w środowiskach watykańskich.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację wiceprzewodniczącego niemieckiego episkopatu

2023-03-25 13:54

[ TEMATY ]

Niemcy

pl.wikipedia.org

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Osnabrück (Niemcy) przedstawioną przez bp. Franza-Josefa Bode – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) 72-letni bp Bode odgrywał kluczową rolę w kontrowersyjnej niemieckiej „drodze synodalnej”.

Po ostatnim zgromadzeniu synodalnym w marcu we Frankfurcie bp Bode oświadczył: „Uchwały ostatnich zgromadzeń synodalnych, poparte przez przytłaczającą większość biskupów i świeckich, dają nam wiatr w plecy, którego potrzebujemy do konkretnych zmian w naszej diecezji”. Komentując tę decyzją Stolicy Apostolskiej przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, powiedział: „Wraz z wami tracę dziś najbliższego towarzysza broni na drodze synodalnej, która ma przed sobą jeszcze wiele etapów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję